SONUÇ ALDATMASIN!

0
208

SONUÇ ALDATMASIN! Mersin İdman Yurdu 2 – Beşiktaş 5

Ligin ilk maçları en zor maçlardır. Ağır bir hazırlık döneminden çıkılmıştır, yeni transferler takıma katılmıştır. Yeniler ile eskilerin bir tanışma ve uyum süreci vardır; Bu da birlikte maç yaparak gerçekleşir. Dolayısıyla ligin ilk haftalarını kazasız atlatmak çok önemlidir.

Beşiktaş’ın kazandığı bu farklı galibiyet, hem takımının başında ilk resmi maça çıkan Şenol Hocanın, hem futbolcuların hem de taraftarın moralini yükseltmiştir. Sadece moralleri yükseltmemiş, beklentileri de artırmıştır. Bundan sonraki maçlarda da göze hoş gelen bir futbol ve bol gollü sonuçlar beklenecektir.

Maçın değerlendirmesine başlamadan önce, o sıcak hava koşullarında mücadele etmek zorunda kalan her iki takımı da kutlamalıyız. Sıcaklığı bir yana koyun, nemden nefes almanın bile zor olduğu bir ortamda, ellerinden geleni yaptılar. Üstelik keyifli ve bol gollü bir maç izlettiler.

M.I.Yurdu - BJK 16.08.2016 -3

Hemen Beşiktaş’ın kadrosuna bir göz atalım; Kalede Tolga, sağ bekte Beck, sol bekte Tosiç, defansın ortasında Ersan-Rhodolfo ikilisi, önlibero mevkiinde Atiba ve Oğuzhan, onların önünde Quaresma, Olcay, Gökhan üçlüsü ve ileri uçta Cenk Tosun vardı.

Bu kadronun sahaya dizilişi 4-2-3-1 şeklinde idi. Ancak oyun içerisinde Oğuzhan savunma görevinden çok, hücuma çıktığından diziliş, 4-1-4-1’e döndü. Orta sahadaki savunma görevini Atiba tek başına üstlenmeye çalıştı. Mersin İdman Yurdu bu zaafı çok iyi değerlendirememesine rağmen ilk yarıda golü bularak durumu 1-1’e getirdi. Şenol hoca da bu zafiyeti görmüş olmalı ki, ikinci yarıya başlarken Quaresma’yı oyundan alıp, Necip’i Atiba’nın yanında görevlendirdi. Oğuzhan ise, Quaresma’nın yerine oyun kurucu rolünü üstlendi.

Beşiktaş maça fırtına gibi başladı. Nerdeyse kaleci dahil pres yapıp, takım olarak hücuma katıldılar. İlk 5 dakika içinde net 4 gol pozisyonu yakaladılar. Bu pozisyonlardan birinde, Atiba’nın kafa şutu direkten döndü. Hak edilen gol ise 9.dakikada geldi; Atiba’nın Oğuzhan’a attığı pas ile başlayan atakta, Oğuzhan soldan ceza sahasına girerek topu Cenk Tosun’a aktardı. Cenk topu ayağı ile önüne çekerken rakibini de, tabiri caiz ise, “bakkala yolladı”. Düzgün bir vuruşla topu kalecinin yanından ağlara yollayarak Beşiktaş’ı 1-0 öne geçirdi.

M.I.Yurdu - BJK 16.08.2016 -6

Yedikleri bu golden sonra M.İ.Yurdu takımı gol için ileri çıkmaya başladılar. 20.dakikada Nakoulma ile kazandıkları golün provasını en az üç kere yaptılar. Ama ne Rhodolfo ne de Ersan Gülüm bu provalardan ders çıkartmadılar. İkisinin arasına ve arkasına atılan her top tehlikeli oldu. Gol olmadan önce, Rhodolfo, Nakaulma’yı tam arkasından marke etmişken, birden fikir değiştirip, ofsayta düşürmek için serbest bıraktı. Ofsayta düşmeyen Nakoulma Tolga ile karşı karşıya kaldı. Tolga topa müdahale etmek istedi ama başaramadı, top ağlara gitti. Allahtan bu pozisyon gol oldu, yoksa Tolga yaptığı müdahale sonrasında hem penaltı yapmış hem de kırmızı kart görmüş olacaktı.

Bu golden sonra Beşiktaş atakları sıklaştı, rakibi kendi yarı sahasına hapsettiler ama ileride Quaresma ve Gökhan Töre’nin topla fazla oynaması ve topu ezmeleri gollük pozisyon üretmedi. Bu durumda Oğuzhan tekrar sahneye çıktı; Orta sahada rakibine çok şık bir çalım atarak başlattığı atakta topu Olcay’a kazandırdı. Olcay topla sola kaçarken, ceza sahasına hareketlenen Cenk’e pasını attı. Cenk ceza sahası yayı üzerinde topu Oğuzhan’a aktardı. Oğuzhan, üç rakip futbolcu arasından çok şık bir ara pası ile Olcay’ı topla buluşturdu. Kaleci ile karşı karşıya olan Olcay, daha müsait pozisyonda olan Cenk’e pas attı. Bu pas, Cenk’in maç sonucu demeçlerinde söylediği gibi, “Al da at” pası idi, Cenk de topu boş kaleye yuvarladı. Devre 2-1 Beşiktaş’ın üstünlüğü ile sonuçlandı.

M.I.Yurdu - BJK 16.08.2016 -2

İkinci yarıya, yazımızın ilk bölümlerinde belirttiğimiz değişiklikle başlayınca, rakibin atakları orta sahada başlamadan önlenmiş oldu. Necip, Atiba’nın yükünü hafifletirken, iyi bir performans sergileyerek rakibin ani ataklarını engelledi.

