Hoş Geldin Metaverse

0
377

Pek çok kişi Metaverse’i tek bir platform zannediyor. Bu çok yanlış; Metaverse tek bir platform değil bir kavramdır. Metaverse pek çok ayrı platformdan oluşabilir. Teorik olarak bu platformlar arasında gezinebilir, faaliyetlerinizi birden fazla platform üzerinde sürdürebilirsiniz.

Bundan önceki yazılarımda, Metaverse’e giden yolda yaşanan teknolojik evrimi ve Metaverse’in öncülerinden olan Second Life’ı anlatmıştım. Bu hazırlık çalışmalarından sonra artık Metaverse dünyasına girmeye hazırız.

Kelime anlamını ele alırsak; ‘Evren Ötesi’ (meta – ötesi, verse – evrenin kısaltılmışı) olarak Türkçeleştirebiliriz. Mataverse’in öncülerinden Mark Zuckerberg ise, onu, “İnternetin yerini almayı, sanal hayatı gerçek hayatla birleştirmeyi ve herkes için sonsuz yeni oyun alanları yaratmayı amaçlayan bir sanal gerçeklik yapısı” olarak tanımlıyor.

Metaverse’i, reel dünyanın sanal dünyaya bir ayna vasıtasıyla yansıtılması olarak tanımlayanlar da var, yeni bir yaşam anlayışı gelişmesine neden olacağını iddia edenler de. Bu ayrımları yazının devamında ele alacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here