Yazık Oldu Bir Puana

0
139

15.09.2009
Beşiktaş 0 : 1 Manchester United

Galatasaray yenilgisi hiç şüphesiz hem futbolcu ve teknik heyetin hem de tüm camianın moralinin bozulmasına neden olmuştu. Bu maçtan alınacak puan ya da puanlar moralleri düzleteceği gibi belki de yaşanan krizden çıkışı ateşleyecek bir kıvılcım olacaktı. Ama maalesef olmadı.

Maç öncesi Beşiktaşlı futbolcular çok heyecanlıydılar. Bir ara TV’de sahaya çıkış koridorları ekrana getirildi. Beşiktaşlı futbolcuların bazıları derin derin nefes alarak heyecanını yatıştırmaya çalışırken bazıları da dua ediyorlardı. Belli ki moral ve motivasyon olarak maça iyi hazırlanmamışlardı. Büyük teknik direktörler bu tür durumlarda sahne alır ve oyuncularını motive ederler. Mustafa Hoca’nın bu maç öncesi en önemli görevlerinden biri bu olmalıydı.

Manchster United’ın gücünü ve futbol kalitesini hiç tartışmaya bile gerek yok. Ayağa pasları çok iyi yaptıklarından topa daha çok sahip oluyor ve oyunu domine ediyorlar. Ayrıca maçın 90 dakika olduğunu kesinlikle unutmuyorlar. İlk dakikadan son dakikaya kadar disiplini hiç elden bırakmıyorlar.

Beşiktaşlı futbolcular maç boyunca elinden geleni yaptılar. Galatasaray maçındakinden daha istekli ve daha inançlıydılar. Belki Manchester kalesinde çok fazla pozisyon bulamadılar ama rakibe de fazla pozisyon vermediler. Kaleci Hakan çok iyi bir maç çıkardı. Yaptığı kritik kurtarışlarla takıma ve taraftara umut verdi. Scholes’ın 77. dakikada attığı golde ise çok fazla hatası yoktu. Golde, maçın başından beri çok iyi bir performans gösteren İbrahim Kaş’ın hatası büyüktü. Soldan ceza sahası içine giren Nani’nin önünü kapatıp, şut çekmesini engellemeliydi. Nitekim bu şut, Hakan’dan dönerek Scholes’un önüne düştü ve gol oldu.

Bu maçta Tabata’yı özellikle izledim. Tabata bu maçta hiç sorumluluk almadı. Devamlı yalancı koşular yaptı. Top bir an önce benden gitsin anlayışındaydı. Sekiz milyon Euro verilen bir futbolcudan bu tür maçlarda ortaya çıkması ve maçı çevirmesi beklenir. Tabata da bu beklenti ve bu görev için alınmıştır. Ama maalesef  Tabata’da en ufak bir çaba göremedik. Tabata takımda yeni olduğundan “kredisi” devam ediyor. Şimdilik, uyum sürecinde olduğu için bekleneni veremiyor, diye pozitif bir yorum yapmakla yetiniyorum.

Büyük umutlarla alınan bir başka oyuncu ise İsmail Köybaşı. İsmail kenarda otururken, İbrahim Üzülmez sahadaydı. İbrahim Üzülmez’i anlından öpmek istiyorum. Maç boyunca Valencia ile boğuştu ve Valencia’ya istediği boş alanları bırakmadı. Kaptanlık pazu bantını sonuna kadar hak ettiğini bir kez daha gösterdi. Tebrik etmek istediğim bir başka oyuncu da İbrahim Kaş’tır. İbrahim Kaş da maç boyu Nani’ye karşı başarıyla mücadele etti. Bir kez Nani’ye müdahale edemedi, o pozisyon da gol oldu.

Her zaman olduğu gibi maçın en iyisi 12. adamdı. Doksan dakika boyunca takımlarını desteklediler. Desibel rekoru kıramadılar ama tüm izleyenlere “İşte taraftar budur” dedirttiler.

Beşiktaş:0 – Manchester United:1

15.09.2009

MAÇIN AYRINTILARI

Stat:
 BJK İnönü
Hakemler: Nicola Rizolli, Nicola Nicoletti, Renato Faverani, Andrea Gervasoni (4.)

Beşiktaş: Hakan Arıkan, İbrahim Kaş, Sivok, Ferrari, İbrahim Üzülmez, Ekrem Dağ, Fabian Ernst, Holosko (Dk. 84 Nihat Kahveci), Tabata (Dk.69 Tello), Serdar Özkan (Dk.59 Yusuf Şimşek), Nobre.

Yedekler: Rüştü Reçber, İsmail Köybaşı, Fink, Nihat Kahveci, Tello, Uğur İnceman, Yusuf Şimşek.

Teknik Direktör: Mustafa Denizli

Manchester United: Foster, Neville, Evra, Anderson, Rooney (Dk.64 Owen), Vidic, Carrick (Dk.64 Berbatov), Nani, Scholes, Evans, Valencia (Dk. 84 Park)

Yedekler: Brown, Owen, Berbatov, Park, Fabio, Gibson, Kuszczak

Teknik Direktör: Alex Ferguson

Sarı Kartlar: Sivok (Dk.6), Nobre (Dk.53), Vidic (Dk.90)

Gol: 77. dakikada Nani sağ kanadımızdan ceza sahası içine girdi. Çektiği şutu kaleci Hakan yumrukla çeldi. Top Scholes’ın önüne düştü ve Scholes’ın kafa golüyle Manchester United 1-0 öne geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here