Önemli Bir Üç Puan

0
446

22.12.2011
Beşiktaş 1 : 0 Karabükspor

Beşiktaş seyircisinin Karabükspor’a yönelik ayrı bir sempatisi var. Emekten yana oldukları için, emekçilerin takımı olarak gördükleri Karabükspor’u çok seviyorlar. Maçtan önce iki takımı birden tribünlere çağırıp alkışlamaları, Karabük seyircisi ile birlikte tezahürat yapmaları, maçtan sonra yine iki takımı da alkışlamaları Fair Play adına çok anlamlıydı. Geçen sene Karabükspor Beşiktaş’ı İstanbul’da yendiğinde de alkışlamışlardı. Bu seyirci kimi alkışlayıp, kimi alkışlamayacağını çok iyi biliyor.

Beşiktaş seyircisi, takımının başına geçen her teknik direktörlere karşı da mesafelidir. Bir süre bekler, ölçer, biçer sonra karar verirler. Dürüst ve cesur buldukları teknik direktörleri ise bağırlarına basarlar. Yaptıkları tezahüratlar ve açtıkları pankartlardan Carvalhal’in de artık seyircinin gönlüne taht kurduğunu görmekteyiz. Tayfur Havutçu’ya her koşulda sahip çıkan seyirci, özgürlüğüne kavuştuktan sonra da Tayfur’a sevgi gösterdiler. Ancak Carvalhal’i de ihmal etmediler. Bu tavır aslında BJK yönetimine bir mesajdı; Tayfur’dan dolayı Carvalhal’i ‘satmayın’ dediler.

Gelelim maçın yorumuna;

Önce Carvalhal’in sahaya sürdüğü kadrodan başlayalım; Defans bloğunda yine Hilbert, Egemen, Sivok ve İsmail dörtlüsü görev yapıyordu. Orta sahada ise Veli, Ernst, Ekrem, Fernandes ve Edu oynarken ileride Almeida yine tek santrafor olarak görev yaptı. Bu kadro sahaya çıktığında Ekrem’in sağ bekte Hilbert’in ise sağ açıkta oynayacağını zannetmiştik. Oysa Carvalhal’in tercihi, Hilbert’in sağ bek, Ekrem’in ise sağ açık oynaması yönündeydi.

Beşiktaş, zirve yarışından kopmamak için, ilk yarının bu son maçını kazanmak zorundaydı. Maça çok istekli başladılar. Daha maçın 2.dakikasında, Fernandes’in ara pası ile buluşan Ekrem ceza sahası yayının üzerinden sert vurdu. Orkun bu topu güçlükle kornere çeldi. Bu pozisyondan birkaç dakika sonra Ernst, sol kanattan bindirme yapan Edu’ya çok güzel bir pas çıkarttı. Topla sıfıra inen Edu topu ceza sahasına ortaladı. Altı pas alanı önünde topla buluşan Ekrem ilk pozisyonda topa vuramadı, ancak daha sonra topu önüne aldı. Ancak yaptığı vuruş isabetsiz olunca Beşiktaş mutlak bir golden oldu.

Kaçan bu pozisyonlardan sonra Beşiktaş rakip kaleye yüklenmeye devam etti. Dokuzuncu dakikada Edu’nun ara pasına hareketlenen Almeida ceza sahasına girer girmez çaprazdan sert vurdu. Bu pozisyonda da Orkun gole izin vermedi. Bu pozisyondan üç dakika sonra Ekrem tekrar gol pozisyonu yakaladı; Edu’nun soldan ortaladığı topu kontrol eden Ekrem sert vurdu, direğin dibine giden topu Orkun kurtardı. Beşiktaş’ın sahadaki santraforlarından daha çok pozisyona giren Ekrem, 20.dakikada bir kez daha kendini hatırlattı. Fernandes’in kullandığı korner atışında top ceza sahası yayının dışında bekleyen Ekrem’in önüne düştü. Topun gelişine vole ile vurdu ancak Orkun bu pozisyonda da başarılı idi.

