Gel De Üzülme

0
263

19.09.2010
Fenerbahçe 1 : 1 Beşiktaş

Schuster, sahaya sürdüğü kadro ile 4-4-1-1 düzeninde oynayarak FB’yi orta sahada durdurmayı sonra da rakibi hataya zorlayıp golü bulmayı hedeflemişti. Geri dörtlünün göbeğinde Zapotocny, İbrahim Toraman ikilisi yer alırken sol bekte İsmail Köybaşı, sağ bekte ise Ekrem Dağ görev yapıyordu. Orta sahanın ortasında Ernst ve Aurelio, sağda Nihat Kahveci solda ise Quaresma yer alıyordu. Bunların hemen önünde Guti, onun önünde ise Nobre görev yapıyordu.

Bu dizilişe hiç bir itirazım yok; son derece akıllı ve etkili bir diziliş idi. Nitekim bu taktik ilk 25 dakika son derece başarılı oldu. Benim itirazım bu şablon içinde yer alan futbolcuların seçimine. Uzun zamandır forma giymeyen Aurelio’nun bu maçta yer alması hata idi. Aynı şekilde, iki senedir form tutmasını beklediğimiz Nihat Kahveci’nin de bu maçta sahada olması yanlıştı. Şayet ilk yarıda Hakan ve Ekrem’in sakatlıkları olmasa Schuster mutlaka 2. yarıda bu hatasından dönerdi. Ancak erken gelen zorunlu değişiklikler Schuster’in de elini kolunu bağladı. İkinci yarıda sadece Aurelio’yu oyundan alıp yerine Bobo’yu koyabildi. Nihat’a ise zorunluluktan dolayı katlandı.

Schuster, Aurelio yerine Necip’i sahaya sürseydi, gençliği ve dinamikliği ile FB orta saha oyuncularına baskı yapar, ileri çıkmalarını engelleyebilirdi. Ayrıca Necip topu ileri uçtaki oyunculara ulaştırmakta da son derece başarılı. Zorunlu değişiklikler olmasa, muhtemelen Schuster Necip’i oyuna alacaktı. Nihat’ın yerinde Nobre’nin oynaması, ileri uçta ise Bobo’nun olması çok daha verimli olabilirdi. Nitekim 2. yarıda Bobo, oyunun hakimiyetinin Beşiktaş’a geçmesine ve skorun değişmesine neden oldu. Bizim gördüğümüz bu aksaklıkları şüphesiz Schuster de gördü. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz üzere, erken gelen zorunlu değişiklikler bu hamleleri yapmasını engelledi.

FB’li oyuncular maça çok stresli başladılar. Özellikle Lugano, Selçuk ve Emre çok agresiftiler. Hakem Cüney Çakır ise bu oyuncuların sertliklerine ve agresif tavırlarına göz yumdu. Emre’nin itirazları centilmenlik sınırlarını çoktan aşmasına rağmen Cüneyt Çakır sarı kartını kullanmaya cesaret edemedi. Emre’nin Cüneyt Çakır’ı bir dövmediği kaldı. Buna karşın, Emre’nin İbrahim Üzülmez’e arkadan yaptığı faulü görmezden gelip, İbrahim’e itirazdan dolayı sarı kart göstermesi çok komik oldu. Burada bir parantez de İbrahim Üzülmez için açmak istiyorum. Otuzaltı yaşındaki bu “delikanlı” Ekrem’in sakatlanması ile oyuna girip sağ kanatta görev yaptı. Kendisinin de söylediği gibi, hayatında ilk kez sağ kanatta oynamasına rağmen oldukça da başarılı oldu. Bu performansı ile de arkadaşlarına ve gençlere örnek oldu. Beşiktaş yönetiminin İbrahim’e özel bir jest yapıp ücretini artırmasını ve jübile garantisi vermesini arzu ediyorum.

Gelelim FB’nin golüne; Gol öncelikle Hakan Arıkan’ın hediyesi oldu. CSKA Sofya maçında da benzer şekilde boşa çıkmış ve kaleyi tehlikeye atmıştı. Hakan’ın yan toplardaki zaafiyeti devam ediyor. Bu eksikliğini mutlaka gidermesi gerekir. Hakan’ı boşa çıktığı topu Mehmet Topuz kafa vuruşu ile gole çevirmek istedi. Top Mehmet Topuz’a gelirken İsmail Köybaşı topu takip ederek vuruşunu engellemek için hamle yapmak istedi. Ancak Lugano ismail Köybaşı’nı yaka-paça yere indirdi. Bu pozisyonda Cüneyt Çakır oyunu devam ettirdi. Mehmet Topuz’dan gelen topu Zapotocny kafa ile uzaklaştırmak istedi. Direkten dönen top Niang’ın önüne düştü ve gol oldu. Cüneyt Çakır’ın bu golü kesinlikle iptal etmesi gerekirdi. Lugano’un yaptığı hareketin daha hafiflerini orta sahada faul olarak değerlendiren Çakır’ın bu kararı eyyamcılığının tescili oldu.

