İPLER KAÇTI!

0
198

İPLER KAÇTI! Akhisar Belediyespor 1- Beşiktaş 1

Son haftalarda heyecan yayıncı kuruluşun istediği gibi devam ediyor. Her hafta lig lideri değişiyor. Öyle ki, bu son hafta kaybedilen puanlar lig şampiyonluğunu belirleyecek değerde. Bu hafta oynanan erteleme maçlarında GS kazandı, FB ise berabere kaldı. FB’nin rakibi Kayseri Erciyesspor’un bir net golü de hakemler tarafından iptal edildi. Böylece FB’nin yarıştan kopmaması sağlandı.

İki hafta öncesinin lideri Beşiktaş ise üçüncülüğe düşmüştü. Ancak lider GS ile aralarındaki puan farkı sadece iki idi. Yani bu haftaki maçı kazansa aradaki puan farkını koruyacak ve şampiyonluk umudunu GS ile oynanacak maça taşıyacaktı. Ama Akhisar ile berabere kalınca puan farkı dörde çıktı ve şampiyonluk olasılığı çok zayıfladı. Matematiksel olarak halen şampiyonluk şansı var ama ipler rakiplerin eline geçti. Şimdi rakiplerin puan kaybetmesini bekleyecek ama kalan maçlara bakınca da bu ihtimalin çok zayıf olduğu görülüyor.
53 - Akhisarspor-BJK 14.05.2015-1

Beşiktaş belli ki mental olarak bu maça hiç iyi hazırlanmamış. Maç sonu röportajlarında da Biliç bu durumu itiraf etti. Futbolcuların psikolojik olarak bu maça iyi hazırlanmadıklarını, söyledi. Bundan önceki yazılarımda defalarca tekrarladım; Bu takımın en büyük eksiliği lider oyuncusunun olmayışıdır. Yetenekli futbolcu ve tecrübeli futbolcuların varlığı liderlik için yetmiyor. Sosa, Sivok ve Dembe Ba hem yetenekli hem de tecrübeli futbolcular. Ancak sahada arkadaşlarına liderlik yapamıyorlar.

Liderlikten kast ettiğim ise çok basit; rakip oyuncuların provokasyonlarında arkadaşlarını frenleyip, sakinleştirecek, takım oyundan düştüğünde performansı ile arkadaşlarını motive edip, oyuna döndürecek, ortaya koyduğu oyunla arkadaşlarını galibiyete inandıracak ve galibiyet için oynamalarını sağlayacak futbolcudan bahsediyorum. Düşünün bakalım, Beşiktaş’ta bunları yapacak futbolcu hangisi?
53 - Akhisarspor-BJK 14.05.2015-4

Biliç’in kadro tercihi şöyleydi; Kalede Günay, sağ bekte Serdar, sol bekte Motta, defansın ortasında Ersan-Sivok ikilisi, orta sahada Atiba, Tolgay ve Sosa, sağ kanatta Gökhan, sol kanatta Olcay ve ileri uçta Demba Ba vardı. İlk on beş dakika orta saha mücadelesi şeklinde geçti. İki taraf da kontrollü oynamaya çalışıyordu. Akhisar takımı Beşiktaş’ı üstüne çekerek hata yapmasını bekliyordu. Bu hatayı da hakem Bülent Yıldırım sayesinde buldu. Beşiktaş hücuma çıktığı 13’üncü dakikada ceza sahası yakınlarında Sosa’ya yapılan faule devam deyince o top Beşiktaş sahasına geldi ve korner oldu. Korner atışı sonrasında ise, Mehmet Akyüz’ü tutan Atiba ofsaytı bozunca Mehmet kafa ile golünü attı.

Koskoca bir ilk yarı boyunca Beşiktaş hiç etkili atak yapamadı. Defansta Ersan ve Motta’nın yaptığı hatalar rakibin pozisyon yaratmasına neden oldu. Biliç, Beşiktaş’ın hücum gücünü artırmak için ikinci yarıya Serdar-M.Pektemek değişikliği ile başladı. Serdar’dan boşalan sağ beke Olcay’ı çekti ve çift santrafor düzenine döndü. Maçın sonlarına doğru Tolgay’ı çıkartıp yerine Cenk Tosun’u koydu. Ancak Beşiktaş yine gol pozisyonu üretmekte zorlandı. Golü de bir duran top organizasyonundan buldular. Sosa’nın kullandığı korner atışında topa yükselen Demba Ba kafa ile topu ağlara yolladı. Bu golden sonra bazı pozisyonlar yaratılsa da son vuruşlarda zayıf ve beceriksizdiler.
53 - Akhisarspor-BJK 14.05.2015-2

