1-15 Mart Döneminde Reklamlar

0
420

1-15 Mart döneminde gerek TV’de gerekse Basında yayınlanan reklamlarda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz. Ayrıca yayınlanan reklam adedlerinde bir önceki dönme (15-28 Şubat) göre de bir artış olduğunu söyleyebiliriz. 1-15 Mart döneminde toplam 262 adet yeni reklam TV’lerde yayınlanmaya başlandı. Bu sayı 2005 yılının ilk üç ayı için bir rekor sayılabilir.

Bir önceki 15 günlük dönemde toplam 225 adet yeni reklam gösterime girmişti. En çok yeni reklam üreten sektörlerin başında yine Basın-Yayın sektörü geliyor. Geçtiğimiz 15 gün içerisinde bu sektörde toplam 115 adet yeni reklam gösterime girmiş. Basın-Yayın sektöründeki rekabetin boyutlarını ve sektördeki dinamizmi anlamak açısından bu rakamlar çok önemli. Basın-Yayın sektöründen sonra en çok yeni reklam üreten Gıda sektöründe ise yeni reklam adedi sadece 59. Reklam üreticisi ajanslar açısından baktığımızda ise geçtiğimiz dönemde en çok Y&R reklam ajansının reklam ürettiğini görmekteyiz. Y&R bir önceki dönemde toplam 9 adet yeni reklam üretmişken söz konusu dönemde 29 adet yeni reklamı gösterime sunmuş. Yeni ölçülmeye başlanan Radyo mecrasına baktığımızda bir önceki dönem reklam alma sıralamasında ilk 10’da yer almayan Radyo D  ve Show Radyo’nun bu dönemde ilk 10a girdiğini görmekteyiz.

Radyolara reklamveren firmalar sıralaması değişmiş olmasına rağmen ilk ondaki oyuncuların aynı olduğunu görmekteyiz. Genel olarak değerlendirildiğinde tüm mecralarda reklam açısından bereketli bir döneme girildiğini gözlemlemekteyiz. Geçmiş tecrübelerimize dayanarak baktığımızda bu trendin Haziran ortasına kadar artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here