İYİ FUTBOL, KÖTÜ SONUÇ!

0
522

İYİ FUTBOL, KÖTÜ SONUÇ! GS 2- 0 Beşiktaş

Taraftar, şampiyonluk yarışı dışına itilmiş olan Beşiktaş’ın, ne kadar iyi oynarsa oynasın, bu maçı kazanamayacağı/kazandırılmayacağına inanıyordu. Zira ligin bütün planlaması GS ve FB’nin son iki haftaya başa baş girmesi üzerine yapılmıştı. Her ihtimale karşın da, Galatasaraylılığı tescilli Hüseyin Göçek bu maça hakem olarak atanmıştı.

Lig boyunca haksızlığı uğrayan, emekleri gasp edilen Beşiktaşlı futbolcular onurları için sahaya çıkmışlardı. Ama onlar da bu gerçeğin farkındaydılar. Hüseyin Göçek verdiği ve vermediği kararlarla bu gerçeği daha ilk beş dakikada futbolculara hatırlattı. Beşiktaş gol atamadığı için, maçın önüne geçecek kararlar vermek zorunda kalmadı ama tam bir eyyamla Beşiktaş’ın işini bitirdi.

Beşiktaş sahaya; Kalede Günay, sağ bekte Serdar, sol bekte Opare, defansın ortasında Sivok-Atınç ikilisi, orta sahada Atiba, Necip, Sosa, sağ kanatta Kerim, sol kanatta Tolgay ve ileri uçta Demba Ba dizilişi ile sahaya çıktı. Galatasaray oyuna baskılı başlayarak acilen gole ulaşma çabasındaydı. Dikkatli savunma yapan Beşiktaş tam bu baskıyı kırdığı dakikalarda golü kalesinde gördü. Golde Beşiktaş defansının büyük hatası vardı. Ceza sahası dışında Yasin’e ilk müdahaleyi orta saha oyuncularının yapması gerekirken, bölgesini terk eden Atınç bu müdahaleyi yapmak istedi, çalımı yiyince asıl görev alanı boş kaldı. Yasin’in uzaktan çektiği şutu Günay başarı ile çeldi. Ancak topun gittiği yere Opare hareketlenmeyince top yine Yasin’in önünde kaldı. Yaptığı vuruş Günay’ın solundan ağlara gitti.
55 - GS - Besiktas 24.05.2015-3

Bu golden sonra Galatasaray kendi yarı alanına çekildi. Amaçları Beşiktaş’ı üzerlerine çekerek hata yapmaya zorlamak ve ikinci golü kontra atakla bulmaktı. Beşiktaş ise bu dakikalarda hatasız oynayıp, rakibi üzerindeki baskıyı artırdı. Yirminci dakikada Sosa’nın kullandığı serbest vuruşta, üç rakibi arasından yükselen Demba Ba’nın kafa şutu yan direkte patladı. Dönen topa yine Beşiktaşlı futbolcular müdahale etti ama bir türlü topu ağlara yollayamadılar. Beşiktaş’ın o pozisyondaki baskısı devam ederken yan hakem derhal ofsayt bayrağını çekerek oyunu soğutmaya aldı.
Bu pozisyondan birkaç dakika sonra, Sosa’nın ceza sahasına yolladığı topu Demba Ba ayağı ile kontrol ederek önüne düşürmek istedi. Bu pozisyonda Hakan Balta topa eliyle müdahale etti. Pozisyon net penaltı idi. Ancak hakem Göçek penaltıyı vermemek için Demba Ba’nın ayağını yüksek kaldırmasından dolayı endirek serbest vuruşa hükmetti. Oysa Demba Ba’nın ayağını kaldırdığı yer ile Hakan Balta arasında en az üç metre mesafe vardı. Böylece Göçek başarıyla görevini yapmış oldu.

Bu pozisyondan sonra tedirgin olan Göçek, ilk yarının sonuna kadar Beşiktaş ceza sahası dışından serbest vuruşlar yarattı. Her pozisyonda Beşiktaşlı futbolculara acımasızca fauller yapan Melo’ya sarı kart göstermekten imtina etti. Melo işi ileri götürüp, 59’uncu dakikada Göçek’in faul kararını protesto etmek için iki kez topu yere vurunca Göçek sarı kartını göstermek zorunda kaldı. Melo’nun sarı kart göreceği en az altı pozisyon vardı. Bu arada Göçek’in 33.dakikada Demba Ba’ya gösterdiği sarı kartı da anımsayalım. Düdükten sonra topa vurduğu gerekçesiyle Demba Ba’ya sarı kart gösteren Göçek aynı kararı, Selçuk için veremedi. Bu sarı kartla hem Demba Ba’yı sindirdi hem de gelecek hafta kart cezalısı duruma düşürdü.
Huseyin Gocek

