Reklamcıların 2004 Karnesi Gayet İyi

0
164

2004 yılı, reklam sektörü açısından oldukça iyi geçti denilebilir. Bu değerlendirmemizi elbette bir önceki yıla göre yapmaktayız. Aslında, reklam sektörünün  kriz öncesi performansına ulaştığını söylemek daha doğru olur.

Geçtiğimiz yıl sonunda Bileşim International’ın Medya konusunda yaptığı bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Bu araştırma Bileşim Yıllığı’nda da yayınlandı. Araştırma 13 ilde 1064 denekle yürütülmüş. Bir çok konunun sorgulandığı araştırma sonuçlarından reklam sektörü ile ilgili olan çarpıcı sonuçları sizlerle paylaşmak istedim.

Araştırma sonuçlarına göre, deneklerin %64’ünün 2004 yılında hiç sıkılmadan seyrettiği en az bir reklam mevcut. Deneklerin %36’sının en beğendikleri  reklam kategorilerinin başında “Bebek bakım ürünleri” ile ilgili reklamlar gelmekte. Molfix, deneklerin %25’i tarafından bu kategoride en beğenilen reklam seçilmiş. En beğenilenler sıralamasında ikinci olan kategori ise Cips reklamları. Cips reklamları denince de elbette Cem Yılmaz’ın oynadığı Doritos reklamları birinci sırayı almış. Üçüncü sırada ise Ata Demirer’li Vestel reklamları yer alıyor.

Yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre deneklerin % 50’si en az bir reklam filminin müziğini doğru olarak hatırlamış. Reklamcılık açısından bu da önemli sayılacak bir bulgudur. Bir diğer önemli bulgu ise deneklerin %26’sı sadece reklamını beğendiği için daha önce hiç denemedikleri ürünleri en az bir kez satın almışlar. Örneğin deneklerin %20’si reklamını çok beğendiği için daha önce hiç denemedikleri Cips markalarını denemişler.

Özetle; 2004 yılında yayınlanan reklamlar izleyicileri çok olumlu etkilemiş. Deneklerin %64’ünün beğenerek izlediği reklamlar olması, %50’sinin reklam müziğini doğru hatırlaması ve %26’sının reklam dolayısıyla en az bir kez ürün satın almış olması, Türk reklamcılığının başarılı bir yıl geçirdiğinin göstergeleridir. Araştırmanın medya ve sponsorlukla ilgili sonuçları da çok ilginç. İlgileneler; http://bilesim-int.com.tr adresinden bu araştırmanın tüm sonuçlarını inceleyebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here