Futbolcular Ligi Bitirmiş

0
382

02.04.2011
Sivasspor 1 : 0 Beşiktaş

Beşiktaşlı futbolcular ligdeki sıralamanın öneminin farkında değilller. Şampiyonluk iddialarının bitmiş olması ile birlikte kafalarında ligi de bitimişler. Oysa kulüpler, ligdeki sıralama ve kazanılan puana göre federasyondan para alıyorlar. Yani ligi 7. sırada bitirmek ile 4. olarak bitirmek arasında gelir açısından çok büyük fark var. Bugün galip gelinse, ligdeki sıralamada bir basamak yükselecek ve daha üst sıralar için ümitler artacaktı.

Bu maçı seyrettikten sonra acaba Schuster’e eleştirilerimizde haksızlık mı yaptık diye düşünmeye başladım. Tayfur Hoca ile birlikte geçen hafta biraz hareketlenen takım bu hafta yine eski haline döndü. Guti’nin olmaması takımı bu kadar olumsuz etkilememeli. Guti’nin yokluğunda orkestranın şefliğine Fernandes’in geçmesi gerekiyordu. Tayfur Hoca da bu beklenti ile Fernandes’e oyun kuruculuk görevini vermişti. Ama Fernandes’i sahada göremedik desek fazla abartmış olmayız. Geldiğinden beri Fernandes’in Beşiktaş’a kazandırdığı bir maçı hatırlamıyorum. Devre arasında kiralık olarak gelen yabancılardan verim almak pek mümkün olmuyor. Fernandes’in Beşiktaş’ta gösterdiği performansın daha fazlasını gösterecek pek çok Türk oyuncuyu Bank Asya liginde bile bulmak mümkün.

Ferrari’ye ayrı bir paragraf ayırmak gerekiyor. Beşiktaş’a geldiği ilk dönemde çok iyi bir performans göstermişti. Daha sonra giderek performansı düşmeye başladı. Sıkça sakatlanmaya başladı. Üstelik bu sakatlıklar da çok uzun sürmeye başladı.  Ferrari bu maçın ilk onbirindeydi. Ancak ısınırken sakatlandı ve yerini Sivok’a bıraktı. Bu, Ferrari’nin ısınırken ilk kez sakatlanması da değil. Ligin ilk yarısında Gaziantep maçı öncesi de ısınırken sakatlanmıştı. Ferrari’nin çok sağlam bir kontratı olmasa Schuster onu ilk devrenin sonunda yollayacaktı.

Beşiktaş 30.dakikada Almeida ile gole çok yaklaştı. Quaresma’nın ara pası ile buluşan Almeida bir anda kaleci ile karşı karşıya kaldı. Almeida, topu kalecinin üstüne vurarak, Beşiktaş’ı mutlak bir golden etti. Almeida’nın kaçırdığı bu gol, Fenerbahçe maçında kaçırıdığı golün karbon kopyası gibiydi. Bu maçta performansı düşük olan bir başka oyuncu ise Simao idi. Rakip defansı aşıp, Almeida’yı topla buluşturacak ortaları yapamadı. Quaresma ise ikinci yarıda, Almeida’yı bir kaç kez topla buluşturdu ancak Almeida gol vuruşlarında etkisizdi.

Beşiktaş bu maçta oldukça etkisizdi. Ancak bu maçın sonucunu, verdiği ve vermediği kararlarla Bünyamin Gezer belirledi. Maç boyunca Quaresma ve Simao’ya yapılan kasti ve sert faulleri görmezden geldi. Sivasspor’dan Hayrettin ve Sedat’ın kırmızı kart görmeden oyunu bitirmeleri Bünyamin Gezer’in bir lütfu idi. Sivok’a gösterdiği sarı kartlar şayet doğru ise, Hayrettin ve Sedat’ın en az ikişer kez kırmız kart görmesi gerekirdi. Ellinci dakikada ceza sahası içinde Almeida’ya peşpeşe yapılan faullerin ikisi de hiç tereddütsüz penaltı idi. Bünyamin Gezer, maç berabere iken Beşiktaş’ın penaltısını görmezden gelerek maçın sonucuna doğrudan etki etmiş oldu. Sivasspor’un attığı golün öncesinde ise Mehmet Yıldız’ın Ekrem’e yaptığı bariz bir faul vardı. Hakem Bünyamin Gezer bu pozisyonu da görmezden gelip oyunu devam ettirince Sivasspor golü buldu. Bu golde Ekrem’in yerden kalkıp oyuna devam etmemesinin de rolü büyüktü.