İlk yarıda Fenerbahçe, ikinci yarıda ise Beşiktaş net gol pozisyonları yakaladı. Özellikle 51. dakikada Guti’nin ortaladığı topa iyi bir zamanlama ile yükselen İbrahim Toraman ters bir kafa vurarak net bir golü kaçırdı. Daha sonra 54. dakikada Quaresma’nın kaçırdığı net bir pozisyon var. Sol kanattan sıfıra inen Quaresma ayağının sağıyla topu boşa kaçan Nobre’ye çıkarmak istedi. Ancak kaleci Volkan iki hamlede topa hakim oldu. Hemen 1 dakika sonra Guti, attığı ara pas ile Nobre ile Volkan’ı karşı karşıya bıraktı. Altmışıncı dakikada Ernst’in şutu rakibe çarpıp kornere giderken, 78. dakikada Bobo’nun çaprazdan çektiği şutu Volkan kurtardı. Bu pozisyondan sonra, 82. dakikada kullanılan köşe vuruşunda Beşiktaş yine gole çok yaklaştı. Guti ceza yayı üzerindeki Quaresma’ya ortaladı, Portekizli oyuncunun vuruşu defanstan döndü. Dönen topa Quaresma voleyle vurdu, bu sefer kaleci Volkan topu kurtardı. Dönen topa son vuruşu Bobo yaptı ancak Volkan topu kornere çeldi. Guti, korner atışını bir önceki pozisyonun karbon kopyası şeklinde yine Quaresma’ya çıkarttı. Bu kez Quaresma’nın şutu auta gitti.

Beşiktaş’ın golü 86. dakikada penaltıdan geldi. Guti’nin pası ile savunmanın arkasına sarkan Bobo, Volkan’dan sıyrılmaya çalıştı ancak Volkan, Bobo’yu düşürünce hakem penaltı noktasını göstermek zorunda kaldı. Guti ise penaltı atışını gole çevirdi. İkinci yarıda FB’nin tek net gol atağı ise 80. dakikada Özer’in defansın arkasına gönderdiği topta kaleciyle karşı karşıya kalan Dia’dan geldi. Dia’nın açısını iyi kapatan Cenk, vuruşunu engelledi ve topu auta atmasını sağladı.

Bu pozisyonlar yaşanmasına rağmen, medyanın kiralık kalemlerinin, FB’nin farkı kaçırdığını iddia edip Aziz Yıldırım’a yağcılık yapma yarışına girmelerini eğlenerek ve iğrenerek izliyorum. Bir de, maç sonrasında kaleci Volkan’ın hakemin yönetiminden şikayetçi olmasına çok şaşırdım. Volkan, Beşiktaş’ın ataklarının sıklaştığı dakikalarda kendini yere bırakarak dakikalarca oyunun durmasına neden oldu. Bu hareketlerinin kasıtlı ve centilmenliğe aykırı olduğu en iyi kendisi biliyordur. Buna rağmen “mart kedisi” gibi ortalığı karıştırmaya çalışması milli formayı giyen bir futbolcuya hiç yakışmadı.

Bu maçın hakkı beraberlik değildi. Yaşanan sakatlıklar olmasa Beşiktaş bu maçı çok rahat alacak güçte idi. Yazık oldu kaçan 2 puana!

 

Fenerbahçe: 1 Beşiktaş: 1
19.09.2010

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Kadıköy Şükrü Saracoğlu Stadı

Hakemler: Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Süleyman Abay (4. Hakem)

Fenerbahçe: Volkan, Lugano, Emre (Dk. 46 Özer Hurmacı), Niang, Alex (Dk. 77 Baroni), Selçuk, Dos Santos, Mehmet Topuz (Dk. 88 Gökhan Ünal), Bilica, Gökhan Gönül, Dia

Yedekler: Serkan Kırıntılı, Bekir İrtegün, Stoch, Baroni, Okan Alkan, Özer Hurmacı, Gökhan Ünal

Teknik Direktör: Aykut Kocaman

Beşiktaş: Hakan Arıkan (Dk. 40 Cenk Gönen), İsmail Köybaşı, Ricardo Quaresma, Nihat Kahveci, Mert Nobre, Guti Hernandez, Ekrem Dağ (Dk. 28 İbrahim Üzülmez), İbrahim Toraman, Fabian Ernst, Tomas Zapotocny, Mehmet Aurelio

Yedekler: Cenk Gönen, Hilbert, Bobo, Tabata, Necip Uysal, İbrahim Üzülmez,

Ersan Adem Gülüm

Teknik Direktör: Bernhard Schuster

Sarı Kartlar: Bilica (Dk. 46), Quaresma (Dk. 45+4), İbrahim Üzülmez (Dk. 45+4), Selçuk (Dk. 50), Fabian Ernst (Dk. 79), Volkan (Dk. 85)

Goller:26. dakikada Fenerbahçe 1-0 öne geçti. Dos Santos’un soldan yaptığı ortaya Mehmet Topuz kafayla vurdu, üst direkten dönen top, Niang önünde kalınca Fransız futbolcu boş kaleye golü attı.

86. dakikada penaltıyı kullanan Guti topu filelere göndererek skoru 1-1 yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here