Darüşşafaka’da İletişim Kazası: TİM

0
481

Mensubu olmaktan gurur duyduğum Darüşşafaka Cemiyeti ilk büyük iletişim kazasını bundan yıllar önce kullanıma açtığı spor salonunda yaşamıştı. Darüşşafaka Cemiyetinin malı olan ve Darüşşafaka Lisesi kampüsü içinde bulunan spor salonunun inşaatını tamamlayabilmek için finansman ararken rahmetli Ayhan Şahenk yüklü bir bağış yapmış ve bu bağışa karşılık spor salonunun adı “Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu” olarak değiştirilmişti.

Ancak Darüşşafaka Cemiyetinin iletişim konusundaki beceriksiliği yüzünden bu güzide salonun adı kısa bir süre içerisinde, “Ayhan Şahenk Spor Salonu” olarak anılmaya başladı. Spor camiasında bu salonun Darüşşafaka’nın öz malı olduğunu bilen neredeyse yok denecek kadar azdır. Oysa Darüşşafaka’nın Ayhan Şahenk’ten daha çok PR ihtiyacı vardır. Çünkü Darüşşafaka’nın tek geliri hayırsever vatandaşların bağışlarıdır. Ne kadar çok PR yaparsanız o kadar çok bağış alırsınız.

Darüşşafaka ikinci büyük iletişim kazasını ise Türker İnanoğlu’na kiraya verdiği TİM’de yaşadı. TİM mülkiyet olarak Darüşşafaka Cemiyetine ait olup, Darüşşafaka Lisesi kampüsü içinde bulunmaktadır. TİM’in kaba inşaatını da Darüşşafaka Cemiyeti yapmıştır. Tahminen Cemiyet bu kaba inşaata 5 milyon dolar harcamıştır. Yani Türker İnanoğlu’na, 2000 kişi kapasiteli bu merkez kaba inşaatı bitmiş bir şekilde teslim edilmiştir. Türker İnanoğlu bu 2000 kişilik salonla yetinmemiş ve okul bahçesinden de yer almış ve TİM’i öğrenci yatakhanelerinin hemen bitimine kadar genişletmiştir.

Türker İnanoğlu, TİM’in resmi açılışını yapmadan bir hafta önce AKP’nin il toplantısı için merkezi tahsis etmiştir. Başbakan açılış konuşmasında “Türkiye’ye böyle bir tesis kazandırdığı için Türker beyi kutluyorum” demiş ama başkanı olduğu Darüşşafaka Cemiyetinden bir kelime ile dahi bahsetmemiştir.

TİM’in açıldığı gece herkes Türker İnanoğlu’nu kutlarken yine kimsenin aklına Darüşşafaka’ya da bir kuru teşekkür etmek gelmemiştir. Darüşşafaka’ya en çok teşekkür borçlu olanların başında olan Türker İnanoğlu ise açılış konuşmasında sarf ettiği, “Darüşşafaka’dan aldım, yaptım ve 25 yıl işleteceğim” cümlesi dışında Darüşşafaka’dan hiç bahsetmemiştir.

TİM basında çok büyük bir alan işgal etmesine rağmen Darüşşafaka adı tek bir kere dahi zikredilmemiştir. Bu ayıp, basın bültenlerine Darüşşafaka adını koymayan ve demeçlerinde bahsetmeyen Türker İnanoğlu’ndan çok bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeyen Darüşşafaka Cemiyeti yöneticilerinindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here