Bir İstanbul Masalı

0
441

Türkiye’de biraz beğenilmeye başlayan bir dizi izleyecileri bıktırana kadar uzatılır. Sonra da final falan yapmadan, sessiz sedasız ekrandan kayboluverir. Ben bu durumu, uzun yıllar aynı takımda oynayıp fakat jübile yapma imkanı bulamayan futbolculara benzetirim.

Bir İstanbul Masalı ayrıcalıklı davranıp, jübilesini yaptı. Ama ne jübile ! Tam 4 saat 31 dakikalık bir jübile. Eminim dünya TV tarihinde benzer bir jübile yapılmamıştır. Dizinin bu son bölümü üç ayrı bölüm şeklinde yayınlandı ; “Bir İstanbul Masalı- Özel”, “Bir İstanbul Masalı- Final” ve “ Masalda Neler Yaşandı” .

Jübilenin ilk bölümü olan “Bir İstanbul Masalı- Özel” 1 saat 5 dakika sürmüş. Bu süre içinde BBR’ler dahil tam 9 kez reklam arası verilmiş. Bu bölümde 60 adet reklam yayınlanmış. Yayınlanan reklam süresi ise 1,571 saniye (26.2 dakika). Peki bu kadar çok reklama karşın elde edilen rating nedir?  Ratingler, toplam 4.7 “ Masalda Neler Yaşandı” ile başlayıp 3.7 ile bitmiş.

Jübilenin ikinci bölümü olan “Bir İstanbul Masalı- Final” ise tam 2 saat sürmüş ve toplam 15 kez reklam için kesilmiş. Bu bölümde yayınlanan reklam adedi 90 ve toplam uzunluğu 2,421 saniye ( 40.3 dakika).  Bu kadar reklamın yayınlandığı bu bölümün ratingleri ise toplam 10 rating ile başlayıp, 16.3’e kadar yükselmiş.

Eski bölümlerin bir özeti şeklinde yayınlanan, “ Masalda Neler Yaşandı” adlı son bölüm ise 1 saat 26 dakika sürmüş. Bu süre içinde 8 kez reklam arası verilmiş ve 63 adet reklam yayınlanmış. Yayınlanan reklamların uzunluğu ise 1,634 saniye (27.2 dakika). Bu bölümde elde edilen rating ise 6.7 ile 4.4 arasında değişmiş.

Bu rakamları dikkatle incelediğimizde, üniversitelerde ders konusu olabilecek kadar çok yorum yapabilir, ilginç sonuçlar çıkartabiliriz. Ama inanın içimden hiç bir şekilde yorum yapmak gelmiyor. Bu diziyi uzun zaman takip etmiş biri olarak final bölümünü izlemeyi çok arzu etmiştim. Bu kadar çok reklam yayınlayarak, beni zap yapmak zorunda bıraktıkları için kanala ve yapımcısına çok kızgınım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here