Ustalar Böyle İstedi

0
427

SL 21. Hafta Diyarbakırspor 1 : 3 Beşiktaş 10.02.2006

Beşiktaş’ın üç yeni kartalı Diyarbakır gibi zor bir deplasmanda üç güzel gol atarak Beşiktaş’a üç puan kazandırdılar. Gollerde, yenilerin son vuruş becerileri çok iyiydi. Ama Sergen ve Tümer’in katkılarını da unutmamak gerekir. Bu iki usta iyi oynadığında Beşiktaş çok fazla gol pozisyonu üretebiliyor. Ustalar biraz bencillik yapmasa skor daha farklı bile olabilirdi. Attırdıkları iki güzel golden sonra bu bencilliklerini hoş görmemek mümkün değil.

Ustaların bu becerisi aynı zamanda Beşiktaş’ın hangi mevkiye futbolcu araması gerektiğinin de bir göstergesi. Zira bu iki usta futbolcu doksan dakika oynayacak güçte ve yaşta değiller. Onlar yorulduğunda ya da oyundan çıktığında takım duruyor. Beşiktaş’ın acilen orta sahaya genç ve yetenekli bir oyuncu kurucu futbolcu bulması gerekiyor.

YENİ TRANSFERLERE GEÇER NOT

Gökhan Güleç çok koşuyor ve yaptığı pres ile rakip defansı rahatsız edip, yıpratıyor. Gökhan bu performansını devam ettirebilirse Beşiktaş’ın çok önemli bir eksikiğini gidermiş olur. Ayrıca hırsı ve performansı ile tribünlerin gönlünü de fethedeceği kesin gibi görünüyor. Beşiktaş taraftarı kısa zamanda bu oyuncuyu bağrına basar. Umarım kendini İstanbul’un büyülü gecelerine kaptırmaz.

Bobo için bazı spor yazarları yorum yapmaktan kaçınıyorlar. Biraz ağır olduğunu iddia edenler de var. Bence bu çocuk Beşiktaş’ta çok başarılı olacak. Hayatında ikinci defa kar gören bu genç futbolcunun, çok kısa zamanda Türkiye’ye ve takıma uyum sağlayıp ilk maçında gol atması bir tesadüf olamaz. Bence kumaşı iyi. Bu kumaştan ceket de çıkar palto da.

Tomas Jun şeytanın bacağını Beşiktaş’ta kırdı. Kaleciden dönen topu iyi takip etti ve vurulabilecek tek bölgeye topu yolladı. Bence bu futbolcunun da kumaşı iyi ama Gökhan ve Bobo gibi güçlü iki forvetin varlığı onun şansını azaltır. Kulübede oturmaya küsmez ve şansını zorlarsa ilk onbirde kendine yer bulabilir.

TİGANA’YI TEBRİK ETMEK LAZIM

Bir çok teknik direktör, yeni transfer edilen oyunculara ihtiyatla yaklaşıp, bir kaç maç kulübede oturtmadan sahaya sürmezler. Bunun nedeni olarak da, yeni futbolcuyu korumak için oynatmadıklarını ileri sürerler. Bu tarz hocaların inançlarına göre, yeni transfer olan oyuncu ilk maçında başarısız olursa bir daha kendini kolayca toplayamaz. Bu  hocaların ortak özelliği risk almaktan korkuyor olmalarıdır. Genç oyuncuları korumaktan çok kendi kariyerlerini korumanın peşinde olduklarından böyle davranırlar.

Diyarbakırspor maçında genç futbolculara güvenip, onları sahaya sürdüğü için Tigana’yı  kutlamak lazım. Tigana, futbolda risk almadan kazanılamayacağını biliyor. Ayrıca futbolda kazanmak için genç bir takıma ihtiyacı olduğunun da bilincinde. Geldiği günden beri takımı gençleştirmekten söz ediyor. Bu konuda samimi olduğunu yaptığı işlerle ortaya koyuyor. Bir aralar havalara girip ortadan kaybolan İbrahim Akın’ı Tigana  futbola döndürdü. Mehmet Sedef’i Beşiktaş’a kazandırmak için her türlü çabayı gösterdi. Bir gözünün halen özkaynak düzeninde olduğunu hepimiz biliyoruz. Tigana’ya biraz daha yetki verip, takımı gençleştirme yolunda önünü açmak lazım. Tigana Beşiktaş’ın bugününü değil, geleceğini kurtarmaya çalışıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here