İnternet Reklamcılığı 2006 da Yüzde 4,6 Büyüyecek

0
418

Dünya’da en hızlı büyüyen mecraların başında internet gelmektedir. Tüm Dünya nüfusunun %14’üne (938,7 milyon kişiye) ulaşan bu mecra, hızlı büyüme trendini sürdürmektedir. Populasyonuna oranla interneti en çok kullanan ülkelerin başında İsveç geliyor. İsveç nüfusunun yaklaşık yüzde 73,6’sı (9,043,990 kişi) internet kullanıyor. Kişi sayısı bazında baktığımızda ise, internet en çok ABD’de kullanılmakta. ABD’de tam 296,2 milyon kişi internet kullanmakta.

 

İnternetin bu  büyüme hızı reklam harcamalarından aldığı paya da yansımakta. 2005 yılında, ABD’de internet reklam harcamalarının, toplam reklam pastasından aldığı pay yüzde 13,3’e yükselmiş.

ABD’de internet reklamcılığı büyüdü

Yani, ABD’deki internet reklam harcamaları 8,3 milyar ABD dolarına ulaşmış. (Türkiye’deki 5 mecranın toplam reklam harcamalarının 1,7 milyar dolar olduğunu hatırlatmak isterim.) Reklam Dünyası, internet reklam harcamalarının 2006 yılında yüzde 4,6, 2008’de ise yüzde 5,7 büyüme sağlayacağını ileri sürmektedirler.

 

İnternette dolaşırken Çin’deki reklam harcamaları ile ilgili verilere ulaştım. Bu veriler ilgimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim; Çin’de reklamcılık sektöründe toplam 870,000 kişi çalışmakta.  Sektörün toplam reklam harcamaları 13 milyar ABD dolarına ulaşmış durumda. İnternet sahibi kişi sayısı ise 78 milyon’a ulaşmış. İnternetin toplam reklam pastasından internetin aldığı pay ise yaklaşık 130 milyon ABD doları. Toplam harcamaya oranı yaklaşık %10. ABD’de  %13,3 , Çin’de %10 dolaylarında seyreden internet reklamlarının ülkemizde aldığı pay ise bindelik oranlarla ifade edilmekte.

İnternet işine standart gerekli

İnternet işinde olanların, reklamverenlere interneti anlatamadığı ve uluslararası ölçümleme standartlarını kullanmadıkları sürece pastadan daha fazla pay almaları imkansız gibi görünüyor. İşe ölçümleme ile başlanılabilir. Amerika’daki NetRatings benzeri kuruluşlar hem internetteki reklamları gören kişi sayısını hem de reklam harcamalarını ölçümleyebiliyorlar. İlgilenenlere hatırlatayım istedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here