İstenilen Sonuç Buydu!

0
455

TK Çeyrek Final Torku Konyaspor 1 – 0 Beşiktaş 03.03.2016

Beşiktaş bu kupaya İstanbul’da, Tolga Özkalfa’nın üstün çabası sonucu yenildiği maçta veda etmişti. Zira futbolun ilahları bu kupa vasıtasıyla GS’ı Avrupa arenasına çıkartarak, UEFA’dan aldığı cezanın iki yıla çıkmasını engellemek istiyorlar. GS bu sezon sonunda Avrupa kupalarına katılma hakkını elde edemezse cezasını çekmiş sayılmayacağından, ceza otomatik olarak bir sonraki sene şayet Avrupa kupalarına katılma hakkı elde etmişse, uygulanacak. Bütün amaçları da finali GS_FB arasında oynatmak. Bu planların içinde elbette Beşiktaş’ın yeri olamazdı.

Fenerbahçe derbisinden sonra fiziksel ve zihinsel olarak yorgun çıkan Beşiktaş’ın bu turu geçmesi beklenmiyordu. Şenol Hoca da bu görüşte olmalı ki yine as takımını sahaya sürmedi. Bence iyi de yaptı. Beşiktaş’ın turu geçme şansı yakalaması halinde bu hakemlerin neler yapabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Bu hakem camiası içinde daha ne Papila’lar var!

Beşiktaş’ın bu maçta görev yapan kadrosu: kalede Boyko, sağ bekte Serdar, sol bekte Tosic, defansın ortasında Alexis-Marcelo ikilisi, ön libero mevkiinde Atiba-Oğuzhan (Dk.81 Mustafa), orta sahada Gökhan (Dk.46 Kerim), Sosa (Dk.67 Tolgay), Quaresma, ileri uçta ise Gomez görev yapıyordu.

Beşiktaş maça çok tempolu başladı. İlk 25 dakika oyunun tek hakimi Beşiktaş idi. Konya takımı ise katı bir defans anlayışı ile sahaya çıkmıştı. Maçın ilk dakikalarında gol atıp, oyunu açmak niyetindeydiler. Ancak aradıkları gole bir türlü ulaşamayınca yavaş yavaş oyundan düştüler ve ilk devrenin sonlarına doğru oyun dengelenmeye başladı. İlk yarı golsüz eşitlikle sonuçlandı.

İkinci yarıda da Konya takımı katı savunma anlayışını sürdürdü. Orta sahada Atiba, Oğuzhan ve Sosa’ya baskı yaparak Beşiktaş’ın topu rakip ceza sahasına taşımasına engel oldular. Aslında tüm rakipler artık Beşiktaş’ı durdurmanın yolu olarak bu taktiğe başvurmaktalar. Şenol Hoca’nın da bu durdurma taktiğine karşı yeni hücum taktikleri geliştirmesi gerekiyor. Özellikle de kanatları kullanmaya yönelik taktiklerin başarılı olacağına inanmaktayım.

Beşiktaş’ın önemli sorunlarından başlıcası, kanatlarda oynayan Gökhan, Quaresma ve Olcay’ın savunmaya yardıma gelmemeleridir. Şenol Hoca’nın bu sorunu görmüyor olmasına ihtimal vermiyorum. Bir başka sorun da Gökhan ve Quaresma’nın takım hücuma çıkarken yaptıkları top kayıplarıdır. Bu kayıpların önemli bir kısmı Beşiktaş kalesine gol tehlikesi olarak dönmektedir.

Asıl kötü olanı ise bu top kayıplarının nedeni, bu iki oyuncunun sadece rakibe güç gösterisi yapma isteği ve rakiple inatlaşmasıdır. Çok müsait pozisyonda pas vermek yerine rakibi ile mücadeleye girip, top kaybı yapmaları artık bıkkınlık vermeye başladı. Topa ilk sahip olduklarında en müsait pozisyondaki arkadaşlarına pas atsalar takım ciddi gol pozisyonları üretebilecek. Ama bu iki futbolcumuz pas vermeyip rakiple didişmeyi tercih ettiklerinden ya topu kaybediyorlar ya da pas verdiklerinde arkadaşları avantajlarını yitirmiş oluyorlar.

İkinci yarıda katı rakip savunmasını aşamayan Beşiktaş, oyunun son bölümlerinde turun kaçtığını hissettiklerinden olsa gerek oyunu bıraktılar. Maçın bitimine altı dakika kala Beşiktaş savunmasının uzaklaştıramadığı top Meha’nın önünde kaldı. Meha’nın şutunda top Boyko’nun elleri arasından ağlara gitti. Bu gol Konya takımının bir üst tura çıkmasını garantilemiş oldu.

Boyko için hiçbir yorumda bulunmak istemiyorum. Zira uzun zaman oynamamış kalecilerin performansında ve oyuna konsantre olmalarında sorunlar yaşanması doğaldır.

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Torku Arena

Hakemler: Yaşar Kemal Uğurlu, Engin Erdem, Serkan Olguncan, Mehmet Emre Atasoy(4. Hakem)

Beşiktaş: Boyko, Serdar, Alexis, Marcelo, Tosic, Atiba, Oğuzhan (Dk.81 Mustafa), Gökhan (Dk.46 Kerim), Sosa (Dk.67 Tolgay), Quaresma, Gomez

Yedekler: Günay, Beck, Necip, Kerim, Olcay, Tolgay, Mustafa

Teknik Direktör: Şenol Güneş

T. Konyaspor: Kaya, Mehmet, Volkan, Vukovic, Selim, Meha, Ali Ç., Ömer(Dk.90+2 Ali), Mbamba (Dk.77 Skubic), Holmen, Rangelov (Dk.71 Bajic)

Yedekler: Serkan, Ali T., Skubic, Douglas, Halil, Traore, Bajic

Teknik Direktör: Aykut Kocaman

Gol: Meha (Dk.84)

Sarı Kartlar: Serdar (Dk.30), Oğuzhan (Dk.53), Alexis (Dk.62), Meha (Dk.69), Holmen (Dk.88)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here