Survivor Neden Çok İzleniyor?

0
339

TV izleme ölçümleri araştırması pek çok değişkene ait veri üretir. Bu veriler içinde en yaygın kullanılanı rating oranlarıdır. TV program ve reklam piyasasının rating sonuçları ile şekillendiğini söyleyebiliriz. TV’de seyrettiğiniz her bir reklamın fiyatı, programların yayınlama kararları aldıkları ratinge göre belirlenir.

Türkiye’de elektronik people meter’la ile TV izleme ölçümünü 1989 yılında AGB Anadolu şirketi başlattı.

Ben de bu şirketin kurucusu olduğumdan TV’lerin izlenme performansı ile ilgili çok fazla yorum yapmamaya çalışırım. Bu yazıda tek tek televizyonları değil, TV pazarının yıllar içindeki değişimi ile ilgili gözlemlerimi paylaşacağım.

2016 yılının Mart ayında Survivor’ın izlenme oranlarını merak etmiş ve bir yazı kaleme almıştım. O yazıyı geçtiğimiz günlerde tekrar okurken, acaba altı yıl sonra mart ayında izlenme oranları nasıl değişti diye merak ettim. Elde ettiğim sonuçlar şunlar:

Kategori olarak baktığımızda değişen çok bir şey olmamış. En çok izlenen programlar sıralamasında ilk ona giren kategorilerin başında yerli diziler geliyor. Ana haber programları 2016’ya göre daha az ilk on sıralamasına girebiliyorlar; 2016’da ilk onda her gün 2-3 Ana Haber programı yer alırken şimdi genel olarak 1 TV kanalının Ana Haber programı girebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here