DEPLASMANDA BİR PUAN İYİDİR

0
356

DEPLASMANDA BİR PUAN İYİDİR. Lokomotiv Moskova 1 – 1 Beşiktaş

UEFA Avrupa Liginin bu üçüncü maçından önce Lokomotiv takımı 6 puanla liderdi. Bu maça gelmeden önce camianın büyük çoğunluğu alınacak bir puanın değerli olacağı inancındaydı. Ama maç bittikten sonra herkes kaçan üç puana üzüldü.

Lokomotiv Moskova’nın, Sporting takımını Lizbon’da mağlup etmesini gözümüzde çok büyütmüşüz. Beşiktaş bu takımı deplasmanda yenebilecek güçteydi. Ancak gerek hava koşulları gerekse bireysel hatalar bu galibiyetin gerçekleşmesini engelledi.

11 - L.Moskova - BJK 22.10.2015-7

Şenol Hoca bu maça, son maçlardan alıştığımız kadrosu ile çıkmıştı. Kalede Tolga, sağ bekte Beck, sol bekte İsmail, defansın ortasında Rhodolfo-Ersan ikilisi, onların önünde Atiba ve Oğuzhan, orta sahanın sağında Gökhan, solunda Quaresma, ortasında Sosa ve ileri uçta Gomez görev yapıyordu.

İki takım da oyuna temkinli başladı. Birbirinin açıklarını arayıp, kontra atakla gole gitmeyi hedeflemişlerdi. Lokomotiv takımının kendi sahasında kontra atak futbolunu tercih etmesi, Beşiktaş’tan çekindiğini göstermekteydi. Ancak bu takımın kontra atağa çok iyi çıktığını söylemeden geçemeyeceğim.

11 - L.Moskova - BJK 22.10.2015-6

İlk yarı iki takım için de kayıp bir 45 dakika oldu. Bu 45 dakikadan aklımızda neler kaldı diye sorarsak; 23.dakikada Gökhan’ın topla ceza sahasına girerken düşürülmesine hakem devam deyince top Gomez’in önüne düştü. Gomez de sağ çaprazdan şansını denedi ama top yan ağlarda kaldı. Otuz altıncı dakikada Beck’in ortaladığı topa yükselen Gomez’in kafa vuruşu yandan dışarı gitti. Rakibin tek pozisyonu ise 37.dakikada Ndinga’nın attığı etksiz şuttu.

İkinci yarıya Beşiktaş nerdeyse golle başlayacaktı; Ersan’ın kendi ceza sahası önünden ileriye attığı uzun pası Gomez kafasıyla arkaya aşırttı. Bu topa hareketlenen Gökhan topa sahip oldu ve rakip defans oyuncularını peşine takarak ceza sahasına girdi. Kaleci ile karşı karşıya kalan Gökhan sağ ayağı yerine sol ayağı ile vurmayı tercih edince top farklı bir şekilde dışarı gitti.

11 - L.Moskova - BJK 22.10.2015-2

Kaçan bu gol fırsatından hemen sonra Lokomotiv takımı toparlandı ve Beşiktaş’ın üzerine organize bir şekilde gelmeye başladı. Özellikle Maicon ve Niasse etkili ataklara liderlik ederek Beşiktaş defansını zor durumda bıraktılar. Attıkları golde de bu iki ismin imzası vardı. Elli dördüncü dakikada Sosa’nın ayağındaki topu kaptırması golü getirdi. Topla sol çaprazda buluşan Niasse ceza sahasına girip topu Maicon’a ortaladı. Maicon, Ersan’in markajına rağmen topu kontrol edip, sağa çektikten sonra şutunu çekti ve top ağlara gitti. Bir defans oyuncusunun, ceza sahası içinde rakibine topu düzeltip, vurma şansı vermemesi gerekir.

