Üç Puan Beşiktaş’a, Alkışlar Rize’ye

0
456

Üç Puan Beşiktaş’a, Alkışlar Rize’ye… Rizespor 1 – Beşiktaş 2

Öncelikle yine bir haksızlığa dikkat çekelim; Galatasaray kupa maçını 4 Şubat Çarşamba günü oynuyor ve Lig maçını Pazartesi oynuyor, Beşiktaş ise kupa maçını Perşembe ve hemen 2 gün sonra, Pazar günü Lig maçını oynuyor. Yani Galatasaray’a 4 gün dinlenme ve hazırlanma imkanı sağlanırken, Beşiktaş’a 2 gün dinlenme yeterli görülüyor. Bu adaletsizliklere artık bir dur demenin zamanı geldi.

Bu hafta Fenerbahçe’nin puan kaybetmesiyle birlikte Beşiktaş’a lider olma şansı doğdu. Rizespor’u yendiği takdirde 1 puan farkla lider olacaktı. Bu durum maçın önemini daha da artırdı. Bu maçı önemli kılan başka bir faktör ise maçın hakemiydi. GS ile oynan lig maçında Beşiktaş’ın yenilmesine neden olan kararlarından dolayı eleştirilen Cüneyt Çakır yine bir Beşiktaş maçına verilmişti.

Biliç sahaya; kalede Tolga, sağ bekte Serdar, sol bekte Motta, defansın ortasında Ersan-Pedro ikilisi, orta sahada Veli, Oğuzhan, Sosa, ileri ucun sağında Gökhan, solunda Olcay ve ileride Demba Ba vardı. Biliç’in Veli’nin yanında Atiba’yı değil de Oğuzhan’ı oynatması ilginçti.
36 - Rizespor - BJK 08.01.2015 -5

Maça Rizespor çok hızlı ve istekli başladı. Ayağa hızlı paslarla hem topa hakim olma hem de hızlı hücuma çıkma isteğindeydiler. Top Beşiktaş’a geçtiğinde ise pres yaparak Beşiktaş’a topla oynama alanı bırakmıyorlardı. İlk 20 dakika bu hızlı pas trafiği ve presle geçti. Ancak bu taktik sonucunda Rizespor, Beşiktaş kalesinde tehlikeli sayılabilecek pozisyonlar üretemediler.
Maçın tehlikeli denebilecek ilk atağı 8.dakikada Beşiktaş’tan geldi. Sol kanatta, ceza sahasının çaprazında kazanılan serbest vuruşu Sosa kullandı. Yakın kale direğine yaptığı ortaya Demba Ba hamle yaptı ve dokundu. Top direğin yanından avuta gitti. İkinci önemli gol pozisyonu da yine Beşiktaş’tan geldi. On sekizinci dakikada gelişen Beşiktaş atağında Sosa ceza sahası dışından kaleye sert vurdu ve top az farkla yandan auta çıktı.

İlk 20 dakikada top genelde orta sahaya sıkıştı. Bu dakikalarda Rizespor’un üstünlük sağladığı izlenimi vardı. Ancak Rizespor’un bu baskılı oyununa rağmen ilk 20 dakikada topa sahip olma oranında Beşiktaş’ın %58 üstünlüğü vardı. İlk yarının ikinci bölümünde ise Rizespor daha etkili olan taraftı. Bu bölümde Rizespor’un en tehlikeli atağı 23.dakikada yaşandı; Kullanılan korner atışında ceza sahası içine gelen topa Pedro Franco ters bir vuruş yaptı ve kaleci Tolga son anda topu kornere çeldi. İlk yarıda kayda değer başka bir pozisyon yaşanmadı ve devre 0-0 sonuçlandı.
36 - Rizespor - BJK 08.01.2015 -1

İkinci yarıya iki takım da bambaşka bir anlayışla çıktılar. Belli ki devre arasında her iki takımın hocası da oyuncuları uyarmıştı. İkinci yarının ilk tehlikeli atağı 51.dakikada Rizespor’dan geldi. Ceza sahasına giren Holosko sağ çaprazdan kaleye sert vurdu ama top üstten auta çıktı. Bu pozisyondan bir dakika sonra ise Beşiktaş’ın tehlikeli atağı gelişti; Sosa sağ kanattan ceza sahası içine ortasını yaptı, Demba Ba yükseldi ve kafayı vurdu ama top üstten auta çıktı. Bu pozisyondan bir dakika sonra Sosa ceza sahası dışından kaleye sert vurdu ama kaleci Serkan topa iki hamlede sahip oldu.

Beşiktaş’ın bu dakikalarda yarattığı baskı golün habercisiydi. Elli altıncı dakikada Motta’nın ara pası ile ceza sahasında buluşan Gökhan Töre hemen kaleye döndü ve sert bir şut çıkarttı. Kaleci Serkan bu topu güçlükle kornere yolladı. Bu pozisyondan üç dakika sonra Beşiktaş Sosa’nın attığı gol ile 1-0 öne geçti. Orta sahada Oğuzhan’ın Kıvanç’tan söküp aldığı topla başlayan atakta Sosa topa hakim olduktan sonra ceza sahasına hareketlendi. Ceza sahası önünde Demba Ba ile duvar paslaşması yaparak içeriye girdi, dar açıdan, kalecinin kapattığı köşeden kaleye yerden vurdu ve topu ağlara gönderdi. Sosa adeta topu iğnenin deliğinden geçirdi.
36 - Rizespor - BJK 08.01.2015 -3

