FİZİKSEL VE MENTAL EKSİKLİK

0
263

FİZİKSEL VE MENTAL EKSİKLİK. Beşiktaş 1-1 Lokomotiv Moskova

Şenol Hoca, hafta içinde yapılan söyleşilerde, Moskova takımının nasıl bir taktikle oynayacağını tahmin ettiğini söylemişti. Nitekim Moskova takımı da Şenol Hoca’yı yanıltmadı. Onun tahmin ettiği taktikle oynadı. Moskova takımı katı savunma yaparak önce gol yememeyi, hızlı kontra ataklara çıkarak da gol aramayı hedeflemişti. Top Beşiktaşlı futbolculara geçtiğinde 11 Moskovalı oyuncu topun gerisine geçerek savunma yapıyor, topu kaptıklarında ise 4-5 futbolcu ile kontra atağa çıkıyordu.

Şenol Hoca oyuna, kalede Tolga, sağ bekte Beck, sol bekte İsmail, defansın ortasında Rhodolfo-Ersan ikilisi, savunmanın önünde Atiba ve Oğuzhan, onların önünde Gökhan, Sosa, Olcay üçlüsü ve ileri uçta Mario Gomez tertibi ile başladı.

14 - BJK - Lokomotive Moskova 05.11.2015-1

İlk yarıya Beşiktaş baskı yaparak başladı. İlk 10 dakika neredeyse oyunu tek kale maça dönüştürüp, rakibe top göstermediler. Moskova takımı ise 15.dakikadan sonra Beşiktaş yarı sahasında paslaşmaya ve ceza sahasına girmeye başladı. Bu devrede Beşiktaş, kanatlara inerek ceza sahasına orta yapmayı ve Gomez’i topla buluşturmayı pek denemedi. Buna karşın Beşiktaş’ın bekleri her hücumda ileri çıktılar. Ama bekler ortaya yapacağına Gökhan, Sosa ve Olcay’dan birini bulup, topu ona vererek geri dönüyorlardı.

Beşiktaş ilk yarıda net gol pozisyonları yakalamasına rağmen bir türlü golü bulamadı. Özellikle Olcay, rakibin arkasına yaptığı koşuda topu yakalamasına rağmen rakiplerine çalım atma sevdasında kapılınca Beşiktaş’ı net bir gol pozisyonundan etti. İlk yarıda Gökhan, Olcay ve Sosa, lüzumsuz çalım denemeleri ve fantastik pas atma hevesleri yüzünden çok top kaybettiler. Kaybedilen bu toplar takım hücuma çıkarken gerçekleştiğinden, dönüşünde Beşiktaş kalesinde tehlikeli pozisyonlar yarattı.

14 - BJK - Lokomotive Moskova 05.11.2015-5

İlk yarıda Beşiktaş lehine verilmesi gereken net bir penaltı pozisyonu vardı. Hakem bu penaltıyı verse oyunun rengi değişebilirdi. Oyunda taraflar golü bulamayınca ilk yarı beraberlikle tamamlandı. İkinci yarıya Şenol Hoca, Olcay-Quaresma değişikliği ile çıktı. Bu son derece yerinde bir değişiklikti. Beşiktaş ikinci yarıya fırtına gibi başladı. Gökhan, Sosa ve Quaresma ile hücumlarını artıran Beşiktaş net gol pozisyonları yakaladı. Elli sekizinci dakikada Gökhan sol kanattan bindirme yaptı ve topla ceza sahasına girip, sıfıra inerek topu ortaladı. Bu ortaya Quaresma sert ve düz vurarak topu yerden ağlara yolladı.

Moskova takımı bu golden sonra sanki uykudan uyandı; kendi yarı sahasından çıkmayan Lokomotiv’li oyuncular savunmadan hücuma çıkarak oyunu Beşiktaş yarı sahasına yıktılar. Bu hamle de gösterdi ki, Moskova takımı istediği zaman savunma yapıp, istediği zaman hücuma çıkabilen iyi bir takım. Şenol Hoca bu hücumları etkisizleştirmek için Sosa’yı oyundan alıp, Necip’i oyuna soktu. Necip’in oyuna girmesi olumluydu ancak keşke Sosa’nın yerine Gökhan çıksaydı diye düşündük. Zira Gökhan çok yorulmuştu ve çok top kayıpları yapıyordu.

14 - BJK - Lokomotive Moskova 05.11.2015-2

Hazır yorgunluk konusu açılmışken belirteyim; Beşiktaşlı futbolcuların en büyük sorunu fizik kondisyonlarının 90 dakikaya yayılamaması. Özellikle bekler maçın sonuna doğru oyunda düşüyor ve rakibe pozisyon veriyorlar. Bir de bu tür önemli maçlarda golden sonra geri yaslanarak, skoru koruma derdine düşüyorlar. Böyle olunca da rakip net gol pozisyonları üretmeye başlıyor. Nitekim rakibin golü de böyle geri yaslanıldığı bir bölümde geldi. Pozisyon öncesinde İsmail biraz dikkatli olsa rakip ofsayta düşecekti. Ancak İsmail’de hem fiziksel hem de mental yorgunluk başlamıştı.

Beşiktaş uzatma dakikalarında çok net bir gol pozisyonu daha yakaladı ama topa yanlış adam vurunca galibiyet şansı kaçtı. Ersan topu hemen yanı başındaki Gomez’e bıraksa, Beşiktaş’ın bu maçtan üç puanla ayrılması sürpriz olmazdı.

14 - BJK - Lokomotive Moskova 05.11.2015-4

Skenderbeu takımının Lisbon’a yaptığı sürpriz guruptaki dengeleri altüst etti. Beşiktaş bu maçta üç puanla ayrılsa gruptan çıkmayı garantileyecekti. Şimdi Skenderbeu’yu içerde yenip, Lizbon takımından da deplasman en az bir puan alması gerekiyor. Bence Beşiktaş bunu yapabilir ve bu gruptan lider çıkabilir.

MAÇIN AYRINTILARI
Stat: Atatürk Olimpiyat

Hakemler: Felix Zwayer, Rafael Foltyn, Holger Henschel, Mike Pickel  (4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, İsmail, Atiba, Oğuzhan(Dk.83 Cenk), Gökhan, Sosa(Dk.72 Necip), Olcay(Dk.46 Quaresma), Gomez

Yedekler: Günay, Serdar, Tosic, Necip, Kerim, Quaresma, Cenk

Teknik Direktör: Şenol Güneş

  1. Moskova:Guilherme, Durica, Denisov, Shishkin, Yanbaev, Fernandes(Dk.74 Miranchuk), Kolomeytsev, Samedov, N’Dinga, Maicon(Dk.90+ Grigoryev), Niasse(Dk.90 Skuletic)Yedekler: Abaev, Logashov, Makarov, Grigoryev, Barinov, Miranchuk, Skuletic

    Teknik Direktör: Igor Cherevchenko

    Goller: Quaresma (Dk.58), Niasse (Dk.76)

    Sarı Kartlar: Ersan (Dk.49), Niasse (Dk.61)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here