Dijital dönüşüm nedir ve neden gereklidir? 2.Bölüm

0
241

Bir önceki yazımda Dijitalleşme ile Dijital dönüşüm kavramlarının farkını ve dijital dönüşüm sayesinde firmaların ve kurumların neler kazanabileceğini anlatmıştım. Dijital dönüşümün ilk adımı olan, strateji oluşturma ve iş süreçlerinin nasıl dönüştürüleceğine de bu bölümde değinmişti.

Bu yazı da dijital dönüşümün diğer adımlarını anlatmaya çalışacağım.

İKİNCİ ADIM: VERİ DEPOSU VE ANALİZİ

Yapay zekâyı işin içine dahil etmeden dijital dönüşümü gerçekleştirmek imkânsızdır. Dijital dönüşümün motoru yapay zekâ, yakıtı ise büyük veridir. Dolayısıyla şirketlerin ve kurumların ellerindeki her türlü veri değerlidir. Bu yüzden dünyadaki veri hacmi hızla büyüyor. Dünyadaki toplam verinin %90’ı son iki yılda üretildi. Dahası, her iki yılda bir elimizdeki veri miktarı ikiye katlanıyor.

Peki bu hızla büyüyen veriyi dünya nasıl kullanıyor?

Ne kadar çok veriye sahip olursanız, yeni içgörüler edinmenin ve hatta gelecekte ne olacağını tahmin etmenin yolunu açarsınız. Bu ise size, önünüzde duran ve fark etmediğiniz örüntüleri ve ilişkileri tespit etme olanağı verir. Dahası, veri noktaları arasındaki ilişkileri anlayabildiğimiz zaman, gelecekteki sonuçları daha iyi tahmin edebilir ve daha sonra ne yapacağınız konusunda daha akıllıca kararlar verebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here