Rıza Hocaya Yapılan Ayıp

0
164

SL 28. Hafta Fenerbahçe 3 : 4 Beşiktaş 17.04.2005

Yıllarca unutulmayacak bir derbi maçı izledik. Her iki takımın futbolcuları da maç boyunca ellerinden geleni yapınca ortaya seyir olarak güzel bir oyun çıktı. İzleyenlere heyecan ve keyf verdi. Maçla ilgili yorumlarımı kısa notlar halinde paylaşmak istiyorum:

Maç öncesi FB taraftarının Rıza için açtıkları “ Rıza efendi, iki şişe süt, bir ekmek” yazılı pankartlarını kınıyorum. Eminim bu pankartı açanların ve hazırlayanların sosyo ekonomik statüsü de alay etmeye çalıştıkları Rıza Hoca’nın ailesinden pek farklı değildir. O pankartı açan kişilerin ailelerinin de emekçi sınıfından olduğuna eminim. Bu kişilerin gerçek FB taraftarları olmadığına inanıyorum. Onlara en güzel cevabı, Rıza Hoca maçtan sonra yaptığı mütevazı açıklamalarla verdi.

Beşiktaş takımında tek eleştireceğim oyuncu Cordoba; Sevgili Cordoba, Alex’in golünde hatalıydın. Senin kalitende bir kaleci topa çıktığında ya yumruklar ya da topu tutar. Bunları yapamayacaksa kalesini terk etmez. Hadi bu hatanı maç heyecanına verelim. Peki yarattığın penaltı pozisyonuna ne diyelim? Tuncay almış topu ceza sahası dışına gidiyor. Üstelik yanında da Beşiktaş’lı bir futbolcu var. Orada bir kalecinin müdahale etmesi kadar aptalca bir hareket olabilir mi? Hareket kesinlikle penaltı değil ama kaç yıldır Türkiye’desin, halen hakemlerin Beşiktaş aleyhine ne kadar kolay düdük çaldığını öğrenemedin mi?

Cordoba’nın bu sorumsuz davranışlarını geçtiğimiz sezon da sıkça izlemiştik. Takım şampiyonluğa giderken yaptığı bireysel hatalarla şampiyonluğun kaçmasında önemli etken olmuştu. Serdar Bilgili’nin Başkanlıktan ayrılırken Cordoba ile ilgili yaptığı açıklamaları hatırlayınca, maç 3-2 Beşiktaş’ın lehineyken yaptırdığı penaltıyı ve takımı kalecisiz bırakmasını maalesef hayra yoramıyorum. Acaba Cordoba geçen sene gerçekten Başkan Bilgili’nin açıkça söylediği gibi “pis” işlere bulaştı mı? Ve yine acaba Cordoba, bu maç öncesinde birileri tarafından geçmişi hatırlatılıp, tehdit edildi mi? Bunlar çok ciddi ve derhal araştırlması gerekli sorular. Bu sorular için, “Hayri Cem’in komplo teorisi” de diyebilirsiniz.

AZİZ YILDIRIM’IN GÜNDEMİ DEĞİŞTİRME ÇABALARI

Aziz Bey’in en önemli özelliği gündemi değiştirmesidir. İlk yarı oynanan maçta Beşiktaş’ın galibiyetini gölgelemek için Emre’nin yaptığı yakışıksız hareketi öne çıkartmış ve gündemi değiştirmişti. Galatasaray’a yenildikten sonra ise merdivenlerin dolu oluşunu spor medyasının gündemine taşıyarak yenilgiyi unutturmaya çalışmıştı. Dün de Beşiktaş seyircisinin kendine küfür ettiğini ileri sürerek gündemi değiştirmeye çalıştı. Başarılı da oldu; TV’lerdeki maç yorumcuları maçtan çok Beşiktaş seyircisinin Aziz Bey’e küfür etmesini konuştu.

Aziz Bey, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’e seyirciyi susturmadığı için sitem etmiş. Kendisi misafir başkanlara edilen küfürü derhal engelliyormuş. Sayın Aziz Bey, seyircinizin küfür etmesini engelleyebilme gücünüz varsa edilen küfürlerin de sizin onayınızla edildiği anlamı çıkmaz mı? Ayrıca, seyirciniz üzerinde bu kadar çok yönlendirme gücünüz varsa, Rıza Hoca’ya karşı açılan pankartı daha açılmadan neden engellemediniz?

Seyirciniz koskoca Beşiktaş camiasını açtıkları; “Blow Job Klub” pankartı ile aşağıladılar. Bir camianın baş harflerinin kullanılarak taraftarınız tarafından aşağılanması karşısında Beşiktaş kulübünden özür dilediniz mi? Rıza Hoca’ya yapılan saygısızlık konusunda kendisinden özür dilediniz mi? Bu özürleri bir Başkan olarak dilemiyorken şahsınıza yönelik küfürlere hakkında özür beklemeniz abes değil mi? Sayın Aziz Bey, siz küfüre mi karşısınız yoksa şahsınıza küfür edilmesine mi karşısınız ?

Şahsen küfüre her zaman karşı olmuşumdur. Küfür edenler de hep bir avuç fanatiklerdir. Bu her takım için geçerlidir. Maç sonunda Beşiktaş’ı alkışlayan FB seyircisini ben de alkışlıyorum. Sağ duyulu seyirciler yönetici ve başkanlarına rağmen yapması gerekeni yapıyor. Aynen maç öncesi Trabzon takımını tribüne çağırıp alkışlayan Beşiktaş seyircisi gibi. Küfürsüz bir lig dileğiyle…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here