Kolay Bir Galibiyet Oldu!

0
257

Kolay Bir Galibiyet Oldu! (Kasımpaşaspor 1 – Beşiktaş 5)

Kasımpaşaspor her nedense Beşiktaş maçlarına aşırı motive olmuş bir şekilde çıkar ve diğer takımlara karşı gösteremediği performansı göstermeye çalışır. Beşiktaş’tan transfer edilmiş yönetim kurulu üyelerinin bu motivasyonda payı olduğunu düşünüyorum. Bir de Beşiktaş’ın eski spor direktörü Önder Özen teknik direktör olarak transfer edilince bu maçın çok zor geçeceğine inanmıştık. Umulan olmadı ve Beşiktaş beş golle Kasımpaşaspor’u devirdi. Aslında Beşiktaş daha üçüncü dakikada öne geçmese Kasımpaşaspor daha dirençli olabilirdi. Ama dirençleri her iki yarının başında gelen gollerle kırıldı.

Bu maç Beşiktaş için ‘tamam ya da devam’ maçıydı. Biliç bunun farkında olduğundan Kasımpaşa karşısına çift santraforla çıkmıştı; kalede Günay, sağ bekte Serdar, sol bekte Motta, defansın ortasında Sivok-Ersan ikilisi, orta sahanın ortasında Tolgay-Atiba ikilisi, sağda Sosa, solda Olcay ve ileri uçta Mustafa Pektemek- Demba Ba ikilisi vardı. Zannederim Önder hoca Beşiktaş’ın 4-4-2 taktiğiyle oynayacağını tahmin etmiyordu. Bu taktiğe karşı kendi taktiğini gözden geçirme fırsatı bulamadan kalesinde golü gördü. Sağ kanatta Serdar Kurtuluş’un düşürülmesi ile kazanılan serbest vuruşta topun başına Sosa geçti. Sosa topu arka direğe koşu yapan Sivok’a ortaladı. Sivok topu kafa ile Mustafa Pektemek’e aktardı. Mustafa da güzel bir kafa vuruşu ile topu ağlara yolladı.
49 - Kasimpasa - BJK 18.04.2015-4

Bu golden sonra Beşiktaş yaklaşık 25 dakika rakibi kendi ceza sahasına yaklaştırmadı. Oyunun temposunu kendine göre ayarlayarak, kendi sahasında yaptığı hazırlık pasları ile rakibi üzerine çekmek istedi. Ancak Kasımpaşaspor, 1-0 geriye düşmüş olmalarına rağmen, farkın açılmaması için Beşiktaş’ın üstüne gelmedi ve kontra atak pozisyonlar bulabilmek için kendi yarı sahasında kaldı. Maçın kırılma anı Babel’in Günay’la karşı karşıya kaldığı pozisyonda atamadığı, daha doğrusu Günay’ın kurtardığı goldü. Bu pozisyonda Ersan’ın yavaşlığı ve yanlış pozisyon alması Beşiktaş’a pahalıya mal olabilirdi.

Üst üste pozisyonlar yakalayan Beşiktaş ikinci golüne 38.dakikada kavuştu. Bu golün içinde de Sosa vardı; sağ kanatta gelişen atakta Sosa, ceza sahası yayına hareketlenen Olcay’a bir pas çıkarttı. Olcay arkasından gelen Demba Ba’yı görünce topun üstünden atladı ve Demba Ba’yı topla buluşturdu. Kaleciyle karşı karşıya kalan Demba Ba kaleciyi de çalımlayarak topu ağlara yolladı.
Beşiktaş soyunma odasına iki farklı üstünlükle gider dediğimiz anda golü yedi. Beşiktaş’ın sağ kanadında, Sivok’un Adem’e yaptığı faul sonucunda kazanılan sebest vuruşta topun başına geçen Tunay arka direğe topu ortaladı. Kimseye çarpmayan top altı pasa düşerek kaleci Günay’ı şaşırttı ve ağlara gitti. İlk yarı Beşiktaş’ın 2-1 üstünlüğü ile sonuçlandı.
49 - Kasimpasa - BJK 18.04.2015-1

İkiye bir üstünlük her takım için tehlikeli bir sonuçtur; Geriden geleni kamçılar, öndekini panikletir. Beşiktaş’ın zor bir ikinci yarı oynayacağını düşünürken 50.dakikada üçüncü golü bularak oyunu koparttı; Sağ kanattan atak yapan Sosa ceza sahası içinde Olcay’ı topla buluşturdu. Olcay kalabalık arasından Motta’ya güzel bir pas çıkarttı. Motta ise ceza sahası dışından güzel bir vuruşla topu ağlara yolladı. Bu golden sonra Kasımpaşalı futbolcular disiplinden koptu ve oyundan düştüler. Bu panik anlarında Barış, Demba Ba’yı ceza sahasına girerken arkadan indirince, direk kırmızı kart görerek oyundan ihraç edildi. On kişi kalan Kasımpaşa yenilgiyi kabullenmiş bir oyunla farkın açılmaması için oynamaya başladı.

Beşiktaş bu dakikalardan sonra tempoyu düşürdü ve daha rahat bir oyun oynamaya başladı. Rakibin eksik kalmasından yararlanarak kendi yarı sahasına çekildi ve kontra ataklarla gole gitmeyi denedi. Yetmiş beşinci dakikada Mustafa Pektemek’in aşırtma pasına Olcay gelişine vurdu ve farkı üçe çıkarttı. Kasımpaşalı oyuncular bu golden sonra iyice dağıldılar. Tribünlerden gelen tepkilere Adem küfürle karşılık verince direk kırmızı kart görerek takımını 9 kişi bıraktı. Beşiktaş’ın üç golünde büyük katkısı olan Sosa, 86.dakikada son noktayı koyarak durumu 5-1’e getirdi.
49 - Kasimpasa - BJK 18.04.2015-2

Sosa’nın bu maçtaki performansı umut vericiydi. Zira geriye kalan maçlarda Sosa’ya çok ihtiyaç duyulacak. Maçın diğer bir kazanımı ise Günay’dı. Günay oynadığı her maçta tecrübesini artırıp, güven veriyor. Beşiktaş’ın iyi bir kaleci kazandığına inanıyorum.

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: R. Tayyip Erdoğan

Hakemler: Mustafa Kamil Abitoğlu, Adil Sinem, Asım Yusuf Öz, Çağdaş Altay(4. Hakem)

Beşiktaş: Günay, Serdar, Ersan, Sivok, Motta, Atiba(Dk.87 Necip), Sosa, Tolgay(Dk.84 Oğuzhan), Olcay, Mustafa, Demba Ba(Dk.76 Kerim)

Yedekler: Veysel, Pedro, Opare, Necip, Kerim, Oğuzhan, Cenk

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Kasımpaşa: Isaksson, İlhan, Veysel(Dk.87 Erhan), Barış, Sancak(Dk.84 Ferhat), Donk, Scarione, Castro, Babel, Tunay(Dk.72 Malki), Adem

Yedekler: Ertaç, Erhan, Dvali, İsmail, Alpaslan, Ferhat, Malki

Teknik Direktör: Önder Özen

Goller: Mustafa (Dk.3), Demba Ba (Dk.38), Tunay (Dk.41) Motta (Dk.50), Olcay (Dk.75), Sosa (Dk.86)

Sarı Kart: İlhan (Dk.38)

Kırmızı Kartlar: Barış (Dk.53), Adem (Dk.77)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here