Biliç ikinci yarıya başlarken Serdar’ı oyundan alıp, yerine Oğuzhan’ı oyuna soktu. Serdar’dan boşalan sağ beke mevkiine ise Atiba’yı çekti. İlerleyen dakikalarda beklenen gol gelmeyince, 77’inci dakikada Tolgay’ı çıkartıp, Mustafa Pektemek’i,83’üncüncü dakikada ise Demba Ba’nın yerine Cenk Tosun’u oyuna soktu. Bu değişikler gol pozisyonları yaratsa da sonucu değiştirmeye yetmedi.

İkinci yarıda da Göçek sahnedeydi. İkinci yarının hemen ilk dakikalarında Melo’nun Demba Ba’ya ceza sahası içinde arkadan yaptığı faul yüzde yüz penaltı idi. Bu pozisyondan çok daha hafiflerine orta sahada faul çalan Göçek söz konusu pozisyona kafasını çevirdi, gitti. Oyunun bu bölümünde rakibi bunaltan ve gol arayan taraf Beşiktaş idi. Elli üçüncü dakikada dışarı çıkmakta olan topu, Melo’nun perdelemesine rağmen çalan Demba Ba topa dokundu ve top Tolgay’a gitti. Tolgay’ın şutu Hakan Balta’ya çarpınca kaleci Muslera’nın kucağına gitti.
55 - GS - Besiktas 24.05.2015-1

Bu pozisyondan beş dakika sonra, Kerim’in pası ile ceza sahası yayı üzerinde buluşan Demba Ba rakiplerinden sıyrılıp, şutunu çekti. Kaleciden dönen topu takip eden Kerim kaleciyi geçemedi. Demba Ba bu pozisyonun ardından bir kez daha gole çok yaklaştı. Sosa’nın pası ile ceza sahasına giren Demba Ba şutunu çekti ancak Muslera ters ayağında olmasına rağmen bu topu tek yumrukla çelerek Beşiktaş’ın golünü engelledi. Benzer ataklarla rakibini bunaltan Beşiktaş, golü ararken ikinci golü kalesinde gördü.

Beşiktaş için bu maçın sonucu ligdeki sıralamasını değiştirmeyecekti. Bu maç sadece bir prestij maçı idi. Sahadaki tüm Beşiktaşlı futbolcular ellerinden geleni yaptılar. Ürettikleri gol pozisyonlarını sonuçlandıramayınca maçı yenik kapadılar.
55 - GS - Besiktas 24.05.2015-4

Gerek maç sonrası Biliç’in açıklamaları, gerekse hafta içinde yönetim kurulu üyelerinin açıklamaları sezon sonunda Biliç ile yolların ayrılacağı yönünde. Bence yanlış bir karar. Şampiyonluğun kaçmasından dolayı Biliç’i kötü hoca kabul edeceksek, İsmail Kartal ve Hamza Hamzaoğlu’nun ligdeki konumları gereği, daha iyi hoca kabul etmemiz gerekir. Şayet kabul etmiyorsak, o zaman suçu başka faktörlerde aramamız gerekir.

Türkiye nasıl yönetiliyorsa, futbol da öyle yönetiliyor!

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Türk Telekom

Hakemler: Hüseyin Göçek, Mustafa Emre Eyisoy, Kemal Yılmaz, Koray Gençerler (4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Serdar(Dk.46 Oğuzhan), Atınç, Sivok, Opare, Necip, Atiba, Kerim, Sosa, Tolgay(Dk.77 Mustafa), Demba Ba(Dk.83 Cenk T.)

Yedekler: Cenk G., Pedro, Ersan, Oğuzhan, Olcay, Cenk T., Mustafa

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Galatasaray: Muslera, Sabri, Hakan, Semih, Telles, Selçuk, Hamit(Dk.90+2 Olcan), Yasin, Melo, Sneijder(Dk.90+4 Emre), Burak(Dk.65 Umut)

Yedekler: Sinan, Koray, Emre, Tarık, Olcan, Umut, Bruma

Teknik Direktör: Hamza Hamzaoğlu

Goller: Yasin (Dk.11), Sneijder (Dk.80)

Sarı Kartlar: Demba Ba (Dk.33), Olcan (Dk.50), Melo (Dk.59), Sosa (Dk.78), Yasin (Dk.78)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here