Nazar Değdi Bu Takıma!

0
436

Nazar Değdi Bu Takıma! Gaziantepspor 0 – Beşiktaş 1

Beşiktaş’ın sakatlık ve kart cezalarından dolayı iki yakası bir türlü bir araya gelmiyor. Beşiktaş revirinde Demba Ba, Cenk Gönen, Mustafa Pektemek, Veli, Sivok, Ersan Gülüm, Uğur Boral yatarken Geçen haftanın sakatlarından Oğuzhan takıma döndü. İşler düzelecek artık derken bu maçın sonunda Cenk Tosun, Necip ve Motta sakatlandılar. Tanrı bu sakatlıkları alt yapıdan gelen gençlere yol açmak için mi veriyor acaba?

Alt yapıdan gelen gençlerden Atınç geçen hafta Tottenham karşısında ikinci yarıda oyuna girmiş ve gayet iyi bir futbol ortaya koymuştu. Hem yokluktan hem de geçen haftaki performansından dolayı Biliç Atınç’a ilk on birde yer verdi. Doksan dakika oyunda kalan Atınç gayet iyi bir performans gösterdi. Bu performansı ile elde ettiği formayı kolay kolay geri vermez gibime geliyor.
25 - Gazianep - Besiktas 14.12.2014-2

Eksik ve sakatlar dolayısyla Biliç’in sahaya sürdüğü kadroda; kalede Tolga, sağ bekte Serdar, sol bekte Motta, defansın ortasında Pedro Franco-Atınç ikilisi, orta sahada Atiba, Sosa, Oğuzhan, sağ açıkta Gökhan Töre, sol açıkta Olcay ve ileri uçta Cenk Tosun vardı. Bu kadronun sahaya dizilişi 4-1-4-1 şeklindeydi. Defansın önünde tekbaşına rakip hücumları karşılayan Atiba zor durumda kaldığında yardımına Sosa ve Oğuzhan geliyordu.

Maçın ilk 15 dakikasında Beşiktaş 3 net gol pozisyonu yakaladı. Birinci pozisyon 2.dakikada yaşandı; Motta’nın sol taraftan içeri ortaladığı top Cenk’ten sekti, kale sahası içindeki Sosa ise önünden geçen topa kaydı ama dokunamadı.Böylece Beşiktaş net gir pozisyonu gole dönüştüremedi. Daha sonra Serdar sağ kanattan sol açıkta bulunan Olcay’ı ceza sahası içinde topla buluşturdu. Olcay ‘o müthiş sol ayağı’ ile topu uzak kale direğine plase etmek istedi. Ama Olcay’da alıştığımız etkili vuruş gelmeyince top auta gitti.
25 - Gazianep - Besiktas 14.12.2014-1

Bu kadar çok gol pozisyonu yakalayıp atamayınca ister istermez gözler Demba Ba’yı arıyor. İlk yarı Beşiktaş’ın atakları ile geçti. Gaziantepspor’un ise bu ilk yarıda yakaldığı pozisyon sadece bir idi. İkinci yarıya Beşiktaş yine baskılı başladı; 47. dakikada Olcay sağ kanattan topla birlikte ceza sahasına girdi. Olcay’ın pasında topla buluşan Cenk Tosun, direkt vuruş çıkardı, kaleci topa güçlükle sahip oldu.

Bu pozisyondan sonra Beşiktaş rakibi üstüne çekerek kontra ataklara gol aramaya başladı. Kendi yarı alanına çekilince rakip de topa daha çok sahip olmaya başladı. Yine böyle bir kontra atak sonucunda Beşiktaş 64.dakikada golü buldu. Rakip sahanın ceza sahası yakınlarından kullanılan taç atışında Oğuzhan, Sosa ile verkaça girerek cez sahasına girdi ve attığı ara pas ile Cenk’i kaleci ile karşı karşıya bıraktı. Cenk’in vuruşunda top kaleciden döndü ve Oğuzhan’ın önünde kaldı. Oğuzhan’ın ilk vuruşu kendi yere atan savunmacıdan geri geldi. Oğuzhan bir kez daha vururak topu ağlara yolladı ve Beşiktaş’ı 1-0 öne geçirdi.
25 - Gazianep - Besiktas 14.12.2014-3

Bu golün santrası yapılmadan Biliç Oğuzhan’ı oyundan aldı. Maç sonu ropörtajlardan öğrendiğimize göre Biliç Oğuzhan’a 75 dakika oynayacağını söylemiş. Hatta oyun içinde Atiba Oğuzhan’a, “vaktin az kaldı bir şeyler yap” demiş. Oğuzhan da çıkma vakti geldiğinde golünü atmış. Oğuzhan’ın oyundan alınmasının birinci nedeni sakatlıktan yeni çıkmış olması, ikici nedeni ise orta sahada Atiba’nın tek başına kalması ve rakibin orta saha hakimiyetini ele geçirmesi idi.

