Reklam Eleştirileri – 01.06.2005

0
428

BRİEFHANE :  Konya Selçuk Üniversitesi, İletişim Fakültesi öğrencileri Briefhane isimli grupları ile yarışmaya katılıp birincilik ödülünü kazandılar. Hazırladıkları reklam filminde, bir baba ders çalışmakta olan kızının masasına gaz lambasını yakarak bırakıyor. Daha sonraki planda kız çocuğunu büyümüş ve doktor olmuş olarak görüyoruz. Kız elektrik düğmesini açarak babasının hasta yatağına geliyor ve onu muayene ediyor. Gaz lambasının elektrik düğmesine dönüşmesi eğitimin önemini vurgulamışlar. Ayrıca “Kızınıza bir ışık tutun, o size aydınlığı getirsin” sloganını da çok etkili buldum.

AJANS SEKİZ : Bilgi Üniversitesi İletişim fakültesi öğrencilerinin kurduğu grubun adı Ajans Sekiz. Bu hazırladıkları reklam kampanyası ile ikinciliği elde ettiler. TV filmlerini çizgi animasyon şeklinde hazırlamışlar. Bir masada oturan kız çocuğu, “Büyüyüp doktor olma istiyorum. Annemin sırt ağrılarına, abimin öksürüğüne çare bulmak istiyorum. Cemal’in de topla ayağını iyi etme istiyorum” diyor. Filmin asıl anlamlı yanı bundan sonra geliyor. “Aslında Baba, beni duymanı istiyorum. Çünkü ben yazamıyorum” diyerek okula gitmediğini anlatıyor. Final sloganı: “Bırakınız kızınız hayallerini gerçekleştirmek  için okullu olsun.”

RECAİ AJANS : Anadolu Üniversitesi, İletişim Fakültesi öğrencilerinin kurduğu bu ajans ilginç bir kampanya hazırlamış. Hazırladıkları TV reklamında, sıralı bir şekilde dizilmiş domino taşları var. Bu taşların her birinin üzerinde üzgün yüz ifadeli kız çocukları bulunuyor. Domino taşları devrilme başlıyor ve okul önlüğü giymiş ve gülümseyen bir kız çocuğunun önünde duruyor. Daha sonra aynı domino taşları  bir sınıf içinde gülümseyen kız öğrencilere dönüşüyor. Final sloganı olarak ta; “ Kendi ayakları üzerinde durabilen  nesiller için kızlarımız okusun.”

NOKTA 1 : Bilkent Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin kurduğu bu grup ilk sekize girmke başarısı gösterenlerden biriydi. Ciddi bir prodüksiyon yapmışlar. Yoksul kesimlerden kız çocukları sırasıyla, “Meraklıyım, İstekliyim, Hevesliyim. Umudum; okumak, yazmak. Hayalim yükselmek, ileri gitmektir. Anne, baba, izin ver” diyorlar. Dış ses, “İzin ver okusun geleceğine yön versin” diyor. Kampanyaların “İzin Ver” sloganını kullanmışlar. Çekimler gerçek mekanlarda yapılmış.  Her ne kadar ilk üçe girememişlerse de gelecek vaat eden bir ekip gözükmekteler.

AJANS GOLDEN : Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin kurduğı bu grup ilk sekiz finalist arasında yer aldı. Yarışma story board ile katılmışlar. Kampanyalarının özünü, okula gitmeyen kız çocuklarının başlarına gelmesi muhtemel olaylar oluşturuyor. Kızların okula gitmemesinin, onların mutsuz bir evlilik yapmasına, iyi bir anne olamamasına, toplum tarafından hor görülüp, dışlanmalarına, ve hiç bir sosyal güvencesi olmayan işlerde çalışmak zorunda kalmalarına yol yol açacağı anlatılıyor. Final sloganları ise,” Bırakın okusun, hayatı kurtulsun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here