İngiltere nasıl bir dijital varlık merkezi planlıyor?

0
240

İngiltere NFT pazarı için bir cazibe merkezi haline gelebilirse, bir sonraki adımda, dijital bankalar için gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, bu bankaları İngiltere’de faaliyet göstermeye ikna edebilir

Birleşik Krallık hükümeti, 4 Nisan 2022 tarihinde, ülkelerini kripto pazar için bir üs haline getirmeyi planladıklarını anlatan bir yazı yayımladı. Ülkemiz medyasında da kendisine yer bulan bu yazı, medyamızda sunulurken, bazı detaylar gözden kaçtı. Birikmiş okuma listem içerisinde bu konuya biraz geç vakit ayırabildiğim için sizlerle şimdi paylaşıyorum.

Yazının başlığı, “Hükümet, İngiltere’yi küresel bir kripto varlık teknolojisi merkezi haline getirme planını ortaya koyuyor” idi. Bazı yorumcular bu başlıktan yola çıkarak, alınan kararların ve önlemlerin sanki tüm kripto para piyasasını kapsadığı şeklinde yorumladılar. Oysa yazı dikkatli okununca, bu kararların ve önlemlerin ‘stablecoin’ olarak nitelendirilen kripto para çeşitlerini kapsadığı görülüyor.

Bu vesileyle bazı kavramlara da açıklık getirmek istiyorum. Öncelikle ‘stablecoin’ kavramını ele alalım.

Stablecoinler pek çok kripto para çeşidinden biridir. Diğer kripto para çeşitlerinden en önemli farkları, bir itibari para birimine endeksli olmalarıdır. ABD Doları, Euro, Sterlin, TL gibi pek çok para birimine endeksli stablecoin çeşidi bulunmaktadır. Bu para birimleri; USDT, USDC, BUSD, GSUD gibi kripto para piyasasında işlem gören para çeşitleridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here