Dijital dönüşüm nedir ve neden gereklidir?

0
230

Dijital dönüşüm faaliyetleri hızla gelişiyor. Fortune Insight’ın yaptığı araştırmaya göre, 2020 yılında, dünya dijital dönüşüm pazarı büyüklüğü 737,9 milyar dolar idi. Pazarın 2028 yılına kadar 3.546,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Pandemi döneminde gelişen dijital teknolojiler ve artan yapay zekâ kullanımı, bundan sonraki yaşamımızda, dijital dönüşümü hızla gerçekleştirmemiz gerektiğini bize söylüyor. Sanayi, tarım ve hizmet sektörlerindeki mevcut iş süreçlerimizin, dijital teknolojileri ve yapay zekâyı kullanan iş süreçleri ile rekabet edebilmeleri mümkün değildir.

Dönüşüme direnen şirketler, daha etkin bir imalat süreci ya da gelişmiş bir bilgisayar algoritması yüzünden işlerinden olabilirler. Bu durumda yapabilecekleri tek şey, hükümetlerden yardım isteyerek, vergi muafiyeti gibi teşvikler alarak, ömürlerini bir süre daha uzatmaktır.

Dijital dönüşüm faaliyetleri hızla gelişiyor. Fortune Insight’ın yaptığı araştırmaya göre, 2020 yılında, dünya dijital dönüşüm pazarı büyüklüğü 737,9 milyar dolar idi. Pazarın 2028 yılına kadar 3.546,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu rakamlar, dijital dönüşümün baş döndürücü bir hızla gerçekleştiğini gösteriyor. Bu dönüşümün dışında kalmanın yaratacağı sonuç, tek kelime ile felaket olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here