Olmayınca Olmuyor!

0
415

OLMAYINCA OLMUYOR! Beşiktaş 2 – İ.B.Belediye 2

İ.B.Belediyespor ligde en çok antipatik bulduğum kulüplerin başında geliyor. Halkın ödediği vergilerin bu şekilde değerlendirilmiş olmasını hazmedemiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bizden aldığı vergileri Süperlig’de oynayan ve parmakla sayılacak kadar taraftarı olan bir takıma aktarması tamamen israf ve etik dışı bir uygulama. Bu takıma harcanan paralar amatör kulüplere destek olarak dağıtılsa veya halkın spor yapacağı tesislere yatırılsa çok daha verimli bir icraat olur. Ama sayın Başkan bu yanlışı sürdürmekte ısrar ediyor.

Bu itirazımızı da belirttikten sonra gelelim maçın analizine: Sezonun ikinci yarısının bu ilk maçında Beşiktaş seyircisi takımını yalnız bırakmamıştı. Tribünler soğuk havaya rağmen oldukça doluydu. Maçtan önce başlayan tribün desteği maç boyunca hiç eksilmedi. Beşiktaş geriye düştüğünde bile seyirci inancını kaybetmedi. Bu kez şeytanın bacağının kırılacağına ve galip gelineceğine inanılıyordu. Ama olmayınca olmuyor!

Samet Hoca bu maça; kalede McGregor, sağ bekte Hilbert, sol bekte Emre Özkan, defansın ortasında Sivok-Toraman ikilisi, orta sahada Necip, Oğuzhan, Veli, sol kanatta Olcay, sağ kanatta Holosko ve santraforda Almeida dizilişi ile çıkmıştı. Sakatlığı henüz yeni geçmiş olan Fernandes’i kulübede oturtulması ise son derece doğru bir karardı.

Beşiktaş’ın oyuna çok istekli başlaması ve ilk yirmi dakikada yaptığı ataklar bu kez İ.B.Belediye’ye kaşı makus talihin değiştirileceği izlenimini veriyordu. İlk yirmi dakika boyunca İ.B.Belediyespor’lu oyuncular kendi yarı sahalarından çıkmakta zorlandılar. Buna karşın oyunu bu bölümünde Beşiktaş’ın çok net pozisyonlarını izledik. Bu pozisyonlardan en önemlisi, 19.dakikada Hilbert’in çizgiye inerek başlattığı ataktı. Hilbert’in çizgi üzerinden yaptığı ortaya arka direkte Almeida kafayı vurdu. Rakibin uzaklaştırmak istediği top Oğuzhan’ın önüne düştü. Ceza sahası dışından Oğuzhan’ın vurduğu sert şut direğin hemen yanından dışarı gitti.

Bu pozisyondan üç dakika sonra ise Almeida’nın sırtına çıkan rakip oyuncunun yaptığı faulü hakem Serkan Çınar görmeyince bu atak golle sonuçlandı. Beşiktaş’ın sağ kanadından başlayan atakta ceza sahası dışında topla buluşan Webo pasını Holmen’e çıkarttı. Holmen topu çok şık bir şekilde önüne çekince bir anda McGregor’la karşı karşıya kaldı ve topu ağlara yollayarak takımını 1-0 öne geçirdi.

Bu golden hemen sonra Oğuzhan ile başlayan atakta, ceza sahası dışında topla buluşan Almeida sağ çaprazdan bindirme yapan Holosko’ya topu aktardı. Çapraz pozisyona rağmen Holosko’nun attığı sert şutu kaleci Carvalho son anda köşeden çıkartarak gol olmasını engelledi. Bu pozisyonda kazanılan köşe vuruşunu Oğuzhan kullandı. Altı pas’ın dışında topa yükselen Sivok sert bir kafa vuruşu ile topu ağlara yolladı ve beraberliği sağladı.

Berarberlik golünün erken gelmesi Beşiktaşlı futbolcuları ateşledi. Bu dakikalardan sonra topa daha çok hakim olan taraf Beşiktaş’tı. Oyunu rakip yarı sahaya yıkan Beşiktaş 40.dakikada Holosko ile çok net bir pozisyon daha yakaladı ama top direğin hemen yanından dışarı gitti. İlk yarı takımların attığı birer golle tamamlandı.

