Neden İlhan Mansız?

0
197

SL 11. Hafta Beşiktaş 4 : 2 Ankaragücü 30.10.2005

Pazar gecesi oynanan Beşiktaş- Ankaragücü maçında Beşiktaş taraftarının İlhan Mansız’a göstermiş olduğu sevgi gösterisi gerçekten gözlerimi yaşarttı. Futbol dünyasında bugüne kadar böyle bir sevgi gösterisinin yaşandığına tanık olmadım.

Genellikle her takımın seyircisi, takımdan ayrılıp başka takıma giden futbolcularını kendilerine karşı oynadığı ilk maç öncesi alkışlar ve sevgi gösterisinde bulunurlar. Ama bu sevgi gösterisinin bir başka anlamı daha vardır; Rakip takıma giden oyuncunun gittiği takıma ihanet etmesi istenir. Bu futbolcu biraz iyi oynamaya başlayınca ıslıklanmaya başlar. Hele ki bir de kendilerine gol atarsa derhal vatan haini ilan edilir ve kendisine ödenen paralar haram edilir. Kimse de ,”Ekmek yediği kaba işemediği için” takdir etmez.

Beşiktaş seyircisini diğer seyircilerden ayıran en önemli özellik burada yatıyor. Eski futbolcuları İlhan Mansız’ı maç öncesi çağırıp sevgi gösterisinde bulundular. İlhan Mansız golünü attığında ise elleri patlayıncaya kadar alkışladılar. Aynı sevgi gösterisini maçtan sonra da sürdürdüler. Bu tavırlarıyla, vefanın yalnızca İstanbul’da bir semt adı olmadığını dosta düşmana gösterdiler.

Bir kaç söz de İlhan Mansız’a : Yüreğindeki Beşiktaş sevgisinin büyüklüğünü tüm dünya biliyor. Buna rağmen profesyonel bir oyuncu olduğunu unutmadan Şeref Bey Stadyumuna çıktın ve oynadın. Üstelik kritik bir anda golünü de attın.  Ekmek yediğin kulübe ihanet etmedin. Beşiktaşlılık ahlakını herkese gösterdin. Helal olsun sana.

PAPİLA VE  FENERBAHÇE

Papila’yı meşhur Samsunspor maçından beri dikkatle izliyorum. O maçta gösterdiği ve gösteremedi kartları ve kararlarını beynime dakika dakika işledim. Yönettiği tüm maçları izleyip bu maçla kıyaslıyorum. Papila’nın diğer takımların maçlarında gösterdiği yönetim maalesef  Samsun maçı ile ilgili kaygılarımızı doğruluyor.

Geçen sene Trabzon’u şampiyonluktan etti. Galatasaray maçında Ayhan yüzüne küfür etti, kafasını çevirip duymazdan geldi. Appiah 1,5 metre önünde kararını protesto etmek amacıyla topu fırlattı, ikinci sarı kartı göstermemek için görmezden geldi. Yetmiş beşinci dakikadan sonra Alex’e çok güzel frikik pozisyonları hazırladı. Bu pozisyonlar gol olmayınca da Alex’in kendini artistçe yere atmasını penaltı olarak değerlendirerek Antep’in bir puanının heba olmasına neden oldu.

Papila’nın bu yanlış kararları üç senedir ligin kaderini belirliyor.. Papila kulüplerin kaderiyle oynuyor ve kimse buna müdahale edemiyor. Papila biraz vicdan sahibi bir kişiyse derhal hakemliği bırakmalıdır.

Fenerbahçe ise hak etmediği galibiyetler ve şampiyonluklarla sevince boğuluyor. Turgut Özal’ın “köşe dönmeci” politikalarının ve “kazanmak için her yolun mübah” kabul edildiği anlayışının Fenerbahçelilerde bir yaşam tarzı haline gelmiş olmasını üzüntüyle izliyorum. Bu ligin oynanmasının artık bir anlamı kalmadı. Versinler lig şampinyoluğu kupasını Fenerbahçe’ye olsun bitsin. Onlar da bu kupayı pek öğündükleri Harington Kupasının yanına koysun ve sabahlara kadar kutlasınlar.

Onursal Başkanım Süleyman Seba’nın, “Şerefli ikincilikler” sözü artık benim için daha bir anlam kazanmaya başladı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here