Şampiyonluk Mucizelere Kaldı

0
421

10.04.2010
Beşiktaş 0 : 0 Trabzonspor

Polis haftasında Beşiktaş maçına polis hakemin verilmesi çok anlamlıydı. Bu hakemin yönettiği maçları art arda izleyin, verdiği kararların tümü birbirini tekzip eder. Beşiktaş’a karşı bir antipatisi olduğunu zaten biliyorduk, ama işi düşmanlığa kadar götüreceğini ummazdım. Fenerbahçe ile oynanan Süper Kupa finalinde Fenerbahçe lehine nasıl bir penaltı uydurduğunu hatırladıkça, bu maçta vermediği penaltı kararlarından dolayı kendisini kınıyorum. Bünyamin Gezer’in futbol bilgisi ve hakemlik yetenekleri onun yeşil sahalarda değil, sadece yoğun trafiğin olduğu caddelerde düdük çalmaya elverişli olduğunu söyleyebiliriz.

Gelelim maçın değerlendirilmesine; Mustafa Hoca, sakatlıklar yüzünden takım kurmakta zorlanıyor. Bu durumun baş sorumlusu da kendisidir. Türkiye’nin en iyi kondüsyoneri Stefano Marrone’yi sadece inatlaşma uğruna yollayarak takımın fizik gücünü düşürdüğü gibi, sakatlanmaların artmasına da neden oldu. Bu durumda, elindeki sağlamları sahaya sürerken etkili bir kadro çıkartamıyor. Tello ve Tabata şu son maçlarda sakat olmasalar inanıyorum ki bu kadar çok puan kaybedilmezdi.

Trabzonspor’un en hızlı ve güçlü oyuncularından biri Serkan’dır. Mustafa Hoca’nın bu gerçeği bilmemesi mümkün değil. Bu duruma rağmen Serkan’ın karşısına Yusuf’u koyması büyük bir teknik direktörlük zaafıydı. Yusuf’un Serkan’ı yürüyerek geçmesi mümkün olmadığı gibi Serkan’ın da bol bol ileri çıkmasını sağladı. Yusuf’un defansa yardımcı olmaması İbrahim Üzülmez’in sol kanadı tek başına savunmasına ve ataklara katılamamasına neden oldu. Mustafa Hoca bu yanlışı ile Yusuf’u da bitirmiş oldu. Halbuki, Yusuf’u son 20 dakika oyuna almış olsa, yorulmuş olan Trabzonspor defansı karşısından daha etkili olabilirdi.

Rüştü oyunda kaldığı sürece harikalar yarattı. Sakatlanıp, oyundan çıkması Mustafa Hoca’nın oyuncu değiştirme imkanlarını da azalttı. Kaleci’nin oyundan çıkmasından sonra rahatlıkla yapılabilecek değişiklik sayısı sadece birdir. Çünkü oluşabilecek bir sakatlığa karşın son değişiklik hakkını erken kullanmak doğru değildir. Mustafa Hoca da bu yüzden Nobre’yi son 10 dakikada oyuna alabildi. Nobre oyunda girdikten sonra Beşiktaş’ın hücum gücü artmasına arttı ama orta saha hakimiyeti de Trabzonspor’a geçti ve Trabzonspor net gol pozisyonları yakaladı.

Gelelim maçın kritik anlarına; Maçın daha 10. dakikasında Bobo’nun şutu kaleci Onur tarafından yumruklanıyor ve top İbrahim Toraman’ın önüne düşüyor. Toraman ceza sahası içinde topa vururken rakip defans oyuncusu kontrolsuz bir şekilde önüne kayıyor ve Toraman’ın ayağına vuruyor. Toraman kontrolünü kaybedip, topu dışarı atıyor ama polis memuru hakem arkadaş bu pozisyonu süzemiyor. Oysa pozisyon net penaltı!

Burak 60. dakikada sarı kart görüyor. Bu pozisyondan 3 dakika sonra İbrahim Üzülmez’e arkadan kontrolsüz bir şekilde giriyor. Pozisyon doğrudan kırmızı kart ama memur arkadaş sarı kart bile gösteremiyor. Çünkü Burak’ın sarı kartı var ve ikinci sarıdan dolayı oyundan atılması gerekir. Bu sarı kartı gösterse Trabzonspor 30 dakika 10 kişi kalacak, bu da Beşiktaş’a avantaj sağlayacak. Ama memur arkadaş her nedense bu pozisyonu kuru bir faul atışı ile geçiştiriyor.

Maçın uzatma bölümünde Egemen, Holosko ile girdiği mücadelede topa el ile müdahale ediyor. Herkesin gördüğü bu pozisyonu memur arkadaş yine görmezlikten geliyor ve Beşiktaş’ın 3 puanını gasp ediyor. Bu memur arkadaşa hakem demeye dilim varmıyor. Çünkü bu maça ne niyetle çıktığı bu son pozisyon ile iyice belli oluyor. Beşiktaş’ı resmen şampiyonluk yarışının dışına itiyor.

Maçın şansız anları ise şunlardı; 21. dakikada kullanılan köşe vuruşunda Bobo’nun kafa vuruşunu Serkan çizgiden çıkardı ve mutlak bir golü önledi. 53. dakikada Bobo rakiplerinden sıyrılarak kaleciyle karşı karşıya kaldı ancak topu aşırtacağına Onur’un üzerine vurdu ve Beşiktaş’ı bir golden etti. Bu pozisyondan hemen sonra Fink’in ortaladığı top İbrahim Toraman’ın ayağına çarptı ve direğe çarparak dışarı gitti.

Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı mucizelere kaldı ama halen Şampiyonlar Ligi’ne  katılma şansı var. Önümüzdeki hafta Fenerbahçe’yi yenerse ikinci olma şansını sürdürebilir. Bundan sonraki hedef Şampiyonlar Ligi’ne katılmak olmalıdır.

Beşiktaş:0 Trabzonspor:0 
10.04.2010

MAÇIN AYRINTILARI:

Stat: BJK İnönü Stadı

Hakemler: Bünyamin Gezer, Cem Satman, Tarık Ongun, Hüseyin Sabancı (4. Hakem)

Beşiktaş: Rüştü (Dk. 38 Hakan Arıkan), İbrahim Üzülmez, Sivok, İbrahim Toraman, Ekrem, Yusuf (Dk. 77 Serdar Özkan), Fink, Ernst (Dk. 80 Nobre), Uğur İnceman, Bobo, Holosko

Yedekler: Hakan Arıkan, İsmail Köybaşı, İbrahim Kaş, Nobre, Necip, Serdar Özkan, Rıdvan

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Trabzonspor: Onur, Cale, Egemen, Giray, Serkan Balcı, Burak (Dk. 68 Sezer), Selçuk, Colman, Alanzinho, Teofilo (Dk. 57 Ceyhun Gülselam), Umut

Yedekler: Tolga, Zafer, Sezer, Barış, Song, Ceyhun Gülselam, Murat

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Sarı Kartlar: Giray (Dk. 39), Burak (Dk. 60), Serkan Balcı (Dk. 79)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here