Oğuzhan’ın yerine oyuna giren Kerim Frei da etkili bir oyun ortaya koydu ama o da gol yollarında çok şansızdı. Atınç’ın 68.dakikada kendi yarı sahasından attığı uzun topa hareketlenen Kerim topla buluştuktan sonra ceza sahasına girdi. Altı pasa hareketlenen Cenk’e çok güzel bir orta yaptı. Cenk topa gelişine vurdu ama kaleci Karcemarskas gole izin vermedi. Bu pozisyondan hemen sonra Olcay’ın pasıyla ceza yayı üzerinde buluşan Kerim’in şutunu yine Karcemarskas başarı ile savuşturdu. Gol pozisyonları kontra ataklarla gelmeye devam etti. Rakip ataktayken kazanılan toplar Beşiktaş’ın hızlı adamları ile tehlikeli pozisyonlara dönüşmeye başladı. Bu pozisyonların birinde Gökhan Töre ve Sosa rakibi ikiye iki yakaladılar. Gökhan topla ceza sahasına girdi. Hemen sağında müsait pozisyonda olan Sosa’ya pas vermek yerine kaleye şut atmayı tercih etti. Top iki direğin birleştiği yere çarparak geri geldi. Bu kez Sosa gelişine vurdu ama top üstten dışarı gitti.
25 - Gazianep - Besiktas 14.12.2014-4

Bu kadar çok gol pozisyonuna rağmen Beşiktaş maçı 1-0’lık bir sonuçla tamamladı. Rakiplerinin dörder, beşer gol attığı haftada lider Beşiktaş’ın stres yaşaması kaçınılmazdı. Bu yorgunluk, sakatlık ve strese rağmen Beşiktaş’ın bu maçtan üç puanla ayrılıp liderliğini devam ettirmesi önemliydi.

Bu maçla ilgili konuşulacak iki önemli konu var; Birincisi, TFF’nin Perşembe günü maç oynayan Beşiktaş’ı Pazartesi yerine Pazar günü deplasmana gitmek zorunda bırakması. İkincisi ise Gökhan Töre’nin Senol Can’a attığı dirsek. Bütün medya maçtan sonra söz birliği etmişcesine Gökhan’a yüklendiler. O pozisyonu dikkatle izlerseniz, Şenol arkadan Gökhan’a sarılmış bırakmıyor. Top uzaklaştıktan sonra bile Gökhan’ın ayrılmasına izin vermiyor, sarılmaya devam ediyor. Gökhan kendini kurtarmak için kolu ile itiyor. Şenol Can önce bir çığlık atıyor ve yüzünü tutarak kendini yere bırakıyor. Hakem oyunu devam ettirince bu kez göğsünü tutmaya başlıyor.

Altta Şenol Can’ın Gökhan Töre’nin dirsek darbesi ile kızardığını iddia ettiği göğüs fotoğrafına bakınız. İnsanın göğsü dirsek darbesi ile böyle yana doğru bir çizgi halinde kızarır mı? Ayıptır ya hu!
25 - Gazianep - Besiktas 14.12.2014-5

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Kamil Ocak

Hakemler: Çağatay Şahan, Mustafa Emre Eyisoy, Mehmet Cem Hanoğlu, Murat Türker(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Serdar, Atınç, Pedro, Motta(Dk.66 İsmail), Atiba, Gökhan Töre, Oğuzhan(Dk.66 Kerim), Sosa, Olcay(Dk.77 Necip), Cenk T.

Yedekler: Emre, Tugay, Ümit, İsmail, Necip, Kerim, Furkan

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Gaziantepspor: Karcemarskas, Barış, Arokoyo(Dk.72 Costly), Elyasa, Şenol Can, Erdem, Chico, Mustafa(Dk.65 Serhan), Chibuke, Gökhan Süzen, Oğulcan(Dk.76 İbrahim)

Yedekler: Eray, Binya, Emre, Muhammed, İbrahim, Costly, Serhan

Teknik Direktör: Okan Buruk

Sarı Kartlar: Chico (Dk.27), Elyasa (Dk.38), Serdar (Dk.40), Chibuke (Dk.62), Erdem (Dk.79), Atınç (Dk.80), Sosa (Dk.84), Necip (Dk.88), Tolga (Dk.90+2)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here