Bu golden sonra Beşiktaşlı oyuncular kendine geldiler. Şenol Hoca 57.dakikada Sosa-Necip değişikliğine gitti. Bu değişiklik Beşiktaş’ın orta sahasını güçlendirirken, Oğuzhan’ın da daha rahat hücuma çıkmasını sağladı. Nitekim Beşiktaş’ın attığı golde de Oğuzhan’ın ileri çıkarak yaptığı asistin payı büyüktü; 64.dakikada Oğuzhan çalımlarla getirdiği topu ceza sahası yayı üzerine doğru hareketlenen Gomez’e attı. Gomez, önündeki kalabalığa rağmen topu soluna çekerek önünü boşalttı ve sağ çapraza şutunu çekti. Top kalecinin solunda ağlara gitti ve skora denge geldi.

11 - L.Moskova - BJK 22.10.2015-5

Beşiktaş’ın golünden sonra Lokomotiv takımı oyuncularının sinirleri bir hayli gerildi. Sert faullerle Beşiktaş’ı durdurmaya çalıştılar. Altmış dokuzuncu dakikada, Türkiye’den tanıdığımız Corluka topsuz alanda Oğuzhan’a vurunca kırmızı kartla oyun dışı kaldı. On kişi kalan rakibinin üzerine giden Beşiktaşlı oyuncular, Quaresma ve Cenk ile yakaladıkları iki net gol pozisyonundan yararlanamadılar. Maç 1-1 beraberlikle bitti.

Gözlerim maç boyunca eski dost Fernandes’in üzerindeydi. Fernandes’in performansı iyice düşmüş. Oyunda kaldığı sürece son derece etkisizdi. Oğuzhan’ı marke etmeye çalışırken, Oğuzhan’ın kısa sürede kendini bu kadar geliştirmesine şaşırmıştır. Oğuzhan bu maçta çok iyi bir performans sergiledi. Atiba’nın yanında oynarken hem defansif yeteneklerini geliştirmiş hem de top çalma becerisini kazanmış. Atiba için hiçbir yorum yapmaya gerek yok. Orta sahanın dinamosu olarak çalışmaya devam ediyor.

11 - L.Moskova - BJK 22.10.2015-3

Şenol Hoca’nın en sevdiği oyun şekli, beklerin oyunda aktif olması ve kenarlardan getirdikleri toplarla orta yapmalarıdır. İsmail ve Beck, Hoca’nın bu isteğini karşılar duruma geldiler. İsmail sakatlıktan sonraki bu oyun performansı ile takdiri hak ediyor.

Beşiktaş bu takımı İstanbul’da yener ve 12 puanla bu guruptan lider olarak çıkar.

 
MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Lokomotiv

Hakemler: Serge Gumienny, Jimmy Cremers, Thibaud Nijssen, Dirk Gilon(4. Hakem)
 
Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, İsmail, Atiba, Oğuzhan, Sosa(Dk.57 Necip), Gökhan(Dk.65 Cenk), Quaresma(Dk.87 Kerim), Gomez

Yedekler: Günay, Serdar, Milosevic, Tosic, Necip, Kerim, Cenk
Teknik Direktör: Şenol Güneş

L. Moskova: Marinato, Denisov, Corluka, Roman, Taras, Fernandes(Dk.73 Durica), Ndinga, Samedov, Kolomeitsev, Maicon(Dk.80 Kasaev), Niasse(Dk.88 Grigorev)
Yedekler: Abaev, Yanbaev, Durica, Kasaev, Grigorev, Miranchuk, Skuletic
 

Teknik Direktör: Igor Cherevchenko

Goller: Maicon (Dk.54), Gomez (Dk.64)

Sarı Kartlar: Ndinga (Dk.44), İsmail (Dk.62), Oğuzhan (Dk.69), Marinato (Dk.69), Samedov (Dk.69), Niasse (Dk.70), Gomez (Dk.81)

Kırmızı Kart: Corluka (Dk.69)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here