Beşiktaş Harakiri Yaptı!

0
336

02.02.2012
Beşiktaş 0 : 1 Mersin İdman Yurdu

Son iki haftadır FB ve GS, Beşiktaş’a liderlik koltuğunu altın tepside sunuyorlar. Ancak Beşiktaş bu ikramı elinin tersi ile itiveriyor. Geçen hafta Kayserispor’a, bu hafta da MİY’na yenilmese şu an Galatasaray ile aynı punda olacaktı. Kayserispor maçına şansızlık diyerek kendimizi avuttuk. Ancak bu haftaki yenilginin hiçbir mazereti yok.
Sakatlığı tamamen geçmeden Hilbert’i sahaya sürmek büyük bir yanlışlıktı. Aynı yanlışlık Ersan Gülüm’de de yapılmıştı. Tam olarak iyileşmeden sahaya sürülen oyuncunun sakatlığının tekrarlaması çok tehlikelidir. Sakatlık nüksetti mi iyileşme çok daha uzun sürüyor. Sezon başında sakatlanan Ersan Gülüm halen iyileşemedi. Bu yanlışın sorumlularının Beşiktaş’ın sağlık ekibi olduğunu düşünüyorum.
Hilbert’in 24.dakikada sakatlanmasının ardından oyuna Tanju girdi. Tanju hem sağ bekte hem de sol bekte oynayabilen bir oyuncu. Ancak, Hilbert’in sakatlanmasından on dakika sonra İsmail’in de sakatlanması ile birlikte Carvalhal mecburen oyuna Ekrem Dağ’ı aldı. Ekrem’in oyuna girmesi ile Tanju sol beke, Ekrem’de sağ beke geçti. İsmail’in sakatlanması da ayrı bir şansızlıktı.

Hilbert’in yokluğunda sağ bekte oynayan Ekrem’in Beşiktaş’ın zayıf halkası olduğunu daha önce de yazmıştık. Nitekim yenilen golde Ekrem’in Tisdell’i marke edememesinin rolü büyüktü. Orta sahadan atılan pasa hareketlenen Tisdell’e Ekrem eşlik etti ancak müdahale edemedi. Beşiktaş ceza sahasına çok rahat bir şekilde giren Tisdell’in ortaladığı topa, Beşiktaş’ın iki stoperi Toraman ve Egemen’in arasından sıyrılıp vuran Erdal 44.dakikada MİY’nu 1-0 öne geçirdi.

İlk yarıda Beşiktaş’ın Edu ile bulduğu fırsat dışında pek bir gol pozisyonu yok. Sağ çaprazdan ceza sahasına giren Edu açısı uygun olmasına rağmen topu dışarı atarak Beşiktaş’ı bir golden etti. İlk yarıda Beşiktaş’ın bir de verilmeyen penaltısı vardı. Necip’in ara pasına hareketlenen Simao topa hakim oldu ve ceza sahasına girdi. Bir anda iki rakibinden sıyrılan Simao kaleci ile karşı karşıya kaldı. Topa vuracağı esnada arkasından yetişen Boum Simao’yu formasından çekerek indirdi. Eyyamı ile meşhur Kuddusi Müftüoğlu bu pozisyonda devam işareti vererek Beşiktaş’ın penaltısını engellemiş oldu.

İkinci yarıda Carvalhal riske girerek Edu’nun yerine Quaresma’yı oyuna aldı. Quaresma oyuna girdiğinde Beşiktaş seyircisi umutlandı. Ancak Quaresma oyunda kaldığı 29 dakika boyunca olumlu hiçbir iş yapamadı. Buna sinirlendiği için de gereksiz bir şekilde rakibine çift dalarak kırmızı kart gördü. Takımını sahada 10 kişi bıraktığı gibi Pazar günü oynanacak derbide de görev alamayacak. Quaresma’nın bu şımarıklığının ciddi bir bedeli olması lazım. Bu bedel ödettirilmezse Beşiktaş’ın başı daha çok ağırır.

Guti, Simao ve Quaresma gibi yıldızlar takıma liderlik yapsın ve bu tür maçları çevirsin diye transfer edildiler. Bu üçlüden Guti ile yollar ayrıldı. Peki Simao ve Quaresma’nın ayrıcalığı nerden geliyor? Bu maçı bile çeviremiyorlarsa aldıkları çuval dolusu parayı hak ediyorlar mı? Bu ikiliden ben artık sıkıldım. Varlıkları Beşiktaş’a zarar vermeye başladı. Sezon sonunda talipleri çıkarsa satılmaları Beşiktaş için hayırlı olur.

Bu maçla ilgili yazacak bir şey bulamıyorum. Beni rahatsız eden şey mağlubiyet değil, Beşiktaş’ın oynadığı ruhsuz futbol! Bu karda, kıyamette tribünlere gelen kadın ve çocuklardan bir takım oluşturulsa sahada çok daha inançlı ve dirençli bir Beşiktaş olurdu. Bu arada PFDK’ya da bir gönderme yapmadan yazımı bitirmek istemiyorum. Maçlara gelen gözlemciler sadece Beşiktaş seyircisinin küfürlü tezahüratlarını mı rapor ediyor acaba? Beşiktaş’ın rakiplerinin seyircileri sütten çıkmış ak kaşık mı? GS ve FB lobisi küfür edildiğinde Lig TV’ye yayının sesini kestirdiği için mi ceza almıyorlar?

PFDK’nın bir başka adaletsizliği de Fernandes’e iki maç ceza vermesiydi. Aynı durumda olan Alex ve Elmander’in cezalarını iki maçtan bir maça indiren PFDK, FB maçı öncesi Fernandes’e iki maç ceza vererek FB’ye avantaj sağlamak istiyor.

TFF, MHK ve PFDK gibi kurumlar bu sene beni futboldan iyice soğuttular. Senaryosu önceden yazılmış bu oyunları seyretmekten artık sıkıldım.

 

 

02.Şubat.2012

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Fiyapı İnönü Stadı

Hakemler: Kuddusi Müftüoğlu, Serkan Gençerler, Mustafa Sönmez, Hakan Özkan (4. Hakem)

Beşiktaş: Cenk, İbrahim Toraman, İsmail (Dk. 34 Ekrem Dağ), Veli, Almeida, Hilbert (Dk. 24 Tanju), Necip, Simao, Ernst, Edu (Dk. 54 Quaresma), Egemen

Yedekler: Umut Kaya, Quaresma, M. Pektemek, Ekrem Dağ, Holosko, Sidnei, Tanju

Teknik Direktör: Carlos Carvalhal

Mersin İY: Sehic, Tisdell (Dk. 46 Hakan Bayraktar), Boum, Çağdaş, Zurita, Moritz (Dk. 62 Beto), Erdal (Dk. 71 Nurullah), Barış, Danilo, M. Keçeli, Erhan

Yedekler: Cengiz, Hasan Üçüncü, Beto, Nurullah, Cenker, Hakan Bayraktar, İlhan Özbay

Teknik Direktör: Nurullah Sağlam

Sarı Kartlar: Egemen (Dk. 33), Danilo (Dk. 65), İbrahim Toraman (Dk. 87), Erhan (Dk. 87)

Kırmızı Kartlar: Quaresma (Dk. 85)
Goller: Erdal (Dk. 44)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here