BU KADAR KOLAY HAVLU ATILIR MI?

0
198

BU KADAR KOLAY HAVLU ATILIR MI? Beşiktaş 0 – 1 Konya Torkuspor

Son iki haftada yaşanan puan kayıplarından sonra bu maç mutlaka kazanılması gereken bir maçtı. Zira alınacak üç puan Beşiktaş’ı matematik olarak zirveye ortak edecek ve şampiyonluk adaylarından biri yapacaktı. Gelecek iki hafta içinde şampiyon olamasa bile, ikinci olma ve şampiyonlar ligine katılma şansını devam ettirecekti. Zira üçüncü olmanın getirisi yok denilecek kadar az. UEFA’ya katılan takımların bu ligden elde edeceği gelirler, TV yayın hakları ve gişe gelirleri ile sınırlı.

Biliç’in sahaya sürdüğü kadroyu ve bu kadronun sahadaki performansını gördüğümüzde hem teknik direktörün hem de futbolcuların sezonu kapattıklarını anladık. Önce kadrodan başlayalım; Kalede Günay, sağ bekte Opare, sol bekte Motta, defansın ortasında Sivok-Atınç ikilisi, orta sahada Tolgay, Necip, Mustafa, sağ kanatta Sosa, sol kanatta Olcay ve ileri uçta Demba Ba vardı.
Uzun zamandır forma şansı bulamayan Opare, Necip ve Atınç’ın aynı anda ilk on birde olması, Biliç’in de kafasında ligi bitirdiğinin göstergesidir. İddiası kalmayan tüm teknik direktörler son maçlarında daha önce forma vermediği oyuncularına şans verirler. Giderayak bir kıyağım olsun, mantığıdır bu!
54 - Besiktas - Konya Torku 18.05.2015-1

Yedek kadroya baktığımızda Oğuzhan ve Gökhan Töre’yi göremiyoruz. Gökhan Töre soğuk algınlığından muzdarip, Oğuzhan’ın ise ciddi bir sakalığı yok. Oysa bu maç ciddiye alınsa her iki futbolcu da takımda olurdu. Buna karşı, geldiğinden beri bir kez seyretme fırsatı bulduğumuz Miloseviç kadro yer bulmuştu. Ya Biliç yedek kadrosuyla bile bu maça alacağına inanmış ya da havlu atmıştı. Bence havlu atmış ama Beşiktaş teknik direktörü olan bir kişi bu kadar kolay havlu atar mı? Biliç’i geldiğinden beri hiç eleştirmedim, sürekli destekledim. Ama bu maçın kaybı ve kaçan ikinciliğin tek sorumlusu olarak Biliç’i görüyorum.

Neden hep kaçan ikincilik diyorum da şampiyonluk demiyorum?

Federasyon başkanımız ve futbolun ‘derin yönetimi’ Beşiktaş’ın şampiyon olmasını istemiyor. Zira Şampiyonlar Liginden gelecek paranın GS ve FB arasında paylaşılmasını istiyorlar. Beşiktaş’ı mali olarak zayıflatıp, ‘üç büyükler’ sınıflamasından çıkarmak istiyorlar. Böylece federasyon ve yayıncı gelirlerinden aslan payını FB ve GS arasında bölüştürmek istiyorlar.
54 - Besiktas - Konya Torku 18.05.2015-4

Beşiktaş’ın şampiyon olduğu yılları bir hatırlayın; hem güçlü bir kadro hem de çok tecrübeli hocaları vardı. Bu ekipler hakemleri de yenerek şampiyon olmuşlardı. Beşiktaş’ın ne bu sezonki kadrosu ne de teknik direktörü hakemleri de yenecek güç ve tecrübede değiller. Ama bu kadro en azından ikinci olabilirdi. Artık, “şampiyon olamıyorsak kaçıncı olduğumuzun önemi yok” dönemi kapandı. Ligi tamamladığın sıra bir sonraki sezonun gelirlerini belirliyor.

Maçın analizine gelince; Koca bir doksan dakika boyunca akılda kalacak iki ya da üç pozisyon vardı. Birinci pozisyon, 19.dakikada Sosa’nın şutunun direkten dışarı gitmesiydi. İkincisi ise 39.dakikada Olcay’ın pası ile bir anda kaleci ile karşı karşıya kalan Demba Ba’nın atamadığı gol pozisyonu idi. Demba Ba o kadar inançsız vurdu ki, top kalecinin kucağına gitti. Üçüncü pozisyon ise oyuna girdikten sonra Kerim Frei’ın yarattığı, kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyondu.
54 - Besiktas - Konya Torku 18.05.2015-3

Beşiktaş böyle kötü oynayınca hakemlere de gün doğuyor; İkinci yarıda Beşiktaş’ın bir penaltısını vermedikleri gibi bir de nizami golünü ofsayt gerekçesiyle saymadılar.

Gelecek maçlarımıza bakalım, cümlesini kullanacak imkanımız da kalmadı. Artık gelecek sezona bakacağız. Ancak, önümüzdeki hafta GS ile yapılacak maç, Beşiktaş ve Biliç için bir prestij maçı olmalıdır. İddiaları kalmamış olmasına rağmen bu maçı kazanıp, camianın üzüntüsünü biraz olsun hafifletmeliler. Tabii Beşiktaşlı olmanın onurunu yüreklerinde hissediyorlarsa!

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Ankara Osmanlı

Hakemler: Mustafa Kamil Abitoğlu, Bülent Gökçü, Adil Sinem, Erbay Aldemir(4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Opare, Atınç, Sivok, Motta, Necip, Tolgay(Dk.73 Atiba), Sosa, Olcay(Dk.46 Kerim), Mustafa, Demba Ba(Dk.61 Cenk T.)

Yedekler: Cenk G., Serdar, Milosevic, Franco, Atiba, Kerim, Cenk T.

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Torku Konyaspor: Kaya, Ali T., Vukovic, Mehmet U., Volkan(Dk.78 Mahlangu), Ömer, Torje, Ali Ç., Mehmet G., Djalma(Dk.88 Kokalovic), Rangelov(Dk.64 Hasan)

Yedekler: Emre, Kokalovic, Vedat, Mahlangu, Recep, Kenan, Hasan

Teknik Direktör: Aykut Kocaman

Gol: Torje (Dk.80)

Sarı Kartlar: Opare (Dk.60), Torje (Dk.71)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here