Kıvanç, pozisyonun başlangıcında Oğuzhan’ın kendisine faul yaptığını iddia ederek Cüneyt Çakır’a hakaret edince doğrudan kırmızı kartla oyundan atıldı. Bu kırmızı kart ile ateşlenen Rizespor, hızlı hücumlarla Beşiktaş sahasına inmeye başladı. On kişi kalan rakibinin bu hırslı oyununa ayak uyduramayan ve oyunu soğutamayan Beşiktaşlı futbolcular 62.dakikada kalelerinde golü gördüler. Sol kanattan bindirme yapan Eren ceza sahası içine ortasını yaptı. Tolga çıktı ama topu alamadı ve arka direkte Sercan Kaya kafayla topu ağlara gönderdi. Bu gol başta Tolga olmak üzere, tüm Beşiktaş defansının ortak hatası ile gerçekleşti.

On kişi ile beraberliği yakalayan Rizespor daha da cesaretlenerek Beşiktaş’ın üstüne gelmeye başladı. Ancak bu aşırı motivasyon Rizespor’un 9 kişi kalmasına neden oldu. Altmış beşinci dakikada Rizesporlu Koray, Motta’ya çok sert bir harekette bulununca doğrudan kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Rakip dokuz kişi kaldıktan sonra ilk değişikliğini yapan Biliç, Veli’nin yerine Atiba’yı oyuna soktu.
36 - Rizespor - BJK 08.01.2015 -2

Bu dakikalarda Sosa ve Oğuzhan gibi oyuncuların oyunu soğutup, ayağa paslarla topa hakim olması gerekirken, tam tersi oldu ve Beşiktaşlı futbolcular Rizespor’un temposuna ayak uydurmaya çalıştılar. Sakin olması gereken taraf, gereksiz bir telaş içindeydi. Beşiktaşlı futbolcuların yapamadığını Obraniak yaptı ve ceza sahası içinde Sosa’nın ortasını elle keserek penaltıya neden oldu. Penaltı atışını kullanan Demba Ba kaleciyi ters köşeye yatırarak Beşiktaş’ı 2-1 öne geçirdi.

Koray’ın atılmasından, 88.dakikadaki penaltıya kadar geçen 23 dakikalık bölümde Beşiktaş 9 kişi kalmış rakibine karşı üstünlük sağlayamadı. Bunun başlıca nedeni, galibiyetin getireceği Lig liderliğiydi. Oyunun bu bölümünde takıma liderlik yapacak, oyunu ve arkadaşlarını kontrol edecek bir lider oyuncu eksikli kendini hissettirdi. Başta Sosa olma üzere kimse bu role soyunmayınca Beşiktaş paniği üstünden atamayıp, oyuna hakim olamadı.

Beşiktaşlı futbolcular henüz liderliğin getireceği psikolojiye hazır değiller. Liderlik pozisyonunu nasıl yöneteceklerini de bilmiyorlar. Biliç’in en kısa zamanda liderlik özellikleri olan futbolcularının sahada insiyatif almalarını sağlaması ve liderlik stresi ile nasıl baş edileceği konusunda takımını eğitmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu futbolcular lüzumsuz kartlar görüp, çok kolay puanlar kaybedebilirler. Şu andan sonra Beşiktaş’ın en büyük rakibi futbolcuların formalarına sinen strestir.
36 - Rizespor - BJK 08.01.2015 -4

Rizespor’u ve teknik direktörü Hikmet Karaman’ı da tebrik etmeden geçmek haksızlık olurdu. On kişi ile Beşiktaş’a gol atıp, dokuz kişi kaldıklarında bile çift forvetle oynama cesareti gösterdiler. Acemilik yapmasalar 9 kişiyle bile en az bir puanı alabileceklerdi.

Hakem Çakır’a gelince; Bu maçta genel olarak doğru kararlar vermiş olmasına rağmen yine eyyam yapmaktan vazgeçmedi. Penaltıya neden olan Obraniak’a sarı kart göstermesi gerekiyordu. Ancak bu futbolcunun 83.dakikada sarı kart görmüş olması ve Rizespor’un 9 kşi kalmış olması Cüneyt Çakır’ın 2.sarı kartı gösterememesine neden oldu.

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Yeni Rize Şehir

Hakemler: Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Serkan Ergün (4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Serdar, Ersan, Pedro, Motta, Veli(Dk.68 Atiba), Gökhan, Oğuzhan(Dk.78 Tolgay), Sosa, Olcay(Dk.67 Kerim), Demba Ba

Yedekler: Cenk, İsmail, Atınç, Necip, Tolgay, Atiba, Kerim

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Ç. Rizespor: Serkan, Giray, Oboabona, Koray, Sylvestre, Eren, Sercan, Kıvanç, Obraniak, Ümit(Dk.58 Lafferty), Holosko,

Yedekler: Aykut, Orhan, A. Adnan, Engin, Murat, Lafferty, Tevfik

Teknik Direktör: Hikmet Karaman

Goller: Sosa (Dk.59), Sercan (Dk.62), Demba Ba (Dk.88 Pen.)

Sarı Kartlar: Kıvanç (Dk.2), Olcay (Dk.45), Oboabona (Dk.55), Ersan (Dk.68), Obraniak (Dk.83)

Kırmızı Kartlar: Kıvanç (Dk.60), Koray (Dk.65)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here