İkinci yarıya her iki takım da aynı kadrolarıyla başladılar. Beşiktaş skoru kendi lehine çevirmek için rakip alanda baskı oluşturmaya başladı. Bu baskının karşılığını da 57.dakikada aldılar. Kullanılan taç atışı sırasında arkası kaleye dönük olmasına rağmen Almeida Olcay’a çok güzel bir pas attı. Topla buluşan Olcay ceza sahasına girer girmez uzak kale direğine çok şık bir aşırtma vuruş yaparak topu ağlara yolladı ve Beşiktaş’ı 2-1 öne geçirdi. Bu golden sonra farkı açmak için yüklenen Beşiktaşlı futbolcular  61.dakikada tekrar Holosko ile gole yaklaştılar. Holosko’nun ceza sahası dışından yaptığı plase vuruşta top uzak köşeden auta gitti.

İ.B.Belediyespor galibiyetten mağlubiyete düşmesine rağmen oyunu domine etmeyi hiç denemedi. Belli ki Bülent Korkmaz kontra ataklarla beraberliği yakalarım düşüncesindeydi. Bu düşüncesinde de haklı çıktı. Maçın 65.dakikasında kendi yarı sahasından atılan uzun pası eliyle kontrol eden Doka, topu önüne aldıktan sonra bir süre sürdü ve rastgele bir şut attı. Bu top Sivok’un arkasına çarparak yön değiştirdi ve Beşiktaş filelerine giderek İ.B.Belediyespor’u rahatlattı.

Yenilen bu golden sonra Samet Hoca oyuna Fernandes’i aldı. Fernandes’in oyuna girmesi ne kadar doğru bir hamleyse sahanın en iyisi Oğuzhan’ın da oyundan alınması o derece yanlıştı.  Fernandes oyunda kaldığı sürece iyi işler yapmaya çalışsa da henüz yeterince güç kazanmadığı gözlerden kaçmadı. Samet Hoca 80.dakikada bir hamle daha yaptı ve Olcay’ı oyundan alarak yerine Uğur Boral’ı soktu.  Bence bu hamle de yanlıştı. Olcay bu maç en iyi performanslarından birini sergilemekteydi. Sekseninci dakikada hamle yapılacaksa risk alınarak yapılır. Defanstan Emre’nin ya da orta sahadan Veli’nin oyundan alınması daha mantıklı olabilirdi. Oyunun son dakikalarında Fernandes’in kullandığı köşe vuruşunda arka direkte topa yükselen Emre Özkan zamanlamayı iyi yapamayınca bu pozisyon da gol olmadı ve maç 2-2 beraberlikle sonuçlandı.

Devre arasında transfer yapılmamış olmasının yarattığı sıkıntı bu maçta kendini gösterdi. Beşiktaş’ın kesinlikle Almedia’nın yanında oynayacak ve skoru değiştirecek bir forvet oyuncusuna ihtiyacı var. Bu transfer için ay sonunu beklemek zaman kaybıdır. Kaybedilen puanların telafisi zor olabilir.

Son sözüm de hakem Serkan Çınar’a; İ.B.Belediyespor’un attığı ikinci gole kadar gayet iyi bir performans gösterdi. Ancak hemen gözünün önünde Doka’nın topu elle düzelttiği pozisyonu devam ettirmesi büyük bir hataydı. Nitekim bu pozisyon gitti, gol oldu. Bu Serkan Çınar’ın seyrettiğim ilk yönetimi. Dolayısıyla fazla bir yorum yapamayacağım. Ama o talihsiz pozisyonu süzememesi başarılı yönetimini gölgeledi.

19.01.2013

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: BJK İnönü

Hakemler: Serkan Çınar, Tarık Ongun, Arkın Akgöl, Deniz Ateş Bitnel (4.Hakem)

Beşiktaş: McGregor, Hilbert, Sivok, Emre Özkan, İbrahim Toraman, Necip, Oğuzhan (Dk.68 Fernandes), Veli, Olcay (Dk.80 Uğur), Holosko, Almeida

Yedekler: Cenk, Fernandes, Escude, Mehmet Akyüz, Mehmet Akgün, Uğur, Muhammed

Teknik Direktör: Samet Aybaba

Büyükşehir Belediyespor: Carvalho, Can, Metin, Zeki, Visca (Dk.90 Zayatte), Ekrem, Geraldes, Cihan, Holmen, Wellington (Dk.60 Doka) (Dk.83 Mahmut), Webo

Yedekler: Oğuzhan, Mahmut, Tevfik, Doka, Rızvan, Cenk, Zayatte

Teknik Direktör: Bülent Korkmaz

Goller: Holmen (Dk.22), Sivok (Dk.28), Olcay (Dk.57), Doka (Dk.65)

Sarı Kartlar: Webo (Dk.34), Geraldes (Dk.48), Emre Özkan (Dk.49), Ekrem (Dk.70), Can (Dk.88), Cihan (Dk.90)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here