Heyecan Dorukta

0
121

24.01.2012
Beşiktaş 3 : 2 Gaziantepspor

Beşiktaş uzun zamandır Gaziantepspor’a karşı üstünlük sağlayamıyordu. Hiçbir takımın bir diğerine karşı üstünlüğü de sonsuza kadar sürmüyor. Gaziantepspor’un da bir gün tökezlenmesi kaçınılmazdı. O tökezlenme bu maçta gerçekleşti. Kendi hatasıyla 2 kez geri düşen Beşiktaş uzatma dakikalarında attığı golle hem üç puanı alıp hem de Gaziantepspor’a karşı yaşadığı şansızlığa bir son vermiş oldu.

Carvalhal’ın bir süredir değiştirmediği defans dörtlüsü, sakatlıklar ve cezalar nedenleriyle, Eskişehirspor maçından beri bir araya gelemedi.  Bu maçta, defansta Sivok’un yerine İbrahim Toraman, Hilbert’in yerine Ekrem ve İsmail’in yerine Tanju sahadaydı. Defanstaki bu hızlı rotasyon ise ister istemez savunma hatalarını da beraberinde getiriyor. Orta sahada ise Ernst, Fernandes, Veli, sol kanatta Simao, sağ kanatta Edu, ileride ise Almeida görev yapıyordu. Kayserispor maçında ise, cezalı duruma düştüklerinden dolayı Veli ve Almeida sahada olamayacak.

Oyuna baskılı başlayan taraf Gaziantepspor’du. Orta sahada yaptıkları paslaşmalarla oyunu Beşiktaş yarı sahasına yıkmaya çalıştılar. Ancak bu çabalarına rağmen ilk otuz dakikada kalelerinde en az üç net gol pozisyonu yaşadılar. Henüz 6.dakikada, Simao’nun sol kanattan taşıyıp, ceza sahasına ortaladığı topa Almeida çok iyi hareketlendi. Topa gelişine vurdu ancak top kalenin üzerinden avuta gitti. Bu pozisyondan sekiz dakika sonra Edu, sürdüğü topla ceza sahasının dışından, çaprazdan vurdu. Top az farkla avuta gitti. Yirmi üçüncü dakikada gelişen hücumda yine Edu ceza yayı önünden vurdu ancak, top istediği yere gitmedi.

Bu dakikalardan sonra Beşiktaş oyuna ağırlığını koymaya başladı. Otuz dokuzuncu dakikada kazanılan serbest vuruşta topun arkasına Simao geçti. Simao topu doğrudan kaleye yolladı. Kaleciden dönen topa yükselen Edu kafayla topu kaleye yollamak istedi ama bu müsait pozisyonda top direğe çarparak dışarı gitti. Futbolda bu kadar çok net gol pozisyonuna girip de atamamanın bir cezası vardır; Atamayana atarlar. Gazaiantepspor 41. dakikada kazandığı köşe vuruşunu paslaşarak kullandı. Sosa sağdan ortaladı, Elyasa arka direkte kafayı vurdu ve kırmızı-siyahlılar 1-0 öne geçti. Bu golde kaleci Cenk ve Edu’nun hatası büyüktü. Edu arka direği savunurken rakibine baskı yapmadı, Cenk ise bu topa çıkması gerekirken, çıkmadı.

Yediği golün şokunu kısa sürede üstünden atan Beşiktaş beraberliği yakalamak için ataklarını sıklaştırmaya başladı. Kırk dördüncü dakikada Veli’nin kendi yarı sahasından yolladığı uzun pası Edu göğsü ile Almeida’ya indirdi. Almeida çok şık bir ara pası ile Edu’yu bir anda kaleci ile karşı karşıya getirdi. Edu’nun ağır kaldığı pozisyonda rakip topa dokundu ama bu sefer de top Almeida’nın önünde kaldı. Almeida’nın vurduğu topu kaleci güçlükle kornere çeldi. İlk yarı bu sonuçla sona erdi.

Beşiktaş ikinci yarıya çok hırslı başladı. Rakip üzerinde öyle bir baskı oluşturdular ki, bu baskı 47.dakikada beraberlik golünü getirdi. Fernandes orta sahadan aldığı topla başlattığı atakta sol kanattan bindirme yapan Simao’ya güzel bir pas çıkardı. Topla çizgiye inen Simao topu arka direğe ortaladı. Arka direğe kaçan Almeida iyi bir zamanlamayla yükselerek topu şık bir kafa vuruşuyla ağlara yolladı. Bu golden birkaç dakika sonra Fernandes rakip oyuncuları çalımlayarak ceza sahasına girdi. Topa vurmak üzere ayağını kaldırdığı anda ayağına aldığı tekme ile yere yığıldı. Bu pozisyonda maçın hakemi Tolga Özkalfa oyunu devam ettirerek Beşiktaş’ın bir penaltısını engellemiş oldu.

