Rotasyon Kurbanı Kartal

0
116

22.08.2010
Beşiktaş 0 : 2 İBB 

Schuster’in kadro arayışı bitmiyor. Aslında haklı da; elindeki kadroyu şimdi tanıyamazsa ne zaman tanıyacak? Schuster, bu rotasyonla takımda rekabet yaratmak istiyor da olabilir. Ancak rekabetin temel koşulu yedek kulübüsünde oturan futbolculardır. Şayet defansın göbeğine Ferrari ve Ersan’ı koyuyorsan Zapatocny de kulübede olmalıydı. Aynı şey Bobo için de geçerli. Nihat ve Holosko’nun rekabet ettiği oyuncu Nobre değil Bobo’dur. Bobo da en azında kulübede olmalıydı.

Schuster’in Delgado ve Nihat hakkındaki fikri henüz oluşmamış. Nihat’ın kağıt üzerinde etkileyici bir özgeçmişi var. Ama bu özgeçmiş formayı kapmaya yetmiyor. Mevcut performansı ile Nihat, formayı hak etmiyor. Ama Schuster Nihat’ı kazanmak uğruna üç puanı riske ediyor. Taraftarın da Nihat’a verdiği kredi tükendi. Ama yine de, maç öncesinde, “Beşiktaş’ın çocuğu Nihat Kahveci” diye tribünlere çağırdıkları bir oyuncuyu, oyundan çıkarken yuhalamak Beşiktaş seyircisine yakışmadı. Delgado ise adeta Schuster’e ben artık yokum diyor. Geldiği sezondaki oyununun yarısını bile oynamıyor. Bu gidişle de Beşiktaş’ta zor forma bulur. Delgado’dan, bir yıl oynamadan aldığı paraları hak edecek performans göstermesini beklerdim.

Beşiktaş ilk yarının başında Quaresma ve Nihat ile gol pozisyonları yakaladı. Ancak kaleci Hasagiç bu pozisyonların gol olmasına müsaade etmedi. Nihat ve Quaresma biraz daha konsantre olarak şutlarını atsalar daha ilk 5 dakika içinde Beşiktaş 2 farklı üstünlüğü yakalardı. B.Belediye ise, Beşiktaş defansındaki ağırlığı tespit ettiğinden, defansın arkasına atılan toplarla golü aramaya çalıştı. İlk yarıda Beşiktaş’lı defans oyuncuları, yaptıkları son müdahalelerle bu ara topları etkisiz hale getirdiler.

İlk yarının en önemli olayı, 43. dakikada B.Belediye’den Mehmet Yılmaz’ın, ceza alanı dışında bariz gol şansı varken topla elle oynamasını hakem Fırat Ayınus’un kırmızı kart olarak değerlendirmemesiydi. Bence maçın kırılma noktası da buydu. B.Belediyespor, ikinci yarıya 10 kişi başlasaydı, oyunda üstünlük Beşiktaş’ın eline geçebilir, Abdullah Avcı da istediği hamleleri yapamazdı. Fırat Aydınus’un hakemlik bilgi ve becerisi hakkında söyleyecek bir sözüm yok. Tartışmasız ligin en iy hakemlerinden biri. Ama her nedense, Beşiktaş’a karşı verdiği kararlarda hep çekingen. Hep korkak. Sanki, üzerine “Beşiktaşlı” yaftası asılacak korkusu ile hep Beşiktaş aleyhine kararlar veriyor. Önümüzdeki maçlarda da benzer kararları olursa, artık artniyet aramaya başlayacağım.

Beşiktaş defansı, maç boyu ofsayt taktiği uygulamaya çalıştı. Modern futbolda bu taktik artık çaresizlik olarak değerlendiriliyor. Üstelik bu taktiği defansta hızlı adamlarınız olduğu zaman uygulayabilirsiniz. Ferrari ve Ersan’la bu taktik uygulanmaz. Nitekim B.Belediye’nin ilk golü de böyle bir pozisyonda geldi. Ferrari, topla buluşan rakibi İskender’in önünde olmasına rağmen, rakibi tarafından geçildi ve İskender kaleci Cenk’le karşı karşıya kalarak takımını 1-0 öne geçirdi. Cenk, bu gole rağmen takımın en iyisi idi. Beşiktaş’ı farklı yenilmekten kurtardı.

Holosko’dan santrafor olmayacağı bu maçta belgelendi. Topu aldığında dönemiyor. İsabetli şutları yok. Ama sıkışık defanslara karşı, sağ açık olarak yararlı olabilir. Bugüne kadar izlediğimiz performansı ile Bobo, “Bu takımın santraforu benim” diyor. Çift santraforlu sistemde ise partneri sadece Nobre olabilir. Holosko ya da Nihat değil.

Schuster, 1-0 geri düştükten sonra Delgado’nun yerine Guti’yi, Nihat’ın yerine Nobre’yi, Hilbert’in yerine de Tabata’yı alarak orta sahadaki hakimiyetini artırmaya çalıştı. Ancak bu değişiklikler golün gelmesine yetmedi. Tüm risklerin alındığı son dakikalarda ise, yine defansın arkasına atılan bir topla B.Belediyespor İbrahim Akın’ın ayağından ikinci golünü buldu. Bu golden sonra İbrahim Akın’ın tepkilerini saygı ile karşılıyorum. Gole sevinmeyip, kendisini tebrike gelen arkadaşlarını reddetmesi, kalbindeki Beşiktaş sevgisinin büyüklüğünü gösterdi.

Schuster’in önümüzdeki Helsinki maçına bu maçtan aldığı derslerle çıkacağına inanıyorum.

Beşiktaş 0 – B.Belediye 2

22.08.2010

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: BJK İnönü

Hakemler: Fırat Aydınus, Baki Tuncay Akkın, Aleks Taşçıoğlu, Özgür Yankaya (4. Hakem)

Beşiktaş: Cenk Gönen, İbrahim Üzülmez, Ersan, Ferrari, Erhan, Hilbert (Dk. 66 Tabata), Ernst, Delgado (Dk. 66 Guti), Quaresma, Nihat (Dk. 77 Nobre), Holosko

Yedekler: Umut, Ekrem, İsmail, Necip, Guti, Tabata, Nobre

Teknik Direktör: Bernhard Schuster

B. Belediyespor: Hasagic, Ekrem, Mehmet (Dk. 46 Gökhan), Metin Depe, Rızvan, İbrahim Akın, Zeki (Dk. 71 Efe), Holmen, Mahmut, İskender (Dk. 84 Tum), Tevfik

Yedekler: Oğuzhan, Can Arat, Efe İnanç, Ali Güzeldal, Tum, Gökhan, Serhat

Teknik Direktör: Abdullah Avcı

Sarı Kartlar: Cenk Gönen (Dk. 10), Metin Depe (Dk. 29), Zeki (Dk. 40), Mehmet (Dk. 43), Rızvan (Dk. 59), Efe (Dk. 86)

Gol: 57. dakikada İskender sol çaprazda Ferrari’den sıyrılarak içeri girdi ve düzgün bir vuruşla takımını 1-0 öne geçirdi.

90. dakikada İbrahim Akın defansın arkasına gönderilen topla buluşup kaleci Cenk’ten sıyrılarak topu boş kaleye gönderdi ve durumu 2-0 yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here