Beşiktaş’ı rahatlatan gol, M.İ.Yurdu futbolcusu Mehmet Taş’ın 65.dakikada gördüğü kırmızı karttan üç dakika sonra geldi. Olcay’la başlayan atakta, Oğuzhan topla buluştu. Ceza sahasına koşan Cenk’e bekletmeden bir ara pası attı. Topla buluşan Cenk, topa vurmadan önce kafasını kaldırıp, nereye atacağına baktı ve sağ çaprazdan düzgün bir vuruşla topu ağlara yolladı.

Bu golden sonra oyun Beşiktaş lehine koptu, M.İ.Yurdu oyundan düştü. Üçüncü golden beş dakika sonra da Olcay’ın golü geldi. Oğuzhan’ın yine usta işi bir ara pası ile ceza sahasında buluşan Olcay, kalecinin sağından uzak kale direğinin dibine topu yolladı ve dördüncü golü attı.

Dördüncü golden sonra Şenol Hoca Oğuzhan’ı alıp, Mario Gomez’i oyuna soktu. İlerleyen dakikalarda ise Cenk Tosun’u çıkartıp, Kerim’e şans verdi. Maç 4-1 biter diye düşündüğümüz dakikalarda Tosiç’in büyük hatası sonucu kaptırdığı top Beşiktaş kalesinde gol oldu. Gol perdesini ise, sahanın yıldızlarından Olcay’ın yaptığı asisti iy bir vuruşla ağlara yollayan Kerim yaptı.

M.I.Yurdu - BJK 16.08.2016 -1

Buraya kadar her şey iyi gözüküyor. Ama skor ve göze hoş gelen futbola rağmen Beşiktaş’ın çok eksikleri var. Öncelikle defans bloğunda sorunlar büyük. Rhodolfo ve Ersan ikilisi çok ağırlar. Bu ikilinin arkasında atılacak her top gol pozisyonu yaratır. Tosiç ise ne Motta’dan ne de İsmail’de iyi gözükmedi. İkinci goldeki hatası affedilir gibi değil. Taça atmaya kıyamadığı top gol oldu.

Diğer mevkilere geçmeden önce kaleci sorununu da atlamayalım. Tolga bu takımın 1.kalecisi olacaksa sorun yaşatır. Onun tecrübesindeki bir kalecinin, topu ceza sahası dışında, rakibin ayağından almanın cezasının kırmızı kart olduğunu bilmesi gerekir. Neyse ki hakem sarı kartla ile geçiştirdi. Bu sarı kart da hakemin Beşiktaş’a ve Tolga’ya yaptığı bir kıyak idi.

Tolgay ve Veli’nin yokluğunda orta sahada Atiba’nın yanında Necip oynamalı. Hatta Serdar Kurtuluş bile bu pozisyonda oynayabilir. Ama Oğuzhan asla! İlk yarıdaki diziliş ile güçlü bir takıma karşı oynansa sonuç Beşiktaş aleyhine bir facia olurdu. Oğuzhan’ın bu maçtaki güzel ve etkili futbolunda rakibin onu markaj altına almamasının etkisi büyüktü. Quaresma, Olcay ve Gökhan ile uğraşırken Oğuzhan’ı boş bıraktılar. Oğuzhan her maçta bu kadar rahat oynayıp, boş alan bulamayabilir. Böyle durumlarda da haksız yere bu çocuğu eleştirmemek lazım.

M.I.Yurdu - BJK 16.08.2016 -4

Quaresma ise bence oyun kuruculuğuna hiç soyunmamalı. Sol açıkta Olcay ile rotasyonlu kullanılmalı. Ya da Gökhan’ın verimi düştüğünde onun mevkiini doldurmalı. Gökhan ise bir an önce kendine gelmeli. Halen futbolu kendine oynamaya çalışıyor. Futbolun, takım oyunu olduğunu hatırlamalı ve istediği pasları alamadığında küsmemeli.

Yukarıda saydığım sorunlar giderilebilecek sorunlar. Şenol hoca bu sorunların üstesinden gelebilir. Bence orta sahaya transfer yerine, defansın ortasına çabuk bir adam alınsa çok daha yararlı olur. Atiba’nın yanında Serdar da Necip de iş yapar. Beşiktaş’ın gerçek performansını görmek için Trabzonspor maçını beklememiz gerekiyor.
MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Mersin

Hakemler:  Bülent Yıldırım, Ekrem Kan, Asım Yusuf Öz, Bülent Gökçü(4. Hakem)
 
Beşiktaş: Tolga, Beck, Rhodolfo, Ersan, Tosic, Atiba, Oğuzhan(Dk.74 Gomez), Gökhan, Olcay, Quaresma(Dk.46 Necip), Cenk T.(Dk.82 Kerim)
 
Yedekler: Günay, Necip, İsmail, Kerim, Serdar, Milosevic, Gomez

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Mersin İ.Y.: Mihaylov, Serkan, Vederson, Mitrovic, Sadiku, Khalili(Dk.83 Güven), Mehmet, OktayDk.70 Pedriel), Nakoulma, Tita(Dk.46 Halil), Welliton

Yedekler: Muammer, Halil, Nurulla, Enes, Güven, Pedriel, Futacs
 
Teknik Direktör: Mesut Bakkal

Goller: Cenk T.(Dk.9, 44, 68), Nakoulma (Dk.20, 89), Olcay (Dk.73), Kerim (Dk.90+)
 
Sarı Kartlar: Mehmet T. (Dk.37, 65), Oğuzhan (Dk.50), Vederson (Dk.73), Tolga (Dk.87)

Kırmızı Kart: Mehmet T. (Dk.65)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here