Sivok’un atılmasından sonra oyunun insiyatifi Sivasspor’un eline geçti. Beşiktaş’ın Sivasspor karşısında 10 kişi kalmasının, oyun düzenini bu kadar olumsuz etkilemesi anlaşılır gibi değil. Beşiktaş’ın bu tür takımlara karşı 9 kişi de kalsa kazanması gerekir. Beşiktaş’ın bu sezon ki performansına bakarak bir yorum yapacak olursak, bu kadar çok yabancı yıldız futbolcunun bir arada olmasının başarıyı getirmediğini söyleyebiliriz. Avrupa’daki diğer liglerde bu tür kadrolar başarılı olabiliyorlar. Örneğin Milan, yıllarca yaş ortalaması yüksek yıldızlarla çok başarılı sezonlar yaşadı. Ama bu kombinasyon Türkiye liginde pek başarılı olamıyor. Gelecek senenin takımı yapılırken yerli oyunculara ağırlık verilmesi gerekiyor. Özellikle de alt yapıdan çıkacabilecek oyunculara şans verilmeli.

Şimdi Beşiktaş’ın önünde çok önemli bir kupa maçı var. Defansta Ersan, Ferrari ve Sivok’un olmayışı önemli bir handikap. Bu mevkie muhtemelen A2 takımından Atınç monte edilecek. Bu maçın seyircisiz oynanacak olması da ayrı bir olumsuzluk. Beşiktaş’ın bu maçı tüm olumsuz koşullara rağmen kazanıp, kupaya sarılması gerekiyor. Beşiktaş’ın bundan sonra sadece rakipleri ile mücadele etmeyeceği de aşikardır. Beşiktaş, geçmişte kazandığı kupaların tamamını da benzer koşullarda kazanmştır. Önemli olan bu gerçeği Beşiktaş’ın yabancı yıldızlarına anlatabilmektir.

 

MAÇIN AYRINTILARI

 

Stat: Sivas 4 Eylül

Hakemler: Bünyamin Gezer, Volkan Narinç, Mehmet Cem Hanoğlu, Koray Gençerler (4.)

 

Sivasspor: Korcan, Hayrettin, Navratil, Sedat, Uğur, Erman (Dk. 64 Cihan), Kadir, Rada (Dk.87 Sandro), Grosicki, Pedriel (Dk.46 Mehmet Yıldız), Eneramo

 

Yedekler: Kamenar, Ziya, Murat, Mehmet Yıldız, Cihan, Sandro, Keita

 

Teknik Direktör: Rıza Çalımbay

 

Beşiktaş: Cenk Gönen, İbrahim Toraman, İsmail Köybaşı, Tomas Sivok, Ekrem Dağ, Mehmet Aurelio, Manuel Fernandes, Fabian Ernst, Simao Sabrosa (Dk.75 Mert Nobre), Ricardo Quaresma, Hugo Almeida (DK.80 Bobo)

 

Yedekler: Hakan Arıkan, Erhan Güven, Doğukan Pala, Nihat Kahveci, Mert Nobre, Bobo.

 

Teknik Direktör: Tayfur Havutçu

 

Sarı Kartlar: Mehmet Aurelio (Dk.79) Sedat (Dk.68), Eneramo (Dk.90+3) Sivasspor

 

Kırmızı Kart: Tomas Sivok (sarı kartlar DK.41, Dk.65)

 

Gol: 90+2. dakikada Cihan’ın golüyle Sivasspor 1-0 öne geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here