Ailton Transferlerinin Artı ve Eksileri

0
463

Ailton ile ilgili olarak yazmadan önce küçük bir araştırma yapayım istedim. Öncelikle Ailton hakkındaki istatistiki verilere bir göz attım, veriler oldukça etkileyici. Almanya’da oynadığı 7 sezon boyunca toplam198 maç oynayıp toplam 102 gol atmış. Sezon başına 14,5 gol ortalaması ya da maç başına 0,51 gol ortalaması Almanya ligi gibi zor bir ligde hiç te azımsanmayacak bir ortalama. Türkiye’de bu ortalamasını normal koşullarda %50 daha artırabilir.

İstatistiki bilgiler geleceğe yönelik tahminler konusunda her zaman doğru bilgiler vermeyebilir. Özellikle futbolda,  futbolcu ile takım arkadaşlarının uyumu ve de hoca ile futbolcunun kimyasının tutması son derece önemlidir. Bu uyum sağlanamadığı durumlarda nice üstün yetenekli futbolcunun oynadığı takımlardan yollandığını görmüşüzdür.

Ailton ile ilgili olarak Almanya’da menejerlik yapan bir dostumla görüştüm. Ailton’un Schalke04’ten gönderilmesi ile ilgili olarak basında çıkan tüm haberlerin doğru olduğunu teyit etti. Ailton ile Schalke04’ün teknik direktörü arasında uzlaşmaz bir çelişki varmış. Ailton da zaten bu bilgiye doğrularcasına,  İstanbul’a geldiği ilk gün basına verdiği ilk demeçlerinde eski hocası hakkında söylemediğini bırakmadı.

Ailton’un disiplinsiz bir yaşamı varmış. Özel yaşamına fazla dikkat etmez, antremanlarda hocasının istediklerini yapmaz ve genellikle antremanlardan kaytarırmış. Şayet bu söylenenler doğru ise, Rıza Hoca gibi disiplini her şeyin üstünde tutan bir teknik direktörün takımında zor forma bulur. Umarım bu bilgiler yanlıştır.

BJK AİLTON’UN SON DURAĞI

Yine aynı kaynaktan aldığım bilgiye göre Schalke04 takımı bu sezon Ailton’u her halukarda yollayacakmış. Zira teknik direktörün takımında görmek istemediği bu oyuncuyu yollayamadıkları takdirde sözleşmeleri gereği  bu sezon için kendisine 1,5 milyon avro daha ödemeleri gerekiyormuş. Dolayısıyla Ailton’u yollamak için üstüne para vermeye bile razılarmış.

Beşiktaş yönetimi ise hiç bir fedakarlıktan kaçınmadan (!) 32 yaşındaki Ailton’un bonservisine 3,5 milyon avro verip, bir yılı opsiyonlu olmak üzere 3 yıllığına sözleşme imzaladı. Ailton ise 2 yıl içinde 2,7 milyon avro ücret alacak. Bu transferin Ailton’un son transferi olacağını söylemeye gerek yok. Sözleşme bitiminde 34-35 yaşına gelmiş bir futbolcunun bonservisinden para kazanmak mümkün değil. Carew’in satışında ticari olarak üstün başarı göstermiş olan Beşiktaş yönetiminin bu transferde aynı başarıyı gösterdiğini ne yazık ki söyleyemeyiz. Bu satırlardan, Ailton’un yanlış bir transfer olduğu sonucu çıkmasın.

Benim itirazım transfer politikasındaki acelecilik ve acemiliğedir. Bu durumda Beşiktaş yönetimi Ailton’dan maksimum verimi almak zorundadır. İyi yönetilebilirse Beşiktaş’ın zirveye oynamasında çok önemli bir rol oynayabilir. Umarız disiplinsiz davranışlarını sürdürüp  Rıza Hoca’nın canını çok fazla sıkmaz. Aksi takdirde hem kendisi hem de Beşiktaş çok şey kaybeder.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here