Genç İletişimciler Yarışması

0
444

Geçtiğimiz hafta, özel sektör ile üniversiteler arasında olması gereken işbirliğini yazmış ve bu konuda örnek olay olarak IAA’in dokuzuncusunu gerçekleştirdiği “Üniversitelerarası Reklam Yarışması”ndan ve Aydın Doğan Vakfının düzenlediği “Genç İletişimciler Yarışması”ndan bahsetmiştim. Bu hafta ise, özel sektörden firmaların benzer faaliyetlerinden iki tanesini sizlerle paylaşmak istedim.

Üniversitelere benzer imkan sağlayan  kurumlardan  Unilever firması beş  yıldır “Unilever IdeaTrophy” adlı bir yarışma düzenliyor. Bu yarışmada her yıl farklı bir Unilever markasını konu ediliyor. Bu yılki yarışmaya konu olan marka ise Knorr. Yarışmanın adı da çok ilginç ; “Souper Star” . Yarışmaya bu yıl değişik üniversitelerden 1,615   öğrenci başvurmuş ve 10 takım finale kalmış. Bu 10 takım arasından ise Boğaziçi Üniversitesinden “Compact” adlı takım birinci olmuş. Şimdi bu takım, birinci olan fikirlerini Hollanda’da Unilever’in üst düzey yöneticilerine sunacaklar.

Tiffany firması ise daha farklı bir yaklaşımla, 21 Eylül 2005 tarihinde tüm Türk halkına açık, “Komik T-shirt” dizaynı yarışması düzenlemiş. Bu yarışmaya, çoğunluğu gençler olmak üzere, yaklaşık 2500 kişi başvurmuş. Başvuruları ise üniversite öğrencilerinden oluşan bir jüri öndeğerlendirmeye tabi tutarak en iyi altmış tasarımı belirlemiş. Bu aşamadan sonra devreye, Gani Müjde, Ceyhun Yılmaz, Ece Gürsel, Kadir Doğruer,

Cem Mergen, Yalçın Aydar’dan oluşan jüri girmiş ve en iyi onüç tasarımı belirlemiş. 21 Aralık tarihinde ise, jüri üyeleri ilk üç tasarımı belirleyerek ödüllendirmiş.

Bu tür yarışmalar , üniversite öğrencilerinin gerçek hayattan alınmış bir konu üzerinde çalışmalarını, reklam ve pazarlama stratejileri konusunda, akademik çalışmaların dışında, gerçek dünyada iletişim tecrübeleri edinmelerini sağlamaktadır. Özel sektörün bu tür yarışmaları düzenlemesi, sektöre nitelikli işgücü kazandırılması açısından da son derece önemlidir.  Yeni yılla birlikte bu tür yarışmaların daha fazla düzenlenmesini umut ediyorum. Bu vesile ile, Unilever ve Tiffany firmalarını sektöre  yaptıkları katkılarından dolayı kutlamak istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here