Daçka Olayı

0
623

Basketbol Federasyonu futbol sahalarından basketbol salonlarına sıçrayan ateşi söndürmekte aciz kalıyor. Federasyon Başkanı Turgay Demirel, seçimlerde kendisini destekleyenleri ödüllendirirken , muhalefet yapanları ise cezalandırıyor. Bunun son örneğini TBF’nin Darüşşafaka Spor Kulübü arasında yaşanan ve Başkan İsmail Çiftaslan ve bazı yöneticilerini istifaya götüren olaylarda görmekteyiz.

Darüşşafaka Ligin en istikrarlı ekiplerinden biridir. Kendi alt yapısından yetiştirdiği oyuncularla ve mütevazı bütçesi ile Ligde mücadele etmektedir. Milli takımların muhtelif kategorilerine onlarca oyuncu vermektedir. Uleb Cup’ta ilk onlatıya girmeyi averajla kaçırmıştır. Türkiye liginde ise play-off a kalmak üzere mücadele etmektedir. Ancak “küçük” bir taktik hata yapmıştır; TBF seçimlerinde Turgay Demirel’i desteklememiştir. Ve bu muhalefet Darüşşafaka’ya pahalıya mal olmuştur.

Turgay Demirel’in yeniden başkan olmasından sonra, gayet iyi bir performans yakalamış olan Darüşşafaka ciddi bir şekilde maçlarını kaybetmeye başlamıştır. Oynadığı sekiz maçı 1-3 sayı farkla kaybetmiş olması anlamlıdır. Maç kasetlerini izlediğinizde çok ciddi hakem hataları olduğunu görmekteyiz. Ama olayları tırmandıran ve Başkanın istifasına yol açan maç 26.03.2005 tarihinde Tekel’e karşı oynadıkları maç olmuştur. Çok kritik olan bu maçın hakemlerinden bir tanesi maçın oynanacağı hafta arası değiştirilmiştir. Neden ve kim tarafindan değiştirildiğini kimse bilmiyor. Maç esnasında iki hakem Halil Baldemir ve Ali Özyurt öyle kötü ve taraflı yönetim sergiliyordu ki Darüssafaka’nın maçı kaybetmesi için adeta ellerinden geleni yapıyorlardi. Darüşşafaka’nın önemli oyuncuları 5 ‘er faulle kenarda, oyunda olanlar ise dörder faulle oynayamaz duruma getiriliyor. Tüm bunlara rağmen Darüşşafaka son 10 saniyeye 3 sayı önde giriyor ve maç sonu genç oyuncu Soner’in yaptığı bir faulü Halil Baldemir hiç alakası olmadığı halde centilmenlik dışı faul olarak değerlendirerek maçın 10 saniye içinde 5 sayı farkla Tekel lehine dönmesine neden oluyor.

Seneryo bundan sonra daha ilginç bir hal alıyor. Maç içinde kontrolünü kaybeden ve MHK tarafından maç kaseti izlendikten sonra kötü yönetiminden dolayı cezalandırılan (dinlendirilen) Halil Baldemir Darüşşafaka Başkanı İsmail Çiftaslan, Baskan yardımcısı  Azmi Özkardes, takımın en önemli oyuncularinda Vincent Jones ve yardımcı antrenör Altar Tunçkol hakkında bir rapor tutuyor. Bu rapor üzerine, Disiplin Kurulu maçtan tam 5 gün sonra (Perşembe günü) Darüşşafaka Başkanı ve adı geçen şahıslaradan 24 saat içinde savunma vermelerini istiyor. Cuma günü ise Darüşşafaka ile İTÜ çok kritik bir maçta karşı karşıya geleceklerdir. Darüşşafaka play-off a girme, İTÜ ise kümede kalma mücadelesi veriyorlar.

Darüşşafaka’lı yöneticiler Perşembe sabahı aldıkları faks talimatı üzerine savunmalarını hazırlarken, TBF savunma için verdikleri 24 saati bile beklemeden, aynı günün akşamı saat 19.00 da bir başka faks mesajı ile adı geçen kişilerin İTÜ maçına çıkmamaları yönünde aldıkları kararı iletiyorlar. Darüşşafaka bu maçı da iki sayı farkla kaybediyor. Bu olaylar üzerine Darüşşafaka Spor Kulübü Başkanı İsmail Çiftaslan ve Başkan yardımcısı Azmi Özkardeş federasyonu protesto etmek için görevlerinden istifa ediyorlar. Darüşşafaka Lisesinden yetişmiş bir kişi olarak protestonun bununla kalmayacağını adım gibi biliyorum. Darüşşafaka mezunları ve Darüşşafaka’ya gönül verenler şimdi hazırladıkları faks mesajları ile bu olanları protesto edecek ve yasal haklarını aramak için ellerinden geleni yapacaklardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here