UEFA’da Oynamayı Hak Ettik Mi?

0
422

UEFA’DA OYNAMAYI HAK ETTİK Mİ?

Beşiktaş yarın UEFA kupası 2. öneleme turunun ilk maçını oynayacak. İyi bir Beşiktaş’lı olarak bu kupada oynamayı hak etmediğimizi düşünüyorum.

Neden mi? İşte nedenleri;

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz sezon Trabzonspor’la oynanan maçta Beşiktaş’ın saha kenarındaki yöneticileri, onsekiz kişilik kadroya alt yapıdan yetişen oyuncuları dahil etmeyi unutmuşlardı. Bu kural hatasının cezası hükmen 3-0 yenilgidir. Ancak Federasyon, Sivasspor’un bu konudaki itirazını komik bir nedenle reddederek Beşiktaş’ın UEFA’ya katılmasını sağladı. Federasyonun gerekçesi, Sivasspor’un beş gün içerisinde müracaat etmemiş olması idi. Oysa maçı oynayan Trabzonspor ve şikayetçi olması gereken taraf da onlar. Trabzonspor zamanında itiraz etmiyor ve Sivasspor mağdur oluyor. Olacak iş mi bu?

Lig bitiminde, Sivasspor ile Beşiktaş’ın puanları eşit. Her ikisi de 73’er puan toplamışlar. Ancak Sivasspor’un averajı iki gol fazlası ile Beşiktaş’tan daha iyi.Ama bu sefer de ikili averaj yerine üçlü averaj devreye sokuluyor ve Beşiktaş’ın UEFA yolu bir kez daha açılıyor.

Biz Beşiktaşlılar yıllardır  etik değerlerimizle gururlandık. Sportif başarıdan çok Beşiktaş’ın etik değerlerini yaygınlaştırmak için savaştık. Hatta “Şerefli ikincilik”lerle övünüp, gasp edilen şampiyonluklarımıza bile üzülmedik. Ama Demirören başkalığı döneminde tüm bu etik değerlerimizden birer birer uzaklaştık. Demirören ve yönetimi, UEFA’ya gidebilmek uğruna Federasyon’da hukuk savaşı başlatıp, lobi faaliyeleri yürütüyor ve bu haksız kararın çıkmasını sağlıyor. Bunu da taraftara bir başarı öyküsü olarak sunuyorlar. Maalesef bazı “taraftarlar” da bu kirli öyküye alkış tutuyorlar.

Düşünün bir kere! Süleyman Seba başta olmak üzere hangi eski Beşiktaş başkanı bu durumu kabullenirdi? Eski başkanlarımız bu durumda, önce bu hatayı yapan Sinan Engin ile Ertuğrul Sağlam’ın işine son verir sonra da Sivasspor’dan özür dileyip, Federasyon’a dördüncülüğümüzün tescili için başvururlardı.

Bir Beşiktaş’lı olarak bu durumu kabul etmem mümkün değil. Futbolun sadece sahada kazanılmadığını öğrendim diyen Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe’sinden ne farkımız kaldı şimdi?

Yine de takımımıza UEFA’da başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here