BU HINÇ NİYE?

0
411

BU HINÇ NİYE? Beşiktaş 1 – Gaziantepspor 1

Bu maçı yurtdışı seyahatim dolayısıyla, maçtan sonra banttan izledim. Dolayısıyla çok fazla pozisyon analizi yapamayacağım. Ancak, izlediğim kadarıyla, Tolga Özkalfa adlı hakem Beşiktaş’ı yine ince ince doğramış. Yazının başlığının muhatabı da hakem Özkalfa’dır! Beşiktaş’ın puan kaybetmesi için elinden geleni yapmış. Ligin tepesindeki üç takımının maçlarını seyreden hiç kimse hakemlerin tarafsızlığından ve iyi niyetli maç yönettiklerinden bahsetmesin! Şayet maçların tarafsız ve kurallara göre yönetilse Beşiktaş şu an, en yakın rakibine 8-10 puan fark atardı.

Beşiktaş’ın sahaya çıkan ilk on biri şöyleydi; Kalede Günay, sağ bekte Serdar, sol bekte Motta, defansın ortasında Sivok-Ersan ikilisi, orta sahada Atiba, Tolgay, Sosa, sağ kanatta Gökhan, sol kanatta Olcay ve ileride Demba Ba. Biliç’in form grafiği sürekli yükselen Günay’a kaleyi emanet etmesini takdirle karşılıyorum. Bugüne kadar yediği gollerde bariz bir kaleci hatası yoktu.

Maça Gaziantepspor hızlı başlayıp, üst üste köşe vuruşları kazandı. Ancak 5’inci dakikada Sosa’yı ceza sahası dışında düşürmeleri ile kazanılan serbest vuruşta golü kalelerinde gördüler. Sosa, sanki frikik değil de penaltı atıyormuş rahatlığında topu barajın üzerinden, kalecinin sağ tarafındaki köşeye yolladı ve Beşiktaş’ı öne geçirdi. Bu golden sonra Beşiktaş ayağa paslarla topa hakim olan taraftı; rakibini çok fazla kendi ceza sahasına yaklaştırmadı.
52 - Gaziantepspor - BJK 10.05.2015-2

Beşiktaş gol yediği 42’inci dakikaya kadar çok net gol pozisyonlarından yararlanamadı. Olcay ve Gökhan’ın kontra atakta rakibi ikiye iki yakalayıp atamadığı, daha sonra Tolgay’ın şahane ara pası ile ceza sahası içinde buluşan Sosa’nın kaçırdığı pozisyonlarda rakip kaleci Eray’ın payı büyüktü.

Beşiktaş’ın bu dakikalarda gole çok yaklaştığını gören hakem Tolga Özkalfa oyuna ağırlığını koymaya ve tüm kararlarını Beşiktaş aleyhine vermeye başladı; Kaleciye verilen geri pasta baskı yapan Atiba topu kazandı ve Demba Ba’ya aktardı. Kaleci ile karşı karşıya kalan Demba Ba tam şutunu çekecekken, arkadan gelen Erdem Demba Ba’yı belinden iterek düşürdü. Özkalfa heyecanla koşarak devam işaretini gösterdi. Oysa pozisyon net penaltıydı. Ayrıca Erdem kırmızı kartla oyundan ihraç edilmeliydi.
52 - Gaziantepspor - BJK 10.05.2015-5

Tolga Özkalfa bununla da kalmadı. Gaziantep’in golle sonuçlanan atağının başlangıcında Camara, Serdar’ın yüzünü önce tokat sonra da yumruk atıyor. Ama hem yan hakem hem de Özkalfa oyunu devam ettiriyor. Bu pozisyon Beşiktaş kalesinde gol olarak sonuçlanıyor. Serdar, Camara’yı mahkemeye verse darp suçundan en az 3 ay hapis verirler, ama Özkalfa’ya göre pozisyonda faul yok!

İlk yarı tarafların 1-1 eşitliği ile sonra eriyor. Beşiktaş ikinci yarıya da istekli başlıyor. Rakibini kendi yarı sahasına hapseden Beşiktaş sayısız fırsattan yararlanamıyor. Tolga Özkalfa ve yardımcıları öyle zamanlarda oyunu durduruyor ki, Beşiktaş’ın pek çok atağı başlamadan bitiyor. Biliç, galibiyet için tüm kozlarını sahaya sürüyor; 67’inci dakikada Olcay’ın yerine Mustafa’yı alarak çift santraforlu sisteme dönüyor. Sekseninci dakikada orta sahadan Tolgay’ı alıp yerine üçüncü santrafor olarak Cenk Tosun’u koyuyor. Seksen altıncı dakikada ise defanstan Ersan’ı çıkartıp, Oğuzhan’ı oyuna sokuyor. Ama olmuyor. Sahadaki hakemler gole izin vermiyorlar.
52 - Gaziantepspor - BJK 10.05.2015-7

Son dakikalarda Camarra’nın topu taç çizgisinin 20-25 cm dışından, yan hakemin bakışları arasında alarak kontra atak yaratması ve gol pozisyonu bulması bu maçın nasıl yönetildiğinin özetidir. Hakemler, bu pozisyonla resmen Beşiktaş’ın mağlup olması için rakibe destek vermişlerdir. Kimse hakemin pozisyonu görememiş olabileceğini söylemesin. Aşağıdaki resim her şeyi söylüyor!
Denilebilir ki, Beşiktaş bu kadar çok pozisyon yakalayıp gol atamıyorsa suçu hakeme atmamak gerekir.

52 - Gaziantepspor - BJK 10.05.2015-6
Hiç katılmıyorum! Beşiktaş 3 gol atsaydı bu maç 3-3 biterdi. Hem de Beşiktaş maçı 11 kişi ile tamamlayamazdı. Çünkü görev adamı Özkalfa müsaade etmezdi!

Beşiktaş şampiyonluk yolunda önemli bir avantajı kaybetti. Ancak yine de şampiyon olma şansı var. Geriye kalan maçlarını kayıpsız tamamlarsa rakiplerinin bir yerlerde tökezleyeceğine inanıyorum.

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Ankara Osmanlı

Hakemler: Tolga Özkalfa, Tarık Ongun, Ekrem Kan, Ümit Öztürk(4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Serdar, Ersan(Dk.86 Oğuzhan), Sivok, Motta, Atiba, Tolgay(Dk.81 Cenk T.), Gökhan T., Sosa, Olcay(Dk.67 Mustafa), Demba Ba

Yedekler: Cenk G., Atınç, Necip, Kerim, Oğuzhan Ö., Cenk T., Mustafa P.

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Gaziantepspor: Eray, Şenol, Vranjes, Arokoyo, Barış, Erdem, Chico, Chibuike, Camara(Dk.79 Leal), Mustafa D.(Dk.65 Oğuzhan), Muhammet

Yedekler: Bora, Gökhan S., Oğuzhan T., Abdülkadir, Orkan, Ferhad, Leal

Teknik Direktör: Okan Buruk

Goller: Sosa (Dk.7), Chibuike (Dk.42)

Sarı Kartlar: Serdar (Dk.22), Sivok (Dk.37), Vranjes (Dk.51), Chibuike (Dk.56, 82), Mustafa D. (Dk.60), Arokoyo (Dk.71), Oğuzhan T. (Dk.73), Camara (Dk.76), Cenk T. (Dk.83), Eray (Dk.90+2), Gökhan T. (Dk.90+4)

Kırmızı Kart: Chibuike (Dk.82)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here