Mutlak gol pozisyonlarından yararlanamayan Beşiktaşlı futbolcular hırs ve tempolarını düşürmeden ataklarına devam ettiler. Yirmi yedinci dakikada çizgiye inen Hilbert topu ceza sahası dışına doğru ortaladı. Topla buluşan Edu çok sert vurdu ancak top direğin hemen yanından dışarı gitti. Bu pozisyondan iki dakika sonra, Fernandes’in şık pası ile ceza sahasında buluşan Ekrem bir kez daha Orkun’u mağlup edemedi. Bu pozisyondan hemen sonra Beşiktaş Almeida ve Veli ile yine gol pozisyonu yakalamasına rağmen bir türlü topu filelerle buluşturamadı.

Beklenen gol maçın 37.dakikasında geldi. Fernandes’in ara  pasına hareketlenen İsmail topla çizgiye kadar indi ve penaltı noktası üzerine doğru ortaladı. Topa Ekrem’le birlikte yükselen Almeida şık bir kafa vuruşu ile topu ağlara yolladı. Bu güzel gol hem Beşiktaş’ı hem de uzun zamandır gol atamayan Almeida’yı rahatlattı. Bu golden sonra Beşiktaş oyunu rölantiye aldı ve soyunma odasına 1-0 önde gitti.

İkinci yarıya da Beşiktaş hırslı başladı. Farkı artırıp, oyunu rahatlamak amacıyla yüklenmeye başladılar. Nitekim ikinci yarının hemen başında Edu ve Fernandes’le gol pozisyonuna girdiler ancak ikinci golü bulamadılar. İkinci yarının önemli gol pozisyonlarından biri 62.dakikada yaşandı. Hilbert’in sağ kanattan getirip, ceza sahası içine ortaladığı topu Edu penaltı noktası üzerinde kontrol etti. Çok uygun pozisyonda olmasına rağmen topu avuta yolladı. Kaçan bu gol pozisyonlarından sonra her iki takımda da kondüsyon düşmeye başladı. Carvalhal, 58.dakikada Ekrem’in yerine Necip’i, 71.dakikada ise Almeida’nın yerine Mustafa Pektemek’i aldı. Bu hamleleri ile yorulan takımı canlandırmak istedi. Ancak bu hamleler de sonucu değiştirmedi ve maç Beşiktaş’ın 1-0 üstünlüğü ile sona erdi.

Karabükspor takımı geçtiğimiz yıldan çok zayıf bir görüntü veriyor. Devre arasında yeterli takviyeleri yapmazlarsa ligde kalmaları çok zor. Hocaları Bülent Korkmaz çok hırslı görünse de takıma sahada çok fazla müdahale ediyor. Nerdeyse sahaya girip kendi oynayacak. Maç boyunca yaptığı hareketler bana biraz şov gibi geldi.

22 Aralık 2011
MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Fiyapı İnönü Stadı

Hakemler: Barış Şimşek, Cem Satman, Mehmet Metin, M. İlker Coşkun (4. Hakem)

Beşiktaş: Cenk, İsmail, Fernandes, Sivok, Veli (Dk. 90 Tanju), Almeida (Dk.71 M. Pektemek), Hilbert, Ekrem (Dk. 58 Necip), Ernst, Edu, Egemen

Yedekler: Umut, M. Pektemek, Necip, Burak, Alves, Sidnei, Tanju

Antrenör: Carlos Carvalhal

Karabükspor: Orkun, Erdem, Danilo Nikolic, Hamza, Seric, Hocine Ragued, Bilal (Dk. 54 Birol), Muhammet, Cernat, İlhan (Dk. 54 Mehmet Batdal), Shelton (Dk. 85 Ali Kuçik)

Yedekler: Oğuz, Birol, Mehmet Batdal, Mehmet Çakır, Ali Kuçik, Hakan, Levent

Teknik Direktör: Bülent Korkmaz

Sarı Kartlar: Sivok (Dk. 14), Almeida (Dk. 47), Muhammet (Dk. 47), Danilo Nikolic (Dk. 72), Birol (Dk. 74), Shelton (Dk. 83)

Goller: Almeida (Dk. 37)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here