Yediği golün şokunu 50’li dakikalarda atlatan Gaziantepspor Beşiktaş’ın üzerine gelmeye başladı. Elli ikinci dakikada Popov’un uzaktan attığı şut az farkla avuta gitti. Kalecisinden başlayıp en uç oyunculara kadar tüm Gaziantepspor takımının bu dakikalarda vakit geçirme çabaları beraberliğe razı olduklarının göstergesiydi. Sakatlanıp yere yatan uzun süre yerden kalkmıyordu. Skoru değiştirmek için Carvalhal’in oyuna müdahale etmesi gerekiyordu. Elli yedinci dakikada formunu henüz yakalayamamış olan Simao’yu oyundan alarak yerine Necip’i, 58.dakikada ise Edu’nun yerine Mustafa Pektemek’i alarak hücum gücünü artırmayı denedi.

Carvalhal, yaptığı bu değişikliklerle rakibin üstüne daha çok gitmeye ancak bu ataklar sırasında da defansında daha fazla açıklar vermeye başladı. Gaziantepspor atakları özellikle Ekrem’in koruduğu sağ kanattan gelişiyordu. Ekrem iyi bir kanat oyuncusu ancak sağ bek olarak pek başarılı değil. Bu kanatta Hilbert’in eksikliği çok hissediliyor. Sol bekte İsmail’in yerine oynayan Tanju’nun maç eksikliği ise yaptığı hatalar ile net bir şekilde ortaya çıkıyor. Tanju iyi bir görev adamı ancak maç eksikliğini gidermek zorunda. Nitekim yenilen ikinci golde Tanju’nun görev alanında bulunmayışının payı büyüktü. Orta sahada yapılan bir ikili mücadelede top Gaziantepspor’lu Cenk’te kaldı. Cenk topu Sapara’ya aktardı.  Sapara topu birkaç metre sürdükten sonraBekir Ozan’a aktardı. Bekir de,  Beşiktaş’ın sol kanadından bindirme yapan Sosa’ya bir ara pas çıkardı. Sosa önce düştü, sonra kalktı ve topa hamle yaptı. Bu top dışarı gider diye düşündüğümüz anda topa yetişti. Bu arada kaleci Cenk de kalesini terk etmişti. Topla buluşan Sosa Cenk’in üzerinden topu ağlara yolladı. Bu golde Cenk’in zamanlama hatası vardı. Bu topa ya daha erken çıkması ya da kalesini terk etmemesi gerekirdi.

Bu golden sonra Gaziantepsporlu oyuncular oyunu rölantiye almak ve vakit geçirmek için devamlı yer kaldılar. En ufak bir darbe alan yerden dakikalarca kalkmıyordu. Hakem Tolga Özkalfa ise bu vakit geçirme taktiklerine karşı oldukça toleranslı davranıyordu.Bu durum Beşiktaş seyircisinin tepkilerine neden oldu. Maçın son on dakikasına Beşiktaş 2-1 mağlup girdi. Ancak tribünlerdeki taraftarlar bu kez sahneye çıktılar. Yaptıkları tezahüratlar ile takımın maçı bırakmasını engellediler. Tribünlerden aldığı destekle rakip ceza sahasını abluka altına alan Beşiktaş 86.dakikada beraberlik golünü buldu: Sol kanattan topla ceza sahasına giren Fernandes altı pas bölgesine hareketlenen Almeida ve Mustafa’ya doğru topu yerden ortaladı. Topa daha yakın olan Almeida düzgün bir vuruşla topu kalecinin solundan ağlara yollayarak beraberliği sağladı.

