Türkiye’de de Radyo İzleme Araştırmaları

0
430

Arbitron firması Portable People Meter (PPM) sistemini geçtiğimiz ay Amerika’da Houston eyaletinde denemeye başladı.  PPM, cep telefonlarından önce kullanılan küçük mesaj kutuları büyüklüğünde ve kemere takılan küçük bir alet. Bu alet, çevredeki TV ve Radio ses dalgalarını algılayarak izlenme ölçümü yapıyor.

Radyo ölçümlerinde en yaygın kullanılan yöntem, Günlük (Dairy) yöntemidir. Denekler, günün değişik saat aralıklarının yer aldığı defterlere dinledikleri radyo istasyonlarını kayderer ve bu kayıtları belli periodlarla araştırma şirketine ulaştırırlar. Arşatıma şirketi de bu verileri bilgisayara yükleyerek analiz eder ve kullanıcılara sunar.

Arbitron, yeni jenerasyon ölçüm sistemi PPM’leri, Kanada, Belçika ve Ssingapur’dan sonra Houston’da radyo ölçümlerinde denedi. Elde edilen PPM sonuçları ile Günlük sonuçları arasında çok ciddi farklar oluştuğu gözlendi. PPM sonuçlarına göre radyo izleyicileri Günlük yönteminde belirtilenin iki misli  sayıda istasyon dinlerken, dinlemeye ayıdıkları zaman da % 50 daha az. Örneğin; klasik Günlük yöntemine göre radyo dinleyicileri günde ortalama 2.2 radyo istasyonu dinlerken PPM verilerine göre bu rakam 4.2. Buna karşın, “Morning Drive” olarak adlandırılan prime time da radyo dinleme ratingi Günlük ölçümlerinde 14.2 iken PPM ölçümlerinde 9.2 ye düşmüş.

Günlük yöntemiyle yapılan ölçümler hafızaya dayalı yapıldığından, deneklerin radyo istasyonu başına ayırdıkları zamanı çok net olarak kaydetmeleri çok mümkün değil. Özellikle de araba kullanırken, kaç kez kanal değiştirdiklerini, değiştirilen kanalın ismini ve ne süreyle dinlediklerini akılda tutup kaydetmeleri çok kolay bir iş değil. Denekler doğal olarak, değiştirdikleri kanal sayılarını az, dinleme sürelerini ise gerçekleşen süreden çok kaydediyorlar. PPM ölçüm sonuçları, radyo datası kullanıcılarının bu konudaki kaygılarını doğrulamış oldu.

Türkiye’de de Radyo İzleme araştırmaları Günlük yöntemi ile yapılıyor. Sonuçlarının ne kadar gerçek durumu yansıttığını söyleyebilmek mümkün değil. Buna karşın, en zayıf ölçümün bile ölçümsüzlükten daha iyi olduğuna inan biri olarak bu ölçümlerin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here