Lee Iacocca Reklam Artisti Oldu

0
134

İş hayatına Ford Motor Company’de başlayan Lee Iacocca bu firmanın gelişmesinde ve yeni ürünler çıkartmasında çok önemli bir rol oynadı. Daha sonra, 1978 yılında Henry Ford II ile anlaşmazlığa düşünce Ford’dan ayrılıp, Chreysler firmasına geçti. İflasın eşiğinde olan Chreysler firmasını yeniden organize ederek tekrar eski parlak günlerine döndürdü. Bu başarı hikayesi bir çok üniversitede ders olarak okutuldu.

1986 yılına kadar Chreysler’de çalışan Lee Iacocca eşi Mary’nin şeker hastalığından ölmesi üzerine “Diabetle Mücadele Vakfını” kurdu. Tüm parasını ve enerjisini bu vakfa harcamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Chreysler yöneticileri Iacocca’ya reklam filmlerinde oynamayı teklif ettiler. Senaryoyu beğenen Iacocca reklamda oynamayı kabul etti. Bu yeni filmin, 1980 yıllarda Iacocca’nın yaptırdığı, “Daha iyisini bulursan kaçırma” kampanyasına çok benzeyeceği söyleniyor.

Iacocca’nın reklamda rol alması daha şimdiden Chreysler’in reklambütçesini %30 artırmış. Iacocca, reklam gelirlerini yöneticisi olduğu vakfa bağışlamış. Vakıf ayrıca kampanya döneminde yapılacak her Chreysler satışından da pay alacak. Bu işbirliğini, hem Chreysler açısından hem de Iacocca açısından tam bir “ahde vefa” örneği olduğu için bu sütunlara taşıdım.

MICHELIN’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Michelin firması yetkilileri, 19 haziran 2005’de Amerika’da yapılan Formula 1 Grand Prix yarışları öncesinde lastiklerinde bir dizayn hatası olduğunu fark ederler. Bu hatanın ciddi kazalara yol açabileceğini düşünüp, Formula 1 yöneticilerinden lastikleri değiştirmek için izin isterler. Ancak, kalifikasyon yapıldıktan sonra araçlarda hiç bir değişikliğin yapılamayacağı cevabını alırlar. Bunun üzerine, sponsorluk yaptıkları takımlara yarışlara katılmamalarını tavsiye ederler.

Yarışa katılacak 20 takımdan 14’ü bu çağrıya kulak verir ve yarışları boykot ederler. Katılımın az olması,  yarışları izlmeye gelen 100.000 den fazla seyircinin tepkisine neden olur. Bunun üzerine, Michelin yöneticileri, biletli seyircilere bilet paralarını iade etme kararı alır. Bu operasyonun maliyeti ise 12 milyon dolardır. Bu olay, Michelin firmasının insana verdiği değerin güzel bir örneğidir. . Hem yarışacak ekiplerinin can güvenliğini önemsemiş, hem de seyircilerin  tüm takımları seyretme haklarına saygı göstermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here