Walmart ve Amazon neden bizim ilk 500 firmamızdan daha büyük?

0
263

Teslimat adresinizden yola çıkarak sizin sosyo-ekonomik bilgileriniz hakkında tahminler geliştiriyorlar. Demografik bilgilerimizin pek çoğunu zaten bizler veriyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı da takip ederek, pek çok konudaki düşüncelerimizi, beğenilerimizi, hatta nefretlerimizi de öğrendikten sonra bu verileri birleştirip, bizi bizden daha iyi tanır hâle geliyorlar.

Bir önceki yazımda, Türkiye’nin en büyük 500 firmasını bekleyen tehlikeye dikkat çekmiştim. Bu 500 büyük firmanın 2021 yılı yıllık cirolarının toplamının, Walmart, State Grid ve Amazon firmalarının her birinin cirosundan küçük olduğunu anlatmıştım. Elbette bunun temel nedeni, bizim firmaların dijital dönüşümünü tamamlayamamış olmasıdır.

Bu yazımda, dijital dönüşümün temel felsefesini ve ne olup olmadığını anlatacağımı bir önceki yazımda belirtmiştim. Ancak konunun daha iyi anlaşılması için, bu yazıyı, Büyük Veri kavramına ve Walmart ve Amazon’un bu kavramı nasıl kullandıklarına ayırmayı daha uygun buldum. Zira dijital dönüşümün motoru Yapay Zekâ, Yapay Zekânın yakıtı ise Büyük Veridir. Büyük Veri olmadan yapay zekâ sistemlerinin çalışması imkânsızdır.

Aşağıda yer alan Walmart ve Amazon ile ilgili bilgiler, çok beğenerek okuduğum Bernard Marr‘ın, “Büyük Veri İş Başında” adlı kitabından özetlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here