KOBİ’ler ve Reklamlar

0
347

IAA ve Araştırmacılar Derneğinin, KOBİ’ler nezdinde  ortaklaşa gerçekleştirdikleri , “ Reklam&Araştırma, Pazar Potansiyeli Araştırması”nda  KOBİ’lerin reklam faaliyetleri ve reklama bakış açıları irdeleniyor.

KOBİ’lerin %33,7’si hiç bir reklam faailiyetinde bulunmadıklarını belirtmişlerdir. Bu firmaların yarısından çoğu (%58) sebep olarak sadece gerek duymadıklarını belirtmişlerdir. %14’lük bir grup ise nihai tüketiciye yönelik iş yapmadıkları için reklam yapmadıklarını öne sürmüşlerdir.

Reklam yaptığını beyan eden KOBİ’lerin reklam faaiyeti için bütçelerinden ayırdıkları pay %8’dir. En çok kullandıkları mecralar, Dergi (%45), broşür (%44) ve  katalog (%38) tur. Televizyonda reklam yapanların oranı ise %16’dır. KOBİ’Lerin %54’ü TV’de reklam yayınlatmanın işyerleri için önemli olduğunu düşünmektedirler. Buna karşın %70’si ise TV’yi reklam verilebilecek mecralar arasında en pahalı olanı olarak belirtmişlerdir.

KOBİ’lere göre en etkil reklam mecrası Fuarlardır. Fuarlar, müşteriyi elde tutma, hedef kitleye ulaşma, yeni müşteri elde etme açısından en etkili mecralar olarak görülmektedir. Reklam bütçelerinin ortalama %23’ünü fuarlara ayırmaktadırlar. İnternet ise KOBİ’lerin gelecekte en çok kullanacağı mecraların başında gelmektedir.

KOBİ’lerin reklamdan beklentileri sorulduğunda ise, yarıya yakınının (%47) verdikleri reklamın anında satışlarına yansımasını bekledikleri ortaya çıkmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here