Beraberlik golünden sonra Gaziantepspor’da sakatlıklar artmaya, yere düşen ayağa kalkmamaya başladı. Kalecinin de ‘sakatlanmasını’ dikkate aldığımızda en az 10 dakika vakit geçirmiş oldular. Oyuncu değişikliklerini de dikkate alırsak maç en az 12 dakika uzamalıydı. Ancak Tolga Özkalfa maçı 6 dakika uzattı, bu da seyircinin tepkisine neden oldu. Uzatma dakikalarında bile ne seyirci ne de Beşiktaşlı futbolcular umutlarını yitirmediler. Uzatma dakikaları nerdeyse Gaziantepspor ceza sahası içinde oynandı. Bu dakikalarda Almeida net iki pozisyondan yararlanamadı. Beşiktaş’ın tüm hatları ile bindirme yaptığı dakikalarda İbrahim Toraman topla rakip yarı sahasına girdi. Ceza sahasına yakın bir alanda faulle durduruldu. Gaziantepsporlular bu faule uzun süre itiraz ettiler. Amaç yine vakit geçirmekti. Tolga Özkalfa da bu oyuncularla sohbete dalınca uzatma dakikalarından en az iki dakika daha oynanmamış oldu.  Tolga Özlkalfa serbest atışa izin verdiğinde topun başına Fernandes geçti. Ceza sahasına yaptığı ortaya Mustafa Pektemek yükseldi ve kafayı vurdu. Top İbrahim Toraman’ın kafasına çarparak kaleden uzaklaştı. Bu sefer sahneye Egemen çıktı ve önüne düşen topa son derece sert vurarak Beşiktaş’ı öne geçiren golü.

Beşiktaş öne geçtikten sonra Gaziantepspor’lu futbolcular sakatlıklarını unutup, tüm hatları ile Beşiktaş kalesine yüklenmeye başladılar. Tolga Özkalfa’nın Beşiktaş ceza sahası yakınlarında yarattığı serbest vuruşları da gole çeviremeyince Beşiktaş maçı 3-2 kazanmış oldu. Beşiktaş’ın üçüncü golünden sonra yaşanan sevinç görülmeye değerdi. Carvalhal kendisine ayrılan bölgeden ok gibi fırlayarak, müthiş bir deparla oyuncularının yanına koştu ve onlarla kucaklaştı. Maçta sonra Abdullah Ercan, soyunma odası koridorlarında karşılaştığı Carvalhal’e bu hareketinden dolayı sitem etmiş ve bu davranışını ‘yakışıksız’ bulduğunu söylemiş.

Yahu Abdullah Ercan,

Gaziantepspor her gol attıktan sonra sen de yerinde taklalar atmadın mı? Futbolcularına yere yatmalarını söylemek ‘yakışıklı’ bir durum muydu da Carvalhal’in sevinmesi mi ‘yakışıksız’ oluyor?

Not:

Abdullah Ercan,

Carvalhal, son yıllarda Türkiye’ye gelmiş en centilmen teknik direktörlerden biridir. Carvalhal’in efendiliğinden ders alman için, maç öncesi taraftarlarla nasıl tokalaştığını izlemeni öneririm: Kendisini tribünlere çağıran taraftarlarla tam el sıkışacakken birden ellerinden eldiven olduğunu fark ediyor ve uzattığı eli geri çekiyor. Sonra da eldivenini çıkarttıktan sonra taraftarlarla el sıkışıyor. Sen bunu yapmayı akıl edebilir miydin?

 

24 Ocak 2012


MAÇIN AYRINTILARI

Hakem: Tolga Özkalfa, Adil Sinem, Volkan Narinç, Çağatay Şahan (4. Hakem)

Beşiktaş: Cenk, Fernandes, İbrahim Toraman, Veli, Almeida, Ekrem Dağ, Simao (Dk. 57 Necip), Ernst (Dk. 73 Holosko), Edu (Dk. 58 M. Pektemek), Egemen, Tanju

Yedekler: Rüştü, M. Pektemek, Necip, Ersan Gülüm, Holosko, Alves, Sidnei

Antrenör: Carlos Carvalhal

Gaziantepspor: Mahmut, Elyasa, Kerim Zengin (Dk. 8 Orhan Gülle), Bekir Ozan, Cenk Tosun, Dany Nounkeu (Dk 69 Emre), Şenol, Serdar Kurtuluş, Sosa, Sapara, Popov (Dk. 56 Turgut Doğan Şahin)

Yedekler: Eray, Emre, Muhammet, Turgut Doğan Şahin, Sezer Badur, Orhan Gülle, Mehmet

Teknik Direktör: Abdullah Ercan

Sarı Kartlar: Elyasa (Dk. 29), Sosa (Dk. 40), Veli (Dk. 57), Tanju (Dk. 63), M. Pektemek (Dk. 65), Cenk Tosun (Dk. 80), Emre (Dk. 87), Mahmut (Dk. 89), Holosko (Dk. 89), Turgut Doğan Şahin (Dk. 94), Almeida (Dk. 94), Bekir Ozan (Dk. 95)

Goller: Elyasa (Dk. 41), Almeida (Dk. 47-Dk. 86), Sosa (Dk. 67), Egemen (Dk. 90+6)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here