Beşiktaş kötü oynayınca hakem hataları da pek konuşulmuyor. Ancak Bülent Yıldırım çok zekice Beşiktaş’ı oyun dışına itti. Tüm takdir haklarını Akhisar lehine kullandı. İşte size üç örnek;

– Akhisarlı Kadir, Olcay’ın bacağına tabanıyla öyle bir giriyor ki, Olcay’ın ayağı yere basıyor olsa kesin kırılır. Bu pozisyonun hakkı, yayıncı kuruluş yorumcularına göre bile, doğrudan kırmızı kart. Ancak hakem Bülent Yıldırım durumu sarı ile geçiştiriyor. Bu pozisyon dakika 33’de gerçekleşiyor. Yani rakip 57 dakika 10 kişi oynayacak!

– Lua-lua 38.dakikada sarı kart görüyor. Bu sarı kartın hemen bir dakika sonrasında ceza sahası dışında öyle bir faul yapıyor ki kesinlikle ikinci sarı gelecek. Hakem Yıldırım durumu analiz ediyor; faulü çalsa kart göstermesi lazım. En iyisi oyunu devam ettireyim, diyor. Aynı Lua-lua 46.dakikada Olcay’ın ayağına kayarak tabanıyla vuruyor. Orta hakem ve yan hakemin hemen iki metre, Bülent Yıldırım’ın ise on metre önünde gerçekleşen bu olayda yine sarı kart çıkmıyor. Çıksa Lua-lua ihraç olacak. Düşünsenize; rakip 44 dakika boyunca 9 kişi kalacak. Ama Yıldırım müsaade etmiyor!

– Uzatma dakikalarında Cenk Tosun attığı gol ise ofsayt gerekçesi ile sayılmadı. Bana göre ofsayt yok. Yayıncı kuruluş 14 cm ofsayt tespit etmiş. Yayıncı kuruluşun o çizgileri nasıl çektiği herkesçe malum. On dört santim dediğimiz bir tükenmez kalem boyudur. Böyle bir ofsayt varsa ve hakem bunu gördüyse helal olsun! Bu golü FB ya da GS atsa hakemler tereddütsüz ortaya sahaya koşarlardı.
53 - Akhisarspor-BJK 14.05.2015-5

Futbolun ‘derin’ yönetimi bu sezon Beşiktaş’ın şampiyon olmasını ve Şampiyonlar Ligi’ne gitmesini istemiyorlar. Zira Şampiyonlar Ligi demek para demek! Stadyum yapan Beşiktaş’ın bir de sezonu şampiyonlukla taçlandırması malum kişiyi kıskançlık krizlerine sokuyor. Beşiktaş, geçmiş şampiyonluklarında olduğu gibi, rakiplerle birlikte hakemleri de yenmek zorundaydı. Ancak maalesef ne teknik direktörü ne de oyuncuları bu güç ve tecrübede değiller.

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Manisa 19 Mayıs

Hakemler: Bülent Yıldırım, Kemal Yılmaz, Asım Yusuf Öz, Mehmet Emre Atasoy(4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Serdar(Dk.46 Mustafa), Ersan, Sivok, Motta, Atiba, Tolgay(Dk.75 Kerim), Gökhan, Sosa, Olcay(Dk.84 Cenk T.), Demba Ba

Yedekler: Cenk G., Opare, Necip, Kerim, Oğuzhan, Cenk T., Mustafa

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Akhisar Belediyespor: Oğuz, Kadir, Ferreira, İsmail, Tolga(Dk.90 Ahmet), Güray, Lua-Lua, Bilal, Luan(Dk.82 Zokora), Mezenga, Mehmet(Dk.87 Pekin)

Yedekler: Zeki, Orhan, Koray, Ahmet, Zokora, Pekin, Sertan

Teknik Direktör: Roberto Carlos

Goller: Mehmet (Dk.14), Demba Ba (Dk.54)

Sarı Kartlar: Ersan (Dk.3), Kadir (Dk.32), Lua-Lua (Dk.38), Sosa (Dk.43), Luan (Dk.43), Tolgay (Dk.60), Bilal (Dk.66), Motta (Dk.80), Güray (Dk.86)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here