Yeni Mecralar

0
317

Tüm dünyada reklamverenler ve reklamcılar, geleneksel medyalara alternatif olabilecek yeni mecralar arayışındalar. Aynı arayış ülkemizde de sürmekte. Alternatif mecralar olarak radyo, billboard ve sinema mecraları mercek altına alındı. Oysa modern dünyada bunlar da geleneksel mecralar sınıflamasında çoktan yerlerini aldılar bile.

Gelişmiş pazarlardaki arayışlar farklı bir boyut kazanmış durumda. Teknolojideki gelişmeler bu arayışın en önemli ilham kaynağını oluştuyor. Ülkemizde yeni tanışmaya başladığımız internet reklamcılığı ve SMS yoluyla tanıtım neredeyse “eski” teknoloji sınıfına girmeye başladı bile. Reklamcılar ve reklamverenler son bir yıldır yepyeni bir mecranın peşinden koşuyorlar. Bu yeni mecranın adı ise Podcasting.

Podcasting adını ipod cihazlarından almakta. Bildiğiniz üzere ipod ve benzeri cihazlar her türlü müzik eserini, mp3 formatında kaydetip, kullanıcıya büyük bir arşiv oluşturma ve istediği zaman dinleme imkanı sunuyor. Amerika’da bu konuda önemli adımlar atılmakta. Radyo istayonları artık yayınlarını ipod ve benzeri cihazlar tarafından izlenebilir olan mp3 formatında yapmaya başlıyorlar. Bu yayın formatı sayesinde kullanıcı istediği müzik eserini ya da radyo şovunu cihazına kaydederek istediği zaman tekrar dinleme imkanına kavuşuyor. Böylece radyo üzerinden yayınlanan reklamlar da doğrudan ipod sahibinin cihazına indirilmiş oluyor. Sistem aylık abonelik bazında yürütülüyor. Sisteme abone olanlar bir ay boyunca istedikleri her türlü yayını cihazlarına kaydedebiliyorlar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here