Önemli Bir Galibiyet Oldu

0
227

11.04.2011
Kasımpaşaspor 0 : 1 Beşiktaş

Beşiktaş camiasının hem moral bulması hem de kulübün daha fazla gelir elde edebilmesi için takımın ligi üst sıralarda bitirebilmesi gerekiyor. Matamatiksel olarak kalan 6 maçı da alıp ligi 3. sırada bitirme şansı var. Dolayısı ile bu galibiyet çok önemliydi.Bu hedefe ulaşmak için, bundan sonraki maçların her birinin de birer final maçı kadar önemseneceğini umuyorum.

RTE Stadyumunda oynan maçta o kadar az seyirci vardı ki, sanki seyircisiz oynama cezası almış bir maç izlenimi veriyordu. Kasımpaşaspor’un dolduramadığı tribünlere Beşiktaş seyircisi almamasının nedenini anlamak mümkün değil. Futbol, seyircisi ile güzeldir. Seyirci futbola heyecan kattığı gibi, kulüplere de gelir sağlar. Demek ki Kasımpaşaspor’un gişe geliri diye bir derdi yokmuş.

Maçın ilk yarısında fırtına gibi bir Beşiktaş vardı. Mücadelenin ilk dakikalarından itibaren rakibin üzerinde baskı oluşturan Beşiktaş, Simao’nun uzaktan attığı şutla gole çok yaklaştı. Simao’nun bu şutundan iki dakika sonra Quaresma uzaktan kaleyi yokladı. Kaleci Fırat son anda, direğin dibinden bu topu kornere çeldi. Bu dakikalardan sonra Quaresma ve Hilbert’in sağlı sollu atakları ile Beşiktaş, Kasımpaşaspor’u iyice bunalttı. Ancak, çok iyi gününde olan Fırat gole izin vermedi. Beşiktaş, aradığı gole 43. dakikada ulaştı. Quaresma’nın sol taraftan şık çalımlarla getirip, ortaladığı topa Almeida yükselerek kafayla vurdu. Fırat  bu topu da çeldi ama bu kez çeldiği topa yetişen Almeida, topu kalenin üst ağlarına yollayarak Beşiktaş’ı öne geçiren golü attı. Bu golün hemen ardında Quaresma çok net bir pozisyon yakalamasına rağmen golünü atamayınca ilk yarı 1-0 Beşiktaş’ın üstünlüğü ile sona erdi.

Maçın ikinci devresinde ise oyunun hakimiyeti bir anda Kasımpaşaspor’un eline geçti. Bu kez de Cenk kalesinde devleşti. Geçen hafta Gaziantepspor karşısında Rüştü’nün gösterdiği performansın aynısını da Cenk göstererek, bir kalecinin takım için ne kadar önemli olduğunu ispatlamış oldu. Maçın 67. dakikasında Quaresma sakatlanarak yerini Nihat’a bıraktı. Son maçtaki iki dakikalık oynamasını saymazsak, uzun zamandan sonra ilk kez Nihat’ı seyretmiş olduk. Nihat’ın henüz form yakalamadığı ortada. Geriye kalan maçlarda üstün performans gösterip, Beşiktaş’ın galibiyetlerinde pay sahibi olamazsa, bütün bir sezon boyunca oynamadan para kazanmış olacak. Nihat’ın artık, aldığı paranın hakkını verme zamanının geldiğine inanıyorum.

Tayfur Hoca’nın, Guti’nin yokluğunda Fernandes’e şans vereceği düşünülüyordu. Ancak Tayfur Hoca, Fernandesi 74. dakikada, Kasımpaşaspor’un ataklarının sıklaşması üzerine oyuna aldı. Fernandes ise oyunda kaldığı sürece çok fazla olumlu bir oyun sergileyemedi. Fernandes’in, Beşiktaş’a geldiği günden beri çok fazla katkısı olduğu söylenemez. ‘Lütfen’ oynuyormuş havasında. Zaten, devre arasında kiralık gelen bir oyuncudan daha fazlasını beklemek de saflık olur. Tayfur Hoca’nın elinde çok geniş bir kadro olduğu aşikar ama bu kadroda güvenerek görev verebileceği o kadar az futbolcu var ki! Allah yardımcısı olsun.
MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Recep Tayyip Erdoğan Stadı

Hakemler: Hüseyin Göçek, Kemal Yılmaz, Cemal Bingül, Serkan Ergün (4. Hakem)

Kasımpaşaspor: Fırat, Erdi, Robledo, Luis Henrique, Ergün, Hüseyin (Dk. 74 Tjikuzu), Keller, Korhan (Dk. 82 Azar), Halil, Varela (Dk. 61 Dimitrov), Ersen Martin

Yedekler: Tolga Özgen, Sancak Kaplan, Tjikuzu, Dimitrov, Tuncay, Barış, Azar

Teknik Direktör: Fuat Çapa

Beşiktaş: Cenk Gönen, İbrahim Toraman, Roberto Hilbert, İsmail Köybaşı, Tomas Sivok, Necip Uysal, Fabian Ernst, Mert Nobre (Dk. 74 Manuel Fernandes), Simao Sabrosa, Ricardo Quaresma (Dk. 67 Nihat Kahveci), Hugo Almeida (Dk. 79 Bobo) 

Yedekler: Hakan Arıkan, Atınç Nukan, Manuel Fernandes, Nihat Kahveci, Erhan Güven,

Mehmet Aurelio, Bobo

Teknik Direktör: Tayfur Havutçu

Sarı Kartlar: Simao (Dk. 38), Korhan (Dk. 49), Nobre (Dk. 51), Ersen Martin (Dk. 67), Hüseyin (Dk. 71)

Goller: 43. dakikada Quaresma sol tarafta şık çalımlarla rakibinden sıyrılarak içeri ortaladı, Almeida’nın kafa vuruşunu kaleci kurtardı. Dönen topa vuran Almeida, takımımızı 1-0 öne geçirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here