Veli Tarihe Not Düştü!

0
519

Veli Tarihe Not Düştü! Beşiktaş 1 – Adana Demirspor 2

Maç evimin dibindeki Sarıyer Yusuf Ziya Öniş stadyumuna alınınca gitmemek olmazdı. Tarihi bir ana tanıklık edeceğimizi bilmeden, Darüşşafaka’dan arkadaşlarım olan Enver Semen ve Levent Tumlu ile maça gittik. Semtimizin bu ufacık stadyumu, bir işgününün öğle saati olmasına rağmen, doluydu. Maçtan önce Adana Demirspor taraftarları ve Beşiktaşlı taraftarların stadyum çevresinde oluşturdukları dostluk ortamı görülmeye değerdi.

Aynı dostluğu maç öncesinde, tribünlerde de yaşadık. Beşiktaşlı taraftarlar, misafirlerine, ‘Burası sizlere deplasman değil’ diye tezahürat yaparak ev sahipliğinin gereğini yerine getiriyorlardı. Misafir seyirciler de aynı duygularla cevap veriyorlardı. Maç başlamadan hemen önce, iki takım taraftarının sahadaki takımları elele tribünlere çağırmaları özlediğimiz bir tablo idi.

28 - BJK -AdanaDemirspor 24.12.2014-4

Beşiktaş bu maça yedek ağırlıklı bir kadro ile çıkmadı; kalede Tolga, sağ bekte Serdar, sol bekte İsmail, defansın ortasında Ersan-Atınç ikilisi, orta sahada Veli, Atiba, Oğuzhan, sol açıkta Kerim, sağ açıkta Gökhan ve ileri uçta Olcay tertibinde sahaya çıkmıştı. Demba Ba ve Cenk Tosun kadroda yoktu. Eldeki tek santrafor Furkan ise yedekler arasındaydı.

Maçı uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Beşiktaşlı futbolcular ilk 15 dakika çok gol kaçırdılar. Son vuruşlarda çok beceriksizdiler. Buna karşı misafir takım 14.dakikada golü buldu. Bu golden sonra Beşiktaşlı futbolcuların laubaliliği devam etti ve 59.dakikada ikinci golü yediler. Beşiktaş’ın tek golü ise 70.dakikada Gökhan’dan geldi. Adana Demirspor’un bu maçı bileğinin hakkıyla kazandığını belirtip, tebrik edelim.
28 - BJK -AdanaDemirspor 24.12.2014-9

Gelelim bu maçı tarihe geçiren anlara; Maçın 21.dakikasında Adana Demirspor’lu Hakan Söyler orta sahada Veli’ye kayarak sert bir faul girişiminde bulundu. Veli yere düştü ve hemen kalktı. Hakem tereddütsüz kırmızı kartını gösterdi. Bu karta Beşiktaş tribünlerinden yüksek bir tonda tepki anında geldi. Aynı anda Veli, Ersan ve Olcay hakemin yanına giderek bir şeyler konuştular ve hakem bu kez sarı kart çıkartarak Hakan’ın oyuna devam etmesine müsaade etti.

Maçtan sonra Veli’nin ve Hakan’ın demeçlerini dinleyince konuyu daha net anlama imkanımız oldu. Veli maçtan hemen sonra yapılan röportajda; “Rakip takım oyuncusuyla mücadeleye girdim. Ben topa dokundum, rakip de bana dokundu ama ayağını hemen çekti. Normal bir fauldü. Hakem kırmızı kart verince çok şaşırdım. Açıkçası ne yapacağımı bilmiyordum. Olcay ve Ersan geldi. Hakemle konuştuk. Pozisyonun kırmızı kart olmadığını söyledik. Hakem de kararını değiştirdi ve bana teşekkür etti. O anda 1-0 geride olduğumuzu düşünmedik. Güzel bir durum oldu. Galibiyetten dolayı rakibi tebrik ettim. Mağlup olduğumuz için üzgünüz”dedi. Hakan ise maçtan sonra; “Temas yoktu ama hakem yanlış görerek kırmızı kart çıkardı. Veli’ye bu olaydan dolayı yılın fair play ödülü verilebilir. Biz de kendisinin destekçisiyiz” diye konuştu.

Veli’nin bu hareketi Beşiktaş 1-0 mağlupken yapmış olması daha da değerli kılıyor. Bu hareketi şov amaçlı değil, rakibinin emeğine saygı gösterdiği için yaptığını gösteriyor. Veli bu müdahaleyi yapmayıp, rakibin 10 kişi kalmasına neden olsaydı belki Beşiktaş bu maçtan galip ayrılabilecekti. Ama 111 yıllık kulübün binlerce maçlık listesine ve istatistiklere sıradan bir galibiyet olarak geçecekti. Hatta hak etmedikleri penaltıları alan, rakiplerin kırmızı kart görmesi için hiç bir temas olmadan kendilerini yere atıp, yerde kıvranan rakip oyunculara ve bu oyuncuları destekleyen taraftarlarına koz vermiş olacaktı.
28 - BJK -AdanaDemirspor 24.12.2014-5

Ama Veli giydiği formanın hakkını verdi ve doğruyu söyledi. Bu olay hemen aklımıza rahmetli Vedat Okyar’ın yaşadığı olayı getirdi:
“Bir maç sırasında rakip takımın bir oyuncusu öyle bir tekme atıyor ki Vedat Okyar can acısıyla bir anlığına küfür ediyor. Oyuncu hemen hakemin yanına koşuyor. ‘Hocam, Vedat bana küfür etti!’

Hakem de Doğan Babacan. Vedat’ın küfür edeceğine ihtimal vermiyor bu yüzden kendisine soruyor: ‘Vedat, sen küfür ettin mi!’

Vedat duraksamadan: ‘Evet, ettim’ diyor.

Doğan Babacan’ın eli cebine gidiyor ve kırmızı kart ile Vedat’ı oyun dışına gönderiyor.

Tezcan arkadaşının yanında tüm olan bitenlere şahit olmuş. O da şaşkınlık içinde:

‘Manyak mısın sen, Etmedim deseydin ya’ diyor

İşte efsane sözleri geliyor “Ne yani, üstümde Beşiktaş forması varken yalan mı söyleyecektim!”

28 - BJK -AdanaDemirspor 24.12.2014-11

Büyük Kaptan’ın bu sözleri bizlere Beşiktaş aşkını aşılamıştı. Şimdi Veli’nin bu davranışı da Beşiktaş’a pek çok yavru kartalın katılmasına neden olacak. Bizlere neden Beşiktaşlısın diye soruyorlar ya, iste Vedat Kaptan gibi, Veli gibi futbolcular yüzünden Beşiktaşlıyız. Bir maç sonrasıda elle gol atan Ertuğrul’u tebrik etmek yerine haşlayan, hakeme golü iptal ettirmediği için sitem eden Süleyman Seba yüzünden Beşiktaşlıyız. Her maçta tribünlere, “Şeref’inle oyna, Hakkı’nla kazan” yazan pankart astıran kulübümüz yüzünden Beşiktaşlıyız. Şeref Beylerin, Baba Hakkıların yaşamlarından benzer örnekleri anlatmaya kalksak bu yazı bitmez.

Varsın Beşiktaş en çok seyirciye sahip olmasın, varsın şampiyonlukları rakiplerinden az olsun. Bize Şeref beylerden, Baba Hakkılardan, Süleyman Sebalardan, Vedat Kaptan ve diğerlerinden kalan miras yeter. Kazanılan şampiyonluklardan ziyade bu mirasla gurulanıyoruz. Veli de bu gururumuza gurur kattı. Sağ olsun, var olsun…

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Yusuf Ziya Öniş

Hakemler: Suat Arslanboğa, Muhittin Gürses, Gökhan Memişoğlu, Deniz Gültekin(4. Hakem)

Beşiktaş: Cenk, Serdar, Atınç, Ersan, İsmail(Dk.78 Furkan), Veli, Atiba(Dk.58 Sosa), Gökhan, Kerim, Oğuzhan Özyakup, Olcay(Dk.58 Uğur)

Yedekler: Emre Metin, Tugay, Ümit, Uğur, Furkan, Pedro, Sosa

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Adana Demirspor: Emre Selen, Fazlı, Abdülkerim(Dk.88 Yiğitcan), Ferhat, Hakan, Alaattin(Dk.74 Tayfur), Umut(Dk.71Attamah), Özgürcan, Cumali, Timur, Oğuzhan Aynaoğlu

Yedekler: Burak, Attamah, Yiğitcan, Hurşut, Tayfur, Mesut, Mulenga

Teknik Direktör: Ünal Karaman

Goller: Timur (Dk.14), Abdülkerim (Dk.59), Gökhan Töre (Dk.70)

Sarı Kartlar: Hakan (Dk.22), Abdülkerim (Dk.28), Ferhat (Dk.79)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here