Teknoloji ve Hakem Hataları

0
443

SL 25. Hafta Samsunspor 1 : 3 Beşiktaş 12.03.2006

“Şimdi biraz geri al. Biraz daha oynat. Dur burda !”

Bu ve benzer, replikler artık futbol programlarımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bir pozisyonu en beş kere “ağır çekim” seyretmeden karar veremez hale geldik. Maçın oynandığı sahada en az 15 tane TV kamerası var. Pozisyonları her açıdan analiz etmemize imkan sağlıyor. Ama sahadaki hakemin bulunduğu yere göre tek bir görüş açısı var. Ve sadece bu açıdan analiz edebiliyor. Ayrıca hakemlerin pozisyonu tekrar izleme, ağır çekim seyretme imkanı da yok. Gördüğü pozisyonu yarım saniye içinde değerlendirip, karar vermek zorunda.

Peki, bu durumda hakem kararları tartışılmalı mı tartışılmamalı mı? Hakemler tarafsız mı? Her yanlış kararında hakemi yanlı olmaklı mı suçlayacağız?

Bu ve benzer sorular futbolun oynandığı her ülkede soruluyor. Hakem hataları sadece bizim ülkemize özgü değil. Futbolun oynandığı her ülkede hakem hatalarından şikayet ediliyor. 2000 yılında İngiltere’de, futbolcular ve taraftarlardan tarafından hakemlere yönelik tam 300 saldırı tespit edilmiş. İtalya’da, son adil şampinyonluğun 1991 yılında Sampdoria tarafından kazanıldığı iddia ediliyor. Bu yıldan sonra Milan ve Juventus arasında paylaşılan şampiyonluklarda hakemlerin belirleyici olduğu genel kanısı hakim. Hatta, 2001 sezonunda İtalya ligine yabancı hakemler getirilmesi bile tartışıldı.

ŞİKE VE RÜŞVET HER YERDE VAR

Şike ve rüşvet öyle boyutlara vardı ki bazı ülkelerin federasyonları çok radikal tedbirler aldılar. Örneğin; 1998 yılında Romanya’da, Kupa finalinden bir hafta önce, Romanya Futbol Federasyonu maçta görev alacak hakemleri rüşvet ihtimalinden uzak tutmak için Bükreş’in40 kilometre kuzeyindeki Snagov’a yerleştirdi.

Futbolla bu kadar içiçe olan hakemlerin taraf tutmaması mümkün mü? Elbette mümkün değil. Bunun en güzel örneğini 1999/2000 sezonunda Liverpool-Leeds United maçında Liverpool’un golüne bir taraftar gibi sevinç gösterisi yapan hakem Mike Reed örneğinde gördük. Hakemin, Patrik Berger’in attığı gol sonrası yumruğunu havaya kaldırıp sevinç gösterisi yapması hakemlerin tarafsız olması konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

Üstelik hakemlerin aldığı ücretler de Dünya’nın her yerinde hemen hemen aynı seviyede. Futbol endüstrisi içinde en düşük ücretleri hakemler alıyorlar. Bu kadar düşük ücrete bu kadar kahır çekmenin nedenleri nedir? Ülkemizde hakem hataları takımları nasıl etkiliyor? Şampiyonluğun belirlenmesinde hakem hataları ne kadar rol oynuyor? Bu soruların cevaplarını ise önümüzdeki hafta cevaplamaya çalışacağım.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here