P&G Beauty

0
420

P&G, yeni yapılanmasında, saç bakımından, makyaja, parfümden kişisel bakıma kadar bir çok alandaki markalarını “P&G Beauty” çatısı altında toplamış. Bu yeni kategorinin geçmişine baktığımızda en hızlı gelişen sektörlerden biri olduğunu görmekteyiz. P&G’nin bu kategorideki satışları son 25 yılda 1 milyar dolardan 17 milyar dolara yükselmiş. Bu da yaklaşık toplam P&G satışlarının %35’ine denk gelmekte.

P&G , 2001 yılında saç boyasında öncü bir marka olan Clairol’ü,  2003’te ise saç bakım segmentinin lideri Wella’yı bünyesine katarak bu alandaki yatırımlarını artırdı. P&G Beauty’nin Türkiye’de sahip olduğu markaların başında Max Factor, Pantene, Blendax, Rejoice, Herbal Essences, Lacoste, Boss, İpana ve Wella gelmekte. Dünyada sahip olduğu marka sayısı Türkiye’dekinden çok daha fazla.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de bu alanda yapılan reklam faaliyetlerine bir göz atalım : Ulusal televizyonlarda toplam 5,272,834 saniye reklam yapılmış. Bu reklamların %26.1’ini P&G yapmış. Buna karşın P&G’nin Basın’da çok fazla reklam yapmadığını görmekteyiz. Kozmetik sektöründe en çok basın reklamı yapan firma Lorepal. P&G’nin kozmetik sektörü reklamları içindeki payı ise gazetelerde  %3,5, dergilerde ise %4,3.

P&G Beauty’nin bu yeni ürünleri ile 2005 yılının ikinci yarısı ve 2006 yılı başlarında çok önemli reklam atağı yapacağı tahmin ediliyor. Bu atağın reklam sektörüne ve medyaya yeni bir soluk getireceğini


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here