Bence Sürpriz Bir Sonuç Değil

0
204

Süper Lig 3. Hafta
22.09.2011
Bursaspor 1 : 2 Beşiktaş

Carvalhal maça süpriz bir dizilişle başladı. Geçen hafta hatalı gol yiyen Cenk’in yerine kale Rüştü’ye emanet edilmişti. Asıl süpriz ise defans bloğundaydı; Sidnei-Sivok ikilisi defansın göbeğinde yer alırken, Ekrem sağ bekte, Egemen ise sol bekte görev yapıyordu. Egemen’in Bursaspor’da iken de sol bekte görev yaptığı olmuştu. Ama Egemen’in önünde de İsmail Köybaşı’nın oynaması, ilk bakışta defansif bir oyun sistemi izlenimi veriyordu. Oyun içinde Carvalhal’in asıl niyetini gördük; Orta sahada Fernandez ve Aurelio’ya defansif görev yükleyen Carvalhal, sol kanatta görmeye alıştığımız Simao’yu orta sahanın önüne, santraforun arkasına yerleştirmişti. Böylece, soldan İsmail’in, sağdan ise Quaresma’nın yapacağı bindirmelerle Edu’yu pozisyona sokmayı hedeflemişti.  Guti’nin yokluğunda ise onun görevini Simao’ya yüklemek istemişti.
Bu dizilişle Beşiktaş daha ilk dakikalarda gole çok yaklaştı. Maçın 2. dakikasında, defansın arkasına atılan pasa hareketlenen Quaresma bir anda kaleci ile karşı karşıya kaldı. Ancak açısı daralınca gol vuruşunu yapamadı. Bu dakikadan sonra da insiyatif Beşiktaş’ın eline geçti. Orta sahada ayağa yapılan paslarla oyunun hakimiyetini ellerinde tuttular. Doksan dakikanın sonunda yayınlanan istatistiklerden de görüldüğü üzere Beşiktaş’ın topa sahip olma oranı %60 idi.
Bursasapor ise, ev sahibi takım görüntüsünden çok, deplasman takımı görüntüsündeydi. Bangura ve Ozan İpek gibi hızlı adamlarını Beşiktaş defansının arkasına kaçırtarak gol aramaya çalışıyordu. Beşiktaş kalesine yaptığı ilk atakta da golü buldu. Maçın henüz 6. dakikasında, sağ kanattan geliştirdikleri atakta kaleye atılan şutu Rüştü zor pozisyonda yere yatarak engelledi. Ancak bu top fazla uzaklaşmadı. Top havadayken yükselen Bursasporlu futbolculardan Bangura kafayla topu Rüştü’nün uzanamayacağı köşeye attı ve Bursaspor 1-0 öne geçti. Pozisyonda Beşiktaş defans oyuncularının hatası büyüktü; Rüştü’den dönen ilk topa kimsenin hamle yapmaması golle sonuçlandı.
Golden sonra Burssapor’lu oyuncular orta sahayı kalabalık tutarak Beşiktaş’ın atak gerçekleştirmesini engellediler. Sol taraftan Ozan İpek, sağ taraftan ise Batalla’nın yaptığı bindirmelerle Beşiktaş’ın beklerinin ileri çıkmasını engellediler. Özellikle Ekrem ile Ozan’ın kor-a-kor mücadelesi, Ozan’ın oyundan ayrılmasına kadar sürdü. Bangura, 25. dakikada yan hakeme küfür etmesi sonucunda kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı. Bu kırmızı karttan sonra Bursaspor seyircisi faturayı Egemen’e keserek, bir koro şekilde Egemen’e küfür etmeye başladılar. Bursaspor’un şampiyonluğunda önemli katkıları olan eski futbolcularına bu kadar galiz küfür etmeleri tam bir vefasızlık örneği idi.
Carvalhal, Bangura’nın atılmasının ardından Egemen’i oyundan aldı. Bunun ilk nedeni Egemen’in sarı kartla oynuyor olmasıydı. Türk hakemleri hakkında yeterince bilgiye sahip olmuş ki, Yunus Yıldırım’ın ilk fırsatta Egemen’i oyundan atacağını hissetti. Diğer bir neden ise, 10 kişi kalan ve hucum gücü eksilen Bursaspor’a karşı, defanstan adam eksiltip, Mustafa Pektemek gibi hucum gücü yüksek bir oyuncuyu alarak oyunun üstünlüğünü eline geçirmekti. Carvalhal’in bu hamlesi ne kadar doğru ise Ertuğrul Sağlam’ın Battalla’yı oyundan alıp 46. dakikada Tagoe’yi oyuna sokması o kadar yanlıştı. Maçın kırılma noktası ise, 44. dakikada Turgay’ın çok uzak mesafeden attığı sert şutu Rüştü’nün bir panter gibi uçarak kornere çelmesi idi. Bu pozisyondan hemen sonra Turgay ile Rüştü’nün birbirini tebrik etmesi ise ayrı bir güzellikti.
Maçın ikinci yarısında Bursaspor iyice kendi yarı sahasında oyunu kabul etti. Belli ki Ertuğrul Sağlam önce skorun üstüne yatıp, sonra da kontra ataklarla ikinci golü bulurum düşüncesindeydi. Beşiktaş’ın kanat oyuncuları, özellikle de Quaresma, bu katı savunmayı açmakta zorlanınca, Beşiktaş gol pozisyonu yaratmakta sıkıntı çekmeye başladı. İkinci yarının başında ilk sarı kartını gören Quaresma, maçın 79. dakikasında ikinci kartını görerek Beşiktaş’ı 10 kişi bıraktı. Quaresma’nın gördüğü her iki sarı kart da tam bir sorumsuzluk örneği idi.
Quaresma, rakibi karşısında başarısız olduğunda hırslanıyor ve kasti fauller yapmaya başlıyor. Önceki maçlarda gördüğü sarı kartlar da bu maçtakilerin çok benzeri idi. Yaptığı ‘fantastik’ hareketler seyircinin elbette hoşuna gidiyor. Hatta rakip seyircilerin de hoşuna gidiyor. Ancak bu fantastik hareketlerin zamanı takımın iki ya da üç farklı skor elde ettiği dakikalar olmalıdır. Beşiktaş seyircisinin gösterdiği toleransı suistimal etmeye kimsenin hakkı olmamalı. Beşiktaş yönetiminin Quaresma’ya ciddi bir ceza vermesi gerektiğini düşünüyorum.
Quaresma’nın atılması ile oyuna denge geldi. Yaklaşık 54 dakika 10 kişi oynayan ve kendi yarı sahasından çıkmayan Bursaspor, bu dakikadan sonra tatktik değiştirerek Beşiktaş’ın üstüne gelip, farkı artırma sevdasına kapılınca üç dakika içinde kalesinde iki gol birden gördü. Simao’nun görevini üstlenen İsmail Köybaşı’nın 87. dakikada kullandığı serbest vuruşta topa yükselen Sivok çok güzel bir kafa vuruşu yaptı. Top, hiç bir kalecinin kolaylıkla çıkaramayacağı yere giderek Beşiktaş’ın beraberlik golünü getirdi. Bu beklenmedik golden sonra Bursasporlu oyuncular henüz üzerlerindeki şoku atamamışken, İsmail Köybaşı, sağ kanattan hareketlenen Holosko’ya orta sahadan uzun bir orta yaptı. Vederson’un arkasında olan Holosko, yaptığı koşu ile Vederson’un önüne geçti ve şık bir kafa vuruşu ile topu kalecinin uzak köşesine yollayarak Beşiktaş’ın galibiyet golünü attı.
Beşiktaş’ın, Bursaspor gibi zor bir deplasmandan üç puanla dönmesi pek çok Beşiktaş düşmanı yorumcuyu harekete geçirdi. Bu önemli galibiyetin bir ‘tesadüf’ eseri olduğu konusunda hemfikir oldular. Oysa, onların da seyrettiği gibi, maçın başından sonuna kadar, oyunun insiyatifi Beşiktaş’ın elinde idi. Bursaspor, 10 kişi kaldığından dolayı skorun üstüne yatmak için kapanmasa Beşiktaş bu maçı daha erken çevirebilirdi.
Bu önemli galibiyeti gölgemeye çalışan yorumcuları şiddetle kınıyorum.
MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Bursa Atatürk Stadı
Hakemler: Yunus Yıldırım, Adil Sinem, Nihat Mızrak, İlker Meral (4. Hakem)
Beşiktaş: Rüştü Reçber, İsmail Köybaşı, Manuel Fernandes (Dk. 61 Veli Kavlak), Tomas Sivok, Quaresma, Mehmet Aurelio, Ekrem Dağ, Simao (Dk. 75 Filip Holosko), Sidnei, Edu, Egemen Korkmaz (Dk. 30 Mustafa Pektemek)
Yedekler: Cenk Gönen, Veli Kavlak, Mustafa Pektemek, Necip Uysal, Filip Holosko, Fabian Ernst, Tanju Kayhan
Antrenör: Carlos Carvalhal
Bursaspor: Scott Carson, Basser, İbrahim Öztürk, Serdar Aziz, Vederson, Adem Koçak, N’Diaye, Batalla (Dk. 46 Tagoe), Ozan İpek (Dk. 70 Ahmet Arı), Turgay Bahadır, Bangura
Yedekler: Yavuz Özkan, Milan Stepanov, Ömer Erdoğan, Musa Çağıran, Insua, Ahmet Arı, Tagoe
Teknik Direktör: Ertuğrul Sağlam
Goller: Bangura (Dk. 6), Sivok (Dk. 87), Filip Holosko (Dk. 90)
Sarı Kartlar: Egemen (Dk. 22), Ekrem Dağ (Dk. 33), Basser (Dk. 36), Quaresma (Dk. 51-Dk. 79), Serdar Aziz (Dk. 62), Simao (Dk. 75), Aurelio (Dk. 90)
Kırmızı Kartlar: Bangura (Dk. 25), Quaresma (Dk. 79)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here