Reklamın Etkinliğine Yönelik Veriler

0
431

Reklam yapan firmalar içim iki tür veri çok önemlidir. Bunlardan bir tanesi yaptıkları reklamın etkinliğine yönelik verilerdir. Örneğin kaç kişi reklamı gördü, reklamı görenlerin sosyoekonomik ve demografik yapıları ve reklamdan hatırladıkları şeyleri vs. mutlaka bilmek isterler. Bu konuda reklamveren firmaların bazı referans kaynakları vardır. Örneğin TV için AGB, Basın için TNS ve Radyo için HTP firmaları iyi birerer referans kaynağıdırlar. Reklamveren firmaların ihtiyaç duyduğu bir diğer veri de Adex diye tanımlanan reklam harcama verileridir. Bu veriler sayesinde reklamlarının yayınlanıp yayınlanmadığını, doğru gün ve zamanda mı yayınlandığını ve rakiplerin reklam faaliyetlerini takip ederler.

Dolayısıyla mecralar için ölçümleniyor olmak çok önemlidir. Çünkü bu sayede reklamveren firmanın hem güvenini kazanırlar hem de kendilerini pazarlarken somut veriler kullanılar. Ölçümlenmeyen mecraların durumu bu anlamda çok zordur. Sektör olarak büyümeleri hemen hemen imkansızdır. Büyüme bir yana, tam tersine küçülmeleri bile söz konusu olabilir.

Reklamcılar Derneği belli periyodlarla medya kuruluşları ve medya ajanslarından elde ettiği verileri analiz ederek gerçek reklam harcamalarının analizini yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda 2005 yılının ilk altı ayının analizini yayınladılar. Bu verilere göre, toplam reklam harcamaları ilk altı ayda 717,9 milyon dolara ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise toplam harcamalar 545,8 milyon dolardı. Yani bu yıl dolar bazında ortalama %23,7’lik bir büyüme sağlanmış. Türk Lirası bazındaki artış ise %31,5 dolaylarında.

Geçtiğimiz yıla göre en çok artışın yaşandığı mecra Basın olmuş. Basın sektörü reklamları geçtiğimiz yıla göre %30,7 artarken televizyonlar %25,2’lik bir artış sağlamışlar. Ölçülmeye çok yakın bir zaman önce başlayan Radyolar ise %14,3’lük bir artış sağlayarak ölçümlenmenin ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha gösterdiler. Buna karşın hiç ölçüm yapılmayan Açık Hava ve Sinema reklamlarında ise gerileme yaşanmış. Açık Hava reklamları %8,8 azalırken Sinema reklamlarında %2,8’lik bir azalma meydana gelmiş. Bu iki mecranın ölçümlenme konusunda daha ciddi adımlar atması gerektiğine inanıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here