Reklamcılıkta Göz Takibi Teknolojisi

0
207

Tüm Dünya’da reklamcılar alternatif mecra arayışındalar. Alternatif mecralar içinde ise en çok yıldızı parlayacak mecranın İnternet olacağı tahmin ediliyor. Intenet mecrası içinde de bir çok alt-mecralar gelişiyor. Web sayfalarında yayınlanan “Banner” lar ve elektronik posta ile yapılan tanıtımlar bunlardan en çok öne çıkanlarıdır.

Doğal olarak, reklamverenler her türlü mecradaki reklamlarının etkinliğini bilmek durumundadırlar. Her mecraya göre ayrı bir ekinlik ölçüm yöntemi geliştirilmiştir.  Örneğin; TV reklamlarının etkinliğinin ölçümünde en etkili kavram GRP ve CPP kavramlarıdır. Bu kavramlar da People Meter denilen teknikle ölçümlenmektedir. Türkiye’de bu yöntemin kucusu bu satırların yazarıdır. Benzer bir yöntem şimdi radyo için denenmektedir. Kısa zaman içinde radyo ölçümleri de teknolojik olarak ölçümlenecektir. Basında ise, anket yoluyla yapılan “Okuyucu takip Araştırmaları” teknikleri kullanılmaktadır. Açıkhava reklamcılığı konusunda ise “akıllı çip”lerin yardımıyla yapılacak olan ölçüm yöntemi yoldadır.

Internet reklamlarının ölçümünde WPP Grubu şirketlerinden OgilvyOne şirketi yeni bir teknik geliştirmiş. Göz Takip Teknolojisi (Eyetools Technology) adı verilen bu yöntem ile elektronik posta reklamlarının etkinliği ölçümlenmeye çalışılıyor. Bilgisayarların monitörlerine yerleştirdikleri, dışardan bakıldığında sadece siyah bir bant izlenimi veren, kameralar geliştirmişler. Bu kameralar okuyucunun monitördeki göz hareketlerini takip ederek bir ısı haritası oluşturuyor. Bu ısı haritası ile elektronik postadaki bilgiler eşleştirilerek kişilerin elektronik postadaki hangi bilgileri okuyup, hangilerini okumadan atladığı tespit edilmiş oluyor. Bu bilgiler ışığında da okunmayan bilgiler ve imajlar ya elektronik postadan çıkartılıyor ya da bu bilgiler ve imajlar önemliyse daha dikkat çekici hale getiriliyor.

Sistemin ilk müşterileri IBM, American Express ve Cisco olmuş. Göz Takip Teknolojisinin kaşifi olan Greg Edwards sistemin çok ucuz olduğunu ve kullanıcıların bu testleri yaptırdıktan sonra faturayı kredi kartları ile bile ödeyebileceklerini söylemiş. Bunu söylerken kredi kartı limitlerini ne kadar dikkate aldıklarını bilmiyoruz ama sistemin bir an önce ülkemize de gelmesini arzu ediyoruz. Bilgisayarlarımıza her gün gelen elektronik posta kirliliğine az daha olsa bir